Ринок юридичних послуг в Україні

Новини, статті та коментарі юристів про ринок юридичных послуг в Україні

15.03.2024

В Україні скоро запрацює інститут лобіювання

12 березня 2024 року Президент підписав Закон «Про лобіювання». Закон вводиться в дію через два місяці з дня початку функціонування Реєстру прозорості (міститиме інформацію про лобістів та їх звітність), але не пізніше 1 січня 2025 року.

13.03.2024

Відповідальність за колабораціонізм. Позиції Верховного Суду

Верховний Суд знайомить з правовими позиціями у справах про колабораціонізм.

08.03.2024

Порушення законів та звичаїв війни - позиція ВС

ВС зробив висновок щодо правильності кваліфікації дій особи, яка реалізовувала державну політику рф у військовій сфері на території АР Крим.

07.03.2024

Відновлення публічної влади в АР Крим та Севастополі: законопроєкт уряду

Кабінет Міністрів зареєстрував проєкт Закону № 11064 «Про внесення змін до Закону України “Про правовий режим воєнного стану” щодо особливостей відновлення публічної влади в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі». Метою прийняття проєкту Закону є створення правових передумов для відновлення та забезпечення стабільного функціонування органів державної влади України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі після майже десятиріччя тимчасової окупації відповідного регіону та повноцінної інтеграції Кримського півострову в систему публічного урядування України.

01.03.2024

Новий порядок обчислення строків досудового розслідування: зрада чи перемога?

Початок 2024 року приніс доволі цікаві зміни до КПК. Чи допоможуть вони подолати корупцію з і що робити особам та бізнесу, відносно яких відкриті «фактові» кримінальні провадження задля тиску на них?

28.02.2024

Чи стане Президент нелегітимним після 20 травня 2024 року?

20 травня 2024 року спливає п’ять років з моменту інавгурації (вступу на посаду) чинного Президента України Володимира Зеленського. Відповідно до статті 103 Конституції України Президент України обирається строком на п'ять років. Водночас згідно з Законом України «Про правовий режим воєнного стану» повноваження Президента України не можуть бути припинені у період дії воєнного стану. Чи буде Президент легітимним після спливу 5 років його повноважень? – спробує з’ясувати Prostopravo

22.02.2024

Відповідальність за пред’явлення завідомо підробленого військового квитка - практика ВС

Використання завідомо підробленого документа є закінченим злочином з моменту, коли документ пред’явлено винною особою, незалежно від того, чи вдалося їй досягти поставленої мети. Такого висновку дійшов Верховний Суд при розгляді кримінального провадження про притягнення до відповідальності за ч. 4 ст. 358 Кримінального Кодексу України.

19.02.2024

Верховний Суд визначив, як захищаються інтереси співвласника авто у разі стягнення боргу з іншого співвласника

У разі якщо боржник не повідомив виконавця чи стягувача про правовий режим спільної часткової власності на авто і відбулося звернення стягнення, то права та інтереси іншого співвласника, який не є боржником мають захищатися шляхом виплати компенсації від недобросовісного співвласника.

16.02.2024

Право на свободу та на справедливий суд: огляд практики ЄСПЛ

Верховний Суд оприлюднив огляд практики Європейського суду з прав людини за рішеннями, ухваленими впродовж листопада – грудня 2023 року.

07.02.2024

Множинне громадянство в Україні: Президент подав проєкт Закону

22 січня 2024 року, у День Соборності, Президент України подав проєкт Закону №10425 «Про деякі питання у сфері міграції щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України». Законопроєктом пропонується викласти Закон України «Про громадянство України» в новій редакції. В пресі проєкт закону вже охрестили «законом про множинне громадянство». Чи так це насправді? – розкаже prostopravo.

26.01.2024

Кубань, Слобожанщина та Стародубщина – історичні українські землі: Указ Президента

22 січня 2024 року Президент України видав Указ №17/2024 «Про історично населені українцями території Російської Федерації». В Указі зазначено, що Кубань, Стародубщина, Північна та Східна Слобожанщина в межах сучасних Краснодарського краю, Білгородської, Брянської, Воронезької, Курської, Ростовської областей Російської Федерації є землями, історично населеними українцями.

10.01.2024

Новели-2024. Позитиви і негативи законодавчих актів, які почали діяти з Нового року

Які б закони не ухвалював парламент, урешті-решт вони обертаються навколо грошей: чи-то державних, чи-то приватних.

28.12.2023

Набув чинності Закон України «Про адміністративну процедуру»

15 грудня набув чинності Закон України «Про адміністративну процедуру» (ЗАП), який наближає законодавство України до стандартів Європейського Союзу та Організації економічного співробітництва та розвитку.

14.12.2023

Огляд судової практики. Листопад-жовтень 2023

Prostopravo знайомить читачів із правовими позиціями Верховного Суду, сформульованими за результатами розгляду справ восени 2023 року.

07.12.2023

Законопроєкт про захист прав національних меншин: друга спроба

У Верховній Раді зареєстрований альтернативний проєкт Закону № 10288-1 «Про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах». Це чергова спроба врахувати основні зауваження Венеційської Комісії щодо захисту прав національних меншин (спільнот) України у сфері мови та освіти, не звужуючи при цьому суттєво сферу застосування державної мови.

04.12.2023

Адвокати можуть подати заяви для звільнення, зменшення або відтермінування сплати щорічного внеску

Адвокати, які мають на це підстави, можуть до кінця поточного року подати відповідні заяви.

30.11.2023

Вилучення російських активів: механізми, перепони та новації на прикладі гучних справ

Україна напрацювала механізми вилучення російських активів. Та наскільки ефективними вони є на практиці? Простір для оскарження, недостатність доказової бази та неможливість управління — які ще недоліки існують в цих механізмах?

29.11.2023

Законопроєкт про захист прав національних меншин: євроінтеграція чи русифікація?

В парламент внесений проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах». Відповідно до пояснювальної записки, метою прийняття проєкту Закону є вдосконалення законодавчого регулювання реалізації прав та свобод осіб, які належать до національних меншин (спільнот), відповідно до положень Європейської конвенції з прав людини 1950 року, Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин 1995 року, Європейської хартії регіональних мов або мов меншин 1992 року, а також рекомендацій Венеційської Комісії. Водночас у парламентській опозиції говорять про звуження сфери застосування української мови та руйнування механізмів її захисту.

24.11.2023

Закон про застосування англійської мови прийнято за основу

Верховна Рада України підтримала законопроєкт №9432 «Про застосування англійської мови в Україні». Контроверсійну норму про демонстрацію англомовних фільмів без перекладу вилучили.

25.10.2023

Безоплатна правнича допомога учасникам бойових дій: куди звертатися?

Учасники бойових дій мають право на усі види правничих послуг від системи безоплатної правничої допомоги: від консультацій до представництва інтересів у суді.

12.10.2023

Набирає чинності Закон про відновлення е-декларування

11 жовтня, в газеті "Голос України" було офіційно опубліковано Закон № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану». Документ набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

05.10.2023

ЄСПЛ: Збільшення латвійської мови і зменшення російської мови як мови навчання в школах Латвії не є дискримінацією російськомовних учнів

Європейський суд вирішив, що право на освіту не включає право на доступ до освіти, що надається певною мовою; воно гарантує право на освіту на одній із державних мов або, іншими словами, офіційними мовами відповідної держави.

02.10.2023

Саме лише бажання засудженого брати участь у воєнних діях по обороні України не є достатньою підставою для звільнення від відбування покарання

Вироком суду особу засуджено за ч. 2 ст. 286 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 3 роки. На підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування основного покарання з випробуванням з іспитовим строком 2 роки. Приймаючи таке рішення, суд виходив з того, що чоловік добровільно долучився до лав добровольчого формування і дійшов висновку про можливість виправлення без ізоляції від суспільства. З такими висновками не погодився Верховний Суд.

29.09.2023

В Україні з’явився Закон «Про правотворчу діяльність»

Закон набув чинності 27 вересня 2023 року, проте буде введений в дію за рік після припинення або скасування режиму воєнного стану. Закон прийнято з метою впорядкування правотворчої діяльності в Україні, посилення взаємодії між учасниками правотворчої діяльності у процесі підготовки нормативно-правових актів, а також контролю за їх реалізацією, забезпечення участі громадянського суспільства у правотворчій діяльності та якості законодавства України.

26.09.2023

Депутати взялися виконувати рішення ЄСПЛ, який назвав порушенням Конвенції відсутність прокурора у справі про притягнення водія до адмінвідповідальності

До цього Велика Палата Верховного Суду відмовилася переглядати справу заявника після рішення ЄСПЛ, пославшись на те, що орган Національної поліції на стадії досудового оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення й так фактично виконує функцію обвинувачення.

20.09.2023

Автори законопроекту про автоматичний збір персональних даних про військовозобов’язаних до єдиного Реєстру пояснили його необхідність

Законопроект передбачає, що персональні дані будуть автоматично передаватися в електронному вигляді Податковою службою, МОЗ, Мінюстом, МВС та іншими органами до електронного Реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів і там збиратися в єдине досьє на особу.

18.09.2023

Огляд судової практики Верховного Суду. Серпень-вересень 2023

Prostopravo.com.ua пропонує ознайомитись з деякими рішеннями вищої судової інстанції за серпень-вересень 2023 року.

14.09.2023

Повна перевірка декларацій – необов’язкова: що передбачає фінальна версія закону про відновлення декларування

У НАЗК буде час до кінця листопада, щоб відкрити частину декларацій, а у посадовців – час до кінця січня 2024 року, щоб їх подати: які спрощення для декларантів передбачає закон.

28.07.2023

Верховна Рада ухвалила за основу законопроект про відновлення декларування

У чиновників буде 3 місяці на подання електронних декларацій, якщо проект підтримають в другому читанні.

27.07.2023

За якими правилами відбудеться новий конкурс до Конституційного Суду, - відома фінальна версія закону

Верховна Рада готується ухвалити закон про новий порядок відбору кандидатів на крісло судді Конституційного Суду з врахуванням рекомендацій Венеційської комісії.

24.07.2023

Адвокати і держоргани мають зареєструватися в Електронному суді: набрав чинності закон

Набрав чинності закон про обов’язкову реєстрацію в електронних кабінетах для участі в судових процесах – в учасників господарських справ є три місяці для реєстрації.

03.07.2023

Президент вніс законопроєкт про міжнародний статус англійської мови в Україні

Метою законопроєкту «Про застосування англійської мови в Україні» визначено сприяння забезпеченню використання англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні у публічних сферах суспільного життя. При цьому наголошено, що жодне з положень законопроєкту не має на меті звузити сферу застосування української мови як державної або мов корінних народів чи національних меншин.

12.06.2023

Остаточна перемога: скіфське золото повернеться в Україну

Верховний суд Нідерландів відхилив касаційну скаргу «кримських музеїв» та ухвалив, що скіфське золото має бути передано Україні. Тепер музей Алларда Пірсона в Амстердамі зобов’язаний передати Національному музею історії України музейні експонати з виставки «Крим — золотий острів у Чорному морі».

02.06.2023

Нові тарифи на комуналку та умови здачі на права. Що зміниться в Україні з червня

В Україні зросте кількість військовозобов'язаних, іспити на права складатимуть по-новому і підвищать тарифи на комунальні послуги. Що ще зміниться з літа, з'ясував UBR.ua

01.06.2023

Україна святкуватиме День Перемоги над нацизмом 8 травня

Верховна Рада України 317 голосами «за» прийняла Закон України «Про День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 – 1945 років».

10.05.2023

Верховний Суд роз’яснив застосування гарантій захисту трудових прав викривача корупції

Позивач оскаржив у суді звільнення з роботи на підставі п. 3 ч. 1 ст. 40 КЗпП України. Вказав, що він є посадовою особою, відповідальною за реалізацію Антикорупційної програми підприємства (Уповноважений), однак його звільнили без погодження з НАЗК; за результатами службового розслідування було запропоновано накласти дисциплінарне стягнення також на інших осіб, але санкції застосовано лише до нього; він неодноразово повідомляв керівника підприємства про те, що є викривачем корупції.

04.05.2023

Правників і підприємців зобов’яжуть мати електронний кабінет в Електронному суді

Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі представниками правничих професій, юридичними особами та фізичними особами-підприємцями» № 7574-д рекомендовано до другого читання.

24.04.2023

Президент підписав Закон про заборону пропаганди російської імперської політики

21 квітня 2023 року підписаний Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Він набере чинності через три місяці після його опублікування і легалізує в українському правовому полі такі поняття як «українофобія» та «русифікація».

19.04.2023

Закон «Про медіа» набув чинності. Мінюст розповів про основні нюанси

31 березня 2023 року набув чинності Закон України «Про медіа», який започатковує ґрунтовну реформу в медіагалузі та визначає правові засади діяльності в Україні суб’єктів у сфері медіа, а також засади державного управління, регулювання та нагляду в цій сфері.

17.04.2023

Колабораційна діяльність: ВС розглянув справу стосовно вчительки, яка публічно заперечувала війну

У травні 2022 року вчителька однієї із житомирських шкіл публічно переконувала колег та інших осіб, що на території України відбувається не війна, а «спеціальна військова операція» збройних сил рф, спрямована на надання допомоги братському українському народу у відстоюванні своїх конституційних прав.

13.04.2023

Адвокати Франції долучаться до захисту українських дітей

Українські та французьки адвокати спільно працюватимуть над пошуком правових шляхів вирішення проблем захисту українських дітей, які постраждали від агресії Російської Федерації.

05.04.2023

Депортацію українців криміналізують. Що з того?

Незабаром може бути криміналізоване насильницьке вивезення особи в умовах збройної агресії. За наявною інформацією, відповідний проект Закону №8326 планується до розгляду у сесійній залі ВР. Чи допоможе він розв’язати проблему?

04.04.2023

Чому Україна не ратифікувала Римський Статут?

Ще в березні 2022 року прокурор Міжнародного Кримінального Суду (МКС) розпочав розслідування воєнних злочинів, які вчиняються на території України 3 2014 року. У березні цього року МКС видав ордер на арешт президента та уповноваженої з прав дитини російської федерації. В той же час Україна до сих пір не є учасницею Римського Статуту, на підставі якого діє МКС. Чому так сталося і чи завадить це розслідуванню злочинів на території України? – розкаже prostopravo.

31.03.2023

Час повітряних тривог. Що юристу варто враховувати в роботі

Перенесення процесуальних строків, ознайомлення зі справами, неможливість участі у судових засіданнях, трудові відносини, виконання контрактів і навіть форс-мажор – це далеко неповний перелік правовідносин, які зачепили повітряні тривоги, що постійно оголошуються на територіях України.

28.03.2023

Судова реформа 2023 в Ізраїлі: суть і причини

Останні тижні світ спостерігає не тільки за емоційними дебатами навколо запропонованих урядом змін у судовій системі в Республіці Ізраїль, але й за масовими протестами, що мають тенденцію до зростання. 14 березня законопроєкт пройшов перше читання у ізраїльському парламенті (Кнесеті). Спробуємо неупереджено розібратися, чому взагалі постало питання реформування судової системи у країні, і чому у майбутньої реформи вже стільки опонентів.

21.03.2023

Міжнародний кримінальний суд: історія створення, юрисдикція, повноваження

17 березня 2023 року Досудова Палата Міжнародного кримінального суду видала ордер на арешт президента російської федерації володимира путіна та уповноваженої з прав дитини російської федерації марії львової-белової. Їх звинувачують у незаконній депортації та переміщенні українських дітей з окупованих російською федерацією територій України до самої російської федерації. В рф одразу заявили, що не визнають юрисдикції та рішень Міжнародного кримінального суду. Тож сьогодні prostopravo розгляне, що таке Міжародний кримінальний суд, які справи він розглядає і на яких підставах.

20.03.2023

Електронна пошта, Viber, смс: суддя КЦС ВС розповіла про те, коли учасники процесу вважаються належно повідомленими про час та місце розгляду справи

Застосування положень ЦПК щодо належного повідомлення учасників судового процесу з посиланням на практику Верховного Суду та ЄСПЛ висвітлила суддя КЦС ВС Наталія Сакара.

10.03.2023

Штучний інтелект та рукописні протоколи судових засідань: реалії «електронного» судочинства в Україні

Можливості штучного інтелекту завжди становили великий інтерес, однак, варто чітко розуміти, на що здатні технології та чого від них слід очікувати. Дехто в масовому поширенні штучного інтелекту вбачає загрозу, а дехто навпаки – розглядає їх з боку нових перспектив.

01.03.2023

AI в праві: Чи здатний ChatGPT замінити професію юриста?

Напередодні ери штучного інтелекту стало популярним обговорювати можливість заміни людей на машини. Цей дискурс також належить і до професії юриста та його заміни на інструмент штучного інтелекту, такий як ChatGPT. Але чи може ChatGPT замінити професію юриста в Україні? Варто, розглянути це питання детальніше.

17.02.2023

Е-декларування: тонкощі воєнного стану

Можливо, е-декларування й справді пора повертати. Єдине, чого не варто робити в будь-якому випадку – це грати у негідні ігри із власними громадянами. Тим паче, коли йдеться про справді важливі речі.