Дострокова пенсія на пільгових умовах в Україні

Хто має право на достроковий вихід на пенсію на пільгових умовах в Україні, дізнавався Prostopravo.com.ua. Після проведення пенсійної реформи більшість українців може розраховувати на пенсію за віком після досягнення 60 років. Водночас є категорії громадян, які йдуть на пенсію за віком раніше. Це пов'язано з особливим характером та умовами їхньої роботи, станом здоров'я тощо.

Пільговики за Списком №1

Достроково можуть іти на пенсію ті, хто працював на роботах із шкідливими і важкими умовами.

Це працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України 16 січня 2003 р. № 36 ((http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/36-2003-п ), і за результатами атестації робочих місць:

 • чоловіки — після досягнення 50 років і за стажу роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
 • жінки — після досягнення 45 років і за стажу роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожний повний рік такої роботи — чоловікам і на 1 рік 4 місяці — жінкам.

Наприклад, чоловік має 6 років стажу на роботах в особливо важких умовах праці. Його пенсійний вік зменшується на 1 рік за кожен рік такого стажу: 60 - 6 = 54. Таким чином, він зможе вийти на пенсію у 54 роки.

Пільговики за Списком № 2

Друга категорія пільговиків — це працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/36-2003-п/page3), і за результатами атестації робочих місць:

 • чоловіки — після досягнення 55 років і за стажу роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
 • жінки — після досягнення 50 років і за стажу роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи в шкідливих і важких умовах праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи — чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи — жінкам.

Наприклад, жінка має 8 років стажу роботи за Списком №2. При цьому на загальних підставах вона могла б вийти на пенсію у 60 років. У такому разі її пенсійний вік визначається так: 60 - (8/2) = 56 років.

Інші пільгові категорії

До числа пенсіонерів з достроковим правом виходу на пенсію також входять:

 • чоловіки трактористи-машиністи, зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції, після досягнення 55 років і за загального стажу роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;
 • жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, дорожніх і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, після досягнення 50 років і за загального стажу роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі;
 • жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами, після досягнення 50 років і за стажу зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
 • жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, після досягнення 50 років і за стажу зазначеної роботи не менше 20 років;
 • працівниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, за Списком виробництв і професій, затвердженим у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, після досягнення 50 років і за стажу зазначеної роботи не менше 20 років;
 • жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві, виховали п'ятьох і більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
 • водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв: чоловіки — після досягнення 55 років і за стажу роботи 25 років, зокрема на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; жінки — після досягнення 50 років і за стажу роботи 20 років, зокрема на зазначеній роботі не менше 10 років.

Важливо наголосити, що право на достроковий вихід на пенсію зберігається незалежно від останнього місця роботи.

Окремим категоріям працівників залежно від умов праці за результатами атестації робочих місць можуть призначатися дострокові пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку.

Достроковий вихід на пенсію за станом здоров'я

Не тільки важкі умови роботи дають право вийти на пенсію до досягнення встановленого законодавством пенсійного віку. Іноді пільговий вихід на пенсію зумовлений особливим станом здоров'я пенсіонера.

Особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 45 років, жінками 40 років і за наявності у чоловіків не менше 20 років страхового стажу, а у жінок не менше 15 років страхового стажу.

Інваліди за зором I групи (сліпі) та інваліди з дитинства I групи мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 50 років, жінками 40 років і за наявності не менше 15 років страхового стажу у чоловіків і не менше 10 років страхового стажу у жінок.

Пільгові пенсії матерям

Погодившись з тим, що працювати мамою теж непросто, законодавець передбачив право дострокового виходу на пенсію для деяких жінок. Так, жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років і за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому інвалідами з дитинства є також діти-інваліди у віці до 16 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей або дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років і за наявності не менше 20 років страхового стажу.

Не пропустіть нові статті!

Видео дня

2-х летний малыш любит бросать. Смотрите, что получилось, когда родители купили ему баскетбольное кольцо!


Следить за успехами малыша можно на канале BasketBoy TV. Подписывайтесь!