Добровільна участь у системі державного пенсійного страхування 03.01.2013

Наймані працівники, приватні підприємці і навіть особи, які забезпечують себе роботою самостійно, підлягають обов’язковому державному пенсійному страхуванню. Але й у інших українців є шанси отримувати гідну пенсію від держави у разі укладення договору про добровільне пенсійне страхування. Про те, як це зробити, дізнавався Prostopravo.com.ua

Добровільна участь у системі державного пенсійного страхування

«Добровільні» учасники

Право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування мають особи, які досягли 16-літнього віку та не належать до кола осіб, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Серед яких: іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України (особливо актуально для українців, що працюють у країнах, з якими в України немає угод про соціальне забезпечення).

Такі особи беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування протягом терміну, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, але не менше одного року.

Куди звертатися

Для укладення договору про добровільну участь у територіальний орган ПФУ за місцем проживання необхідно подати заяву за формою, затвердженою ПФУ, а також копію документа, що підтверджує особу, копію ІПН і копію трудової книжки.

Територіальний орган Пенсійного фонду, який отримав заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, має право перевіряти зазначені в заяві відомості і вимагати від особи, яка подала заяву, документи, що підтверджують ці відомості.

З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, територіальний орган Пенсійного фонду в термін не пізніше 30 календарних днів з дня отримання заяви укладає договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (надалі — договір про добровільну участь) згідно з типовим договором, який затверджує правління Пенсійного фонду.

Особи, які виявили бажання взяти добровільну участь у пенсійному страхуванні, та які проживають за кордоном, подають заяву через Інтернет (веб-сайт Пенсійного фонду www.pfu.gov.ua) або через контакт-центр Державного підприємства «Інформаційний центр персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України».

Пенсійний фонд протягом 5 робочих днів з дня отримання заяви від українця, який проживає за кордоном, надсилає йому договір про добровільну участь у пенсійному страхуванні в двох примірниках. Одночасно ПФУ надсилає довідкову інформацію про номер телефону і час, протягом якого можна отримати відповіді на запитання, пов'язані з добровільною участю в пенсійному страхуванні, а також адресу сайту в Інтернеті.

Особа повертає підписаний договір про добровільну участь у двох примірниках. Пенсійний фонд протягом 5 робочих днів з дня отримання договору про добровільну участь підписує його і надсилає другий примірник особі за місцем проживання. За бажанням особи другий примірник договору може зберігатися в Пенсійному фонді.

Особи, які виявили бажання взяти добровільну участь у пенсійному страхуванні, можуть почати сплату страхових внесків без повідомлення ПФУ про намір укласти договір про добровільну участь. При цьому договір може бути підписаний у термін не пізніше 1 року з дати здійснення першого платежу.

Істотні умови договору

Договір про добровільну участь повинен містити:

  • назву документа;
  • відомості про особу, що вносять до системи персоніфікованого обліку;
  • вид системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, у якій особа буде брати участь;
  • термін дії договору (не менше 1 року);
  • розмір і порядок сплати страхових внесків;
  • умови набуття застрахованою особою права на пенсійні виплати;
  • умови розірвання договору;
  • права та обов'язки сторін, відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов договору;
  • інші умови за згодою сторін або передбачені типовим договором про добровільну участь, що не суперечать ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Договір про добровільну участь може передбачати одноразову сплату застрахованою особою страхових внесків за попередні періоди. При цьому сума сплачених страхових внесків за кожний місяць не може бути меншою мінімального страхового внеску.

Договір про добровільну участь набуває чинності з дня його підписання.

Територіальний орган Пенсійного фонду відмовляє в укладенні договору про добровільну участь, якщо особа:

  • підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню;
  • не відповідає іншим вимогам, визначеним ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
  • надала неповні або недостовірні відомості;
  • вже уклала договір про добровільну участь, термін дії якого не припинено або за яким не виконала передбачені договором умови;
  • бажає укласти договір на термін менше одного року.

В інших випадках відмова в укладенні договору про добровільну участь не допускається.

Дострокове розірвання

Договір про добровільну участь може бути достроково розірваний:

  1. Застрахованою особою:
    • за умови дії договору не менше одного року;
    • у разі систематичного порушення територіальним органом Пенсійного фонду умов договору.
  2. За згодою сторін, якщо договір діяв не менше одного року.
  3. Територіальним органом Пенсійного фонду в разі:
    • виникнення у застрахованої особи зобов'язань щодо участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
    • виникнення обставин, що не відповідають визначеним цим Законом вимогам до осіб, які мають право брати добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
    • систематичного порушення застрахованою особою умов договору;
    • смерті застрахованої особи.

В інших випадках дострокове розірвання договору про добровільну участь не допускається.


FAQ з пенсії

Бланки документів і довідники