Договір земельного сервітуту: форма, зміст, порядок реєстрації

Інститут земельного сервітуту в Україні існує більше десяти років, та попри це для багатьох наших громадян все ще є дивиною. Земельний сервітут може бути встановлений договором, законом, рішенням суду і навіть заповітом. Однак саме з укладенням договору суборенди земельної ділянки пов'язано найбільше суперечливих моментів: від форми, в якій має укладатися такий договір, і його істотних умов до порядку реєстрації. З цими та іншими питаннями вирішив розібратися Prostopravo.com.ua

Що таке земельний сервітут

Насамперед розберемося, що таке земельний сервітут. Згідно зі ст. 98 Земельного кодексу України право земельного сервітуту — це право власника або користувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування іншою земельною ділянкою.

При цьому важливо пам'ятати, що встановлення земельного сервітуту не призведе до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений, прав володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою. Більше того, земельний сервітут здійснюється способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений.

Земельний сервітут може бути правом проходу або проїзду через ділянку, правом прокладання та експлуатації ліній електропередач, водопроводу, забору води з водойми, розташованої на сусідній ділянці, прогону худоби тощо.

Важливою ознакою сервітуту є те, що він не підлягає відчуженню (не може бути об'єктом купівлі-продажу, дарування, обміну тощо), і водночас зберігає свою дію у разі переходу права власності на ділянку, щодо якої встановлений сервітут, до іншої особи.

Форма договору земельного сервітуту

У ст. 639 ЦКУ йдеться, що договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлено законом. Законодавством вимоги до форми договору земельного сервітуту не встановлені. Водночас ч. 2 ст. 402 Цивільного кодексу України передбачає обов'язкову державну реєстрацію таких договорів, що дозволяє зробити висновок про необхідність укладення договору земельного сервітуту письмово.

Щодо нотаріального засвідчення договору, яким встановлюється земельний сервітут, то сторони договору можуть вдатися до нього, якщо захочуть. Відповідно до ч. 2 ст. 639 ЦКУ, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом така форма для цього виду договорів не була потрібна.

Також не варто забувати про те, що договір, який підлягає обов’язковій державній реєстрації, вважається укладеним з моменту такої реєстрації (ст. 210 ЦКУ), тому вимогою законодавця про державну реєстрацію договору сервітуту не можна нехтувати.

Зміст договору земельного сервітуту

Істотні умови договору земельного сервітуту законодавством також не визначені, крім власне умов про предмет договору, що є істотним для всіх видів договорів (ст. 638 ЦКУ).

Предметом договору земельного сервітуту є обсяг прав, якими буде володіти сервітуарій щодо чужої земельної ділянки. Ці права повинні бути визначені в договорі чітко, точно і повно.

Крім того, в договір земельного сервітуту рекомендується внести:

 • спосіб обтяження;
 • опис місця розташування з визначенням меж поширення права земельного сервітуту на плані (схемі);
 • дані про земельну ділянку, на якій встановлюється земельний сервітут, серед них площа земельної ділянки, на яку поширюється дія земельного сервітуту;
 • кадастровий номер земельної ділянки, щодо якої встановлено земельний сервітут (за наявності);
 • термін дії договору земельного сервітуту (сервітут може бути і безстроковим);
 • плату за земельний сервітут (договір земельного сервітуту може бути і безоплатним);
 • відповідальність сторін.

Реєстрація договору земельного сервітуту

Вимоги щодо обов'язкової державної реєстрації договору земельного сервітуту містяться в ст. 402 ЦКУ, ст. 100 ЗКУ, ст. ст. 4, 17 Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Про порядок проведення такої реєстрації можна дізнатися з Постанови Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 р. № 1021, якою затверджено Порядок ведення Поземельної книги.

Згідно з Порядком для державної реєстрації земельного сервітуту одержувач права або уповноважені ним особи подають до відповідного територіального органу Держземагентства заяву про державну реєстрацію обмежень у використанні земельної ділянки та документи:

 1. копію документа, що засвідчує особу власника або одержувача права на земельну ділянку, а в разі подання заяви уповноваженою ним особою — також копію документа, що підтверджує його повноваження (доручення);
 2. документацію із землеустрою, яка містить план земельної ділянки та перелік обмежень її використання і наявні земельні сервітути або охоронне зобов'язання, що містить відомості про координати поворотних точок кордонів частини земельної ділянки, і обмінний файл, який подається у разі державної реєстрації земельного сервітуту щодо земельної ділянки;
 3. договір про встановлення земельного сервітуту (кількість примірників договору повинна бути на один більше, ніж кількість сторін договору);
 4. копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера) згідно з Державним реєстром фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів — для фізичної особи, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер — для юридичної особи;
 5. документи про внесення плати за надання послуг.

Розмір плати за державну реєстрацію обтяжень земельної ділянки складає 97 грн згідно з Постановою КМУ від 01.08.2011 р. № 835 «Деякі питання надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами платних послуг». У разі державної реєстрації земельного сервітуту, встановленого на частини земельної ділянки, з заявника стягується плата в розмірі 60 грн. Строк державної реєстрації земельного сервітуту становить 14 календарних днів від дня подання документів.

Не пропустіть нові статті!

Видео дня

2-х летний малыш любит бросать. Смотрите, что получилось, когда родители купили ему баскетбольное кольцо!


Следить за успехами малыша можно на канале BasketBoy TV. Подписывайтесь!