Податкова декларація

1 травня закінчується термін подання річної податкової декларації для фізичних осіб. Хто повинен подати декларацію та які доходи потрібно задекларувати, а хто цього робити не зобов'язаний, як правильно заповнити декларацію про доходи держслужбовців? - розповість Prostopravo

Короткий зміст і посилання по темі


Відео по темі

Простоправо ТВ розповідає про правила і терміни подачі податкової декларації фізичних осіб.

Підписуйтесь на наш канал на Youtube, щоб не пропустити нове корисне відео про права громадян та бізнесу в Україні.

Хто повинен подавати декларацію?

Фізичні особи - платники податку на прибуток подають декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня наступного за звітним року до контролюючого органу за своєю податковою адресою. Якщо граничний термін подання декларації припадає на вихідний день, останнім днем, коли ще можна подати декларацію, буде наступний за ним робочий день. Форма декларації та інструкція щодо її заповнення затверджені Наказом Міністерства фінансів №859 від 02.10.2015 р (із змінами).

Платниками податку є: фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;фізичні особи - нерезиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні.

Податкову декларацію також потрібно подавати платникам податків, які хочуть отримати податкову знижку за результатми звітного року.Термін подачі декларації в цьому випадку - до 31 грудня наступного року.

Витрати, які можна включити до податкової знижки:

  • частину суми процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом (визначається відповідно до статті 175 ПКУ);
  • суму коштів або вартість майна, перерахованих (переданих) платником податку у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям;
  • суму коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічного) і вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та / або члена його сім'ї першого ступеня споріднення;
  • суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів охорони здоров'я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім'ї першого ступеня споріднення;
  • суму витрат платника податку на сплату страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та пенсійних внесків, сплачених платником податку страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, банківській установі як такого платника податку, так і членів його сім'ї першого ступеня споріднення;
  • суму витрат платника податку на: оплату допоміжних репродуктивних технологій згідно з умовами, встановленими законодавством, але не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік;оплату вартості державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита;
  • суму коштів, сплачених платником податку у зв'язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива;
  • суми витрат платника податку на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним;
  • суму коштів у вигляді орендної плати за договором оренди житла (квартири, будинки), оформленим відповідно до вимог чинного законодавства, фактично сплачених платником податку, який має статус внутрішньо переміщеної особи.

Хто не повинен подавати декларацію?

Обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податків отримував доходи:

  • від податкових агентів, крім випадків прямо передбачених Податковим Кодексом;
  • від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок;
  • у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та / або з яких сплачено податок до нотаріального оформлення спадщини відповідно до пункту 174.3 статті 174 ПКУ.

Крім того, звільняються від обов'язку подання податкової декларації незалежно від виду та суми отриманих доходів платники податків, які:

  • є малолітніми / неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та / або держави станом на кінець звітного податкового року;
  • перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув'язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;
  • знаходяться в розшуку за станом на кінець звітного податкового року;
  • перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року.

Які доходи потрібно задекларувати?

Потрібно подати річну декларацію про доходи тим, хто отримував доходи не від податкового агента.Особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб'єкта підприємницької діяльності або не знаходиться на обліку в контролюючих органах як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність.

Наприклад, потрібно подавати декларацію тому, хто здавав в оренду квартиру, іншу нерухомість фізичній особі.При цьому, орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені Кодексом для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу.Сума ж отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов'язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації.

Обов'язково включаються до річної податкової декларації доходи, отримані з джерел за кордоном.Такі доходи оподатковуються прибутковим податком за ставкою 18%.Виняток становлять доходи у вигляді дивідендів за акціями або інвестиційними сертифікатами, корпоративними правами, нарахованих нерезидентами, які оподатковуються за ставкою 9%.

У разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.

У разі відсутності у платника податків підтверджуючих документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, такий платник повинен подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня року, наступного за звітним.

Не зараховуються у зменшення суми річного податкового зобов'язання платника податків: а) податки на капітал (приріст капіталу), податки на майно;б) поштові податки;в) податки на реалізацію (продаж);г) інші непрямі податки незалежно від того, чи належать вони до категорії прибуткових податків або вважаються окремими податками згідно із законодавством іноземних держав.

При цьому, сума податку з іноземного доходу платника податку - резидента, сплаченого за межами України, не може перевищувати суму податку, розраховану на базі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податку відповідно до законодавства України.

Дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна також включається до річної податкової декларації.Виняток становлять: спадкоємці-нерезиденти, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення спадщини;спадкоємці, які отримали спадщину від родичів 1 і 2 ступеня споріднення, - в цьому випадку застосовується нульова ставка податку.

Спадщина оподатковується за ставкою 5%, за винятком спадщини, отриманої резидентом від нерезидента або нерезидентом від резидента, яка обкладається прибутковим податком за ставкою 18%.

Фізичні особи-підприємці - платники прибуткового податку на загальних підставах подають річну податкову декларацію за результатами календарного року, в якій вказують також авансові платежі з податку на доходи.Авансові платежі сплачуються до 20 числа місяця, наступного за кварталом (20 квітня, 20 липня, 20 жовтня).За четвертий квартал авансовий платіж не сплачується.Остаточний розрахунок прибуткового податку за звітний рік платник податків здійснює самостійно на підставі даних, зазначених ним у податковій декларації.

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (самозайняті особи) також повинні розрахувати податок самостійно і подати річну податкову декларацію.Їх дохід також оподатковується за ставкою 18%.

Суму податкового зобов'язання, зазначеного в декларації, фізична особа зобов'язана сплатити до 1 серпня року, що настає за звітним.

Сума, яка повинна бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий в будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.

Бланки податкових декларацій мають безоплатно надаватися контролюючими органами платникам податку на їх запит, а також бути загальнодоступними для населення.

Платник податків має право звернутися до відповідного органу з проханням надати консультативну допомогу з питань щодо заповнення його річної податковій декларації, а контролюючий орган зобов'язаний надати безоплатні послуги за таким зверненням.


Не пропустіть нові статті!




Корисні статті з даної тематики