Пенсійний фонд відповів на актуальні питання українців щодо призначення та виплати пенсій

Prostopravo знайомить читачів з актуальними питаннями оформлення, призначення та виплати пенсій в Україні.

Щодо дострокового виходу на пенсію

Я народилась 03.01.1961 року, пропрацювала 15 років на фермі дояркою потім різноробочою. Виховала трьох дітей. Чи маю я  право на пенсію після досягнення 55 років і чи буде зараховано до страхового стажу період догляду за дітьми до досягнення ними 3-річного віку?

Згідно із пунктом “д” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки, які працюють, зокрема доярками (операторами машинного доїння) в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55-річного віку і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Оскільки Ви не пропрацювали 20 років дояркою (оператором машинного доїння), то права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту “д” статті 13 Закону не маєте. Право на пенсію за віком Ви набудете після досягнення віку 59 років 6 місяців.

Водночас повідомляємо, що за період до 01.01.2005 час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми до досягнення кожною дитиною трирічного віку зараховується до страхового стажу на підставі записів у трудовій книжці та свідоцтв про народження дітей, тому при зверненні за призначенням пенсії до заяви необхідно долучити копії свідоцтв про народження дітей. 

З 01.01.2005 до страхового стажу зараховується період отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або допомоги при народженні дитини на підставі даних системи персоніфікованого обліку.

Щодо виплати грошової допомоги працівникам освіти

Я пропрацювала в закладах освіти 35 років, в 2015 році мені призначено пенсію за віком. Чи зараховується до страхового стажу, що дає право на виплату грошової допомоги, період роботи в 1980-1986 роках в районному Будинку піонерів на посаді методиста?

Згідно із Порядком обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплату (далі – Порядок), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, що передбачені, зокрема, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 (далі – Перелік № 909) .

Пунктом 3 Примітки до Переліку № 909 передбачено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, в тому числі на посаді старшої піонервожатої, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.

До 01.01.1992 пенсії за вислугу років працівникам освіти і охорони здоров’я призначались за Переліком установ, організацій і посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим наказом Міністерства соціального забезпечення Української РСР від 31.12.1959 № 135 (далі –  Перелік № 135).

Підрозділом “1) Учбові заклади і дитячі установи” розділу “І. Вчителі й інші працівники освіти” Переліку № 135 не передбачено посаду методиста в Будинку піонерів. Отже, для зарахування періоду роботи на цій посаді у 1980-1986 роках до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, а відтак, і до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги згідно із пунктом 7-1 розділу ХV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” - підстав немає.

Щодо віку виходу на пенсію в разі втрати годувальника

Мого сина було призвано через військовий комісаріат на військову службу. В червні 2015 року, під час проведення антитерористичної операції, він загинув. В якому віці я матиму право на призначення пенсії в разі втрати годувальника (дата мого народження - 12.04.1964)?

Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти, військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які перебували на їх утриманні.

Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається, зокрема, непрацездатним батькам, якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Непрацездатними членами сім’ї вважаються, зокрема:

  • батьки, якщо вони досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», або є інвалідами;
  • батьки військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти в період проходження служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов’язку, мають право на пенсію не раніш як за 5 років до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», або якщо вони є інвалідами.

Відповідне зниження пенсійного віку жінкам застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.

За викладених умов, Ви матимете право на призначення пенсії у разі втрати годувальника при досягненні 53-річного віку.

Щодо надбавок до пенсії

Я -  пенсіонер, маю 49 років педагогічного стажу. Чи встановлюється до пенсії надбавка як особі, нагородженій Грамотою Президії Верховної Ради України. На які надбавки до пенсії я маю право?

Пунктом 6 статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (далі – Закон) передбачено встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною, зокрема, особам, нагородженим Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР. Встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною особам, нагородженим Грамотою Президії Верховної Ради України, Законом не передбачено.

Крім того, при наявності відповідного посвідчення до пенсії можуть бути встановлені підвищення, передбачені законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про донорство крові та її компонентів» та інші.

Громадянам України, яким на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років, встановлюється підвищення відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». При цьому одночасно підвищення за законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про соціальний захист дітей війни» не встановлюються.

Опубліковано на сайті: 29.08.2016

Джерело: http://www.prostopravo.com.ua/






Простоправо ТВ








Рекомендуем