Подання декларації про доходи в 2012 році: що нового

Prosto підходить все ближче крайній термін подачі податкової декларації про доходи фізичних осіб: закон говорить, що у платників податків є час до 1 травня 2012 р. І, як і в минулі роки, заповнення документа пов'язане зі змінами, які внесло нове законодавство. Чим подання декларації в 2012 році за звітний 2011 рік відрізняється від подання декларації в минулому році, вивчав Prostobank.ua

Нова форма і зміст

Головне нововведення, яке торкнеться всіх, хто заповнюють податкову декларацію в 2012 році, - це нова форма  документа. Причому за останні п'ять місяців форма встигла оновитися двічі: перший раз вона була затверджена наказом Мінфіну від 7 листопада 2011 року №1395 , який набрав чинності з 1 січня 2012 року, а потім - 3 лютого 2012 року Мінфін наказом № 84  вніс нові зміни до форми податкової декларації та інструкцію щодо її заповнення, які, у свою чергу, вже набули чинності з 13 лютого 2012 р. Втім, фахівці заспокоюють: ті, хто встиг подати декларацію до 13.02.2012 р., не в оновленому варіанті, можуть не турбуватися і не подавати її повторно. "Згідно зі ст. 46 ПК до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набувають чинності для складання звітності з податкового періоду, наступного за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, діють форми декларацій (розрахунків), діючі до такого визначення. Отже, особам, які подали декларацію в "первісній" формі (без змін, внесених наказом № 84), подавати декларацію заново або уточнюватися за новою формою немає необхідності", - пояснює Юлія Божко, адвокат, партнер ЮК "Закон Перемоги".

Отже, в чому ж головні позитивні нововведення цієї форми документа? Насамперед, експерти зазначають, що вона відповідає чинному законодавству і досить лаконічна (на відміну від старої форми). "Нова форма податкової декларації була розроблена на підставі вимог пункту 179.9 статті 179 Податкового Кодексу. Вона складається з основної частини та 7 додатків. Загальна частина має більш спрощений, лаконічний і зрозумілий вигляд, у порівнянні зі старою формою, яка була затверджена ДПА", - відзначає Катерина Гутгарц, головний редактор порталу Prostopravo.сom.ua .

Друга перевага нової форми, за словами експертів, - її уніфікованість. "Нова форма декларації має універсальний характер для всіх платників прибуткового податку і випадків подання декларації, передбачених законом (у тому числі і для держслужбовців, для яких раніше були окремі форми)", - додає Катерина Гутгарц. Нарешті, до радості тих, хто заповнює декларацію вперше або для кого це завдання не з простих - до нової формі додається докладна інструкція  про порядок її заповнення, чого не було раніше.

Втім, наявність інструкції в цьому випадку скоріше необхідність, ніж приємне доповнення, так як заповнити нову форму, розібравшись у всіх тонкощах, буде тепер складніше, ніж раніше. "Можна однозначно стверджувати, що "новинка" (як у початковій редакції наказу № 1395, так і із змінами, внесеними наказом № 84), на відміну від попередньої форми (затвердженої спільним наказом Мінфіну та Головної ДПІ України від 21 квітня 1993 року № 12), є досить складною для заповнення, - попереджає Юлія Божко. - Основною складністю, в першу чергу, є те, що тепер сам платник податків, заповнюючи декларацію, повинен визначити суму податку та суми авансових платежів, які слід сплатити. Відповідно, заповнення декларації вимагає граничної обережності, оскільки будь-які помилки призведуть до виникнення в майбутньому "проблем" з податковою".

Отже, в чому ж тонкощі заповнення нової форми податкової декларації?

Заповнюємо основну частину

Як вже згадував Prostobank.ua податкова декларація складається з основної частини та семи доповнень до неї. У загальній частині містяться загальні відомості про платника, а також загальні відомості про доходи (за їх видами). "В основній частині декларації заповнюються всі рядки, крім випадків, прямо передбачених у самій декларації (посилання про те, що дані заповнюються за бажанням). При відсутності інформації або операції рядок прокреслюється", - відзначає Катерина Гутгарц.

Зокрема, як вдалося встановити Prostobank.ua за бажанням у новій формі декларації можна заповнити або відмовитися від заповнення двох граф "контактні телефони" і "електронна пошта". Заповнення в основній частині інформації про нерухоме майно (земельні ділянки, квартири, дачі, гаражі і так далі) та рухоме майно (легкові автомобілі та інше); про успадковане або отримане в дар майно, про доходи від здачі в оренду і т.д. - є обов'язковим, при цьому зробити це потрібно досить докладно. "Так, тепер у розділі VII декларації необхідно вказати відомості про нерухоме майно, яке знаходиться у власності платника податку на кінець звітного податкового року як на території України, так і за її межами, - зазначає Юлія Божко. - Кожен об'єкт нерухомого майна відображається у відповідному рядку окремо із зазначенням його місцезнаходження (країна, місто, адреса), загальної та житлової площі (квадратних метрів)". А в розділі VIII під назвою "Відомості про рухоме майно" потрібно по кожному транспорту вказати марку, модель, обсяг двигуна, потужність двигуна, рік випуску (або довжину корпусу судна, максимальну злітну масу повітряного судна і т.д.).

Заповнюємо додатки до декларації

Що стосується семи доповнень до декларації про доходи, то, на щастя, більшості платників податків не доведеться заповнювати їх у повному обсязі. "У додатках до декларації містяться розрахунки за окремими видами доходів, вони заповнюються платниками податків тільки у випадку отримання ними таких доходів (наприклад, доходів від продажу нерухомості, отримання спадщини, інвестиційного доходу і т. п.)", - розповідає Катерина Гутгарц. А факт отримання таких доходів, у свою чергу, вказується в основній частині декларації.

У першому доповненні потрібно вказувати відомості про особу, уповноважену заповнити декларацію, друге стосується доходу від здачі нерухомості в оренду, її продажу або обміну, а також отримання подарунків або спадщини; третє - присвячено доходам від операцій з інвестиційними активами; четверте - доходам із джерел за межами України; далі йде додаток, яке стосується доходів фізичної особи-підприємця від ведення господарської діяльності та податкової знижки. Сьомий додаток заповнюється особливим чином і стосується не всіх платників податків (детальніше про це - нижче).

Варто відзначити, що всі програми (крім сьомої) є складовою частиною декларації і без декларації не дійсні.

Сьомий додаток, або особливі випадки заповнення

Сьомий додаток до декларації викликав широкий резонанс у пресі - справа в тому, що він вимагає заповнення інформації про те, скільки у платника податків грошей лежить на банківських рахунках; про розмір сум, на які платник податків володіє цінними паперами; зобов'язань за кредитами, договорами страхування і недержавним пенсійним забезпеченням. Крім цього, необхідно вказати членів сім'ї і безліч додаткової інформації про них - аж до того, які доходи вони отримали з джерел в Україні та за її межами.

На щастя, сьоме доповнення не потрібно заповнювати рядовим платникам податків: воно стосується лише держслужбовців і деяких інших осіб. «Додаток 7 до декларації "Відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру" заповнюють і подають лише держслужбовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, особи, які претендують на зайняття посад держслужбовця або в органах місцевого самоврядування; судді, кандидати на обрання суддею, народні депутати України, кандидати на пост Президента України, кандидати в депутати ВР АРК, міських рад та на посаду сільського, селищного, міського голови. При цьому зазначені особи, у випадках та розмірах, визначених Законами, заповнюють і подають лише додаток 7 до декларації без заповнення та подання декларації та додатків 1-6 до неї, якщо інше не встановлено ПК", - пояснює Юлія Божко.

Інші зміни

Інших істотних змін, які торкнулися б подання декларації в 2012 році, якщо порівнювати її з подачею декларації в 2011 році, за словами експертів, не спостерігається.

Варто зупинитися лише на двох моментах. Перший - це зміна розміру мінімальної заробітної плати, який, відповідно до Податкового Кодексу, тепер впливає на ставку податку: якщо дохід перевищує десятиразовий розмір мінімальної заробітної плати (МЗП) - ставка прибуткового податку дорівнює вже не 15%, а 17% для суми перевищення 10 МЗП. На 1 січня 2012 року МЗП становила 1073 гривні, а значить, підвищений прибутковий податок зараз стосується офіційних зарплат понад 10 730 гривень. А вже з 1 квітня 2012 року мінімальна зарплата становитиме 1094 гривні.

Другий - це зміна розміру прожиткового мінімуму, який впливає на розмір соціальної пільги (суми, на яку платник має право зменшити загальний місячний дохід). З 1 січня 2012 року прожитковий мінімум для працездатної особи становив 1017 гривень, а отже, податкова соціальна пільга поширюється на зарплати до 1423,8 гривень (в 2011 році прожитковий мінімум для працездатної особи на 1 січня становив 941 гривні, а отже, податкова соціальна пільга поширювалася на зарплати до 750 гривень).

На закінчення

Наостанок нагадуємо, що ПК передбачені штрафні санкції за неподання або несвоєчасне подання звітності - адже сьогодні податкові органи активізували свою боротьбу з неплатниками. Втім, схоже, що за давньою українською традицією платники податків все одно сподіваються на успіх: за результатами опитування, проведеного Prostobank.ua, лише кожен десятий читач порталу вирішив включити в декларацію всі свої доходи без винятку. Кожен четвертий взагалі планує обійтися без подання податкової декларації - розраховує, що йому вдасться приховати свої доходи. Нарешті, трохи більше 6% опитаних зізналися, що включать в декларацію лише частину своїх доходів.

Тому інформація про штрафи є як не можна більш актуальною. Отже, Податковим Кодексом передбачено штрафні санкції за неподання або несвоєчасне подання звітності - 170 грн. (стаття 120 ПК), за несплату податку передбачений штраф у розмірі 25% від суми нарахованого контролюючими органами доходу (стаття 123 ПК).

"Якщо платник податків не сплачує узгоджену суму зобов'язання, штраф складе при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку оплати грошового зобов'язання - 10% суми податкового боргу; при затримці понад 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - 20% суми податкового боргу (стаття 126 ПК)", - попереджає Дмитро Гутгарц, партнер Адвокатського бюро "АБГ".

Але і на цьому штрафні санкції не закінчуються. "Крім штрафів, ПК передбачає нарахування пені, яка нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій) з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення податкового боргу або на день його погашення (залежно від того, яка зі ставок є більшою) , за кожний календарний день прострочення", - відзначає Дмитро Гутгарц.

Не пропустіть нові статті!

Видео дня

2-х летний малыш любит бросать. Смотрите, что получилось, когда родители купили ему баскетбольное кольцо!


Следить за успехами малыша можно на канале BasketBoy TV. Подписывайтесь!