Туристичний збір в Україні

Податковим кодексом був запроваджений черговий новий податок з громадян — туристичний збір. Хто, скільки, коли і кому має платити, а також хто звільняється від сплати цього податку, з'ясовував портал Prostopravo.

Короткий зміст і посилання по темі


Відео по темі

Простоправо ТВ розповідає про правила і терміни подачі податкової декларації фізичних осіб.

Підписуйтесь на наш канал на Youtube, щоб не пропустити нове корисне відео про права громадян та бізнесу в Україні.

Хто платить туристичний збір?

Туристичний збір є місцевим податком, який зараховується до місцевого бюджету.Теоретично, кошти, виручені від сплати цього збору повинні направлятися місцевою владою на благоустрій та розвиток туристичної інфраструктури в регіоні.Проте, Податковим кодексом перелік адміністративно-територіальних одиниць, де може встановлюватися туристичний збір, не обмежений.Таким чином, цей вид збору може справлятися не тільки на території курортів і рекреаційних зон, а й на всій іншій території України, що вже суперечить, як мінімум, здоровому глузду.Адже очевидно, що на території, скажімо, Луганської області туристична інфраструктура розвиватися не буде, за що ж повинен платити приїжджий?

Тепер розберемося, хто ж є платниками туристичного збору відповідно до Податкового Кодексу?Здавалося б відповідь очевидна - турист!Виявляється не зовсім.

Закон України «Про туризм» дає таке визначення терміну «турист» - це особа, яка здійснює подорож по Україні або в іншу країну з не забороненою законом країни перебування метою на термін від 24 годин до одного року без здійснення будь-якої оплачуваної діяльності та із зобов'язанням залишити країну або місце перебування в зазначений строк.

А податковий Кодекс пропонує справляти туристичний збір з усіх громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перебувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної або міської ради про встановлення туристичного збору і отримують послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов'язанням залишити місце перебування в зазначений термін.

Таким чином, по-перше, Податковий Кодекс не робить відмінностей в цілях перебування на території тієї чи іншої адміністративно-територіальної місцевості (подорож), а по-друге, в терміні перебування ( «ночівля» може тривати і 6 годин, а збір все одно доведеться платити).

Хто звільняється від сплати туристичного збору?(Згідно п.268.2.2. НК)

  • особи, що постійно проживають, у тому числі на умовах найму, в селі, селищі або місті, радами яких встановлено туристичний збір;
  • особи, що прибули у відрядження;
  • інваліди, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів 1 групи або дітей-інвалідів (не більше 1 супроводжуючого);
  • ветерани війни;
  • учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
  • особи, які прибули за путівками та курсівками в санаторії та пансіонати;
  • діти у віці до 18 років;
  • дитячі лікувальні, оздоровчі та курортні установи.

А що з родичами, які просто приїхали погостювати?Виходить, вони теж повинні сплачувати туристичний збір, хоча і не користуються послугами туристичної галузі.Звертаємо увагу, що мова йде не тільки про проживання в готелі, санаторії, пансіонаті і т.д., але і в будь-якому іншому житловому приміщенні на умовах найму.

Добре, що не платять туристичний збір громадяни, які постійно проживають на території населеного пункту (більш 180 календарних днів на рік), а якщо доводиться знаходитися меншу кількість часу - 160, 170 днів у році, скажімо, в зв'язку з професійною діяльністю?Навряд чи такого громадянина можна вважати туристом, а туристичний збір він буде платити.

А може мало сенс стягувати цей збір тільки з іноземних громадян?Це було б більш логічно.Тим більше, що самі чиновники вказують на те, що українці все менше виявляють бажання відпочивати на Батьківщині, вважаючи за краще Туреччину, Єгипет і т.п.Введення нового туристичного збору навряд чи сприятиме зміні ситуації.

Розмір і порядок сплати туристичного збору

Трохи радують ставки збору - вони порівняно невисокі: 0,5 - 1% від бази оподаткування.Точний розмір встановлюється місцевими радами.

Базою оподаткування в даному випадку є вартість усього періоду проживання (ночівлі) без урахування ПДВ.

При цьому у вартість проживання не включаються витрати на харчування чи побутові послуги (прання, чистка, ремонт, прасування одягу, взуття, білизни), телефонні рахунки, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд (віз), обов'язкове страхування, витрати на усний та письмовий переклад та інші документально оформлені витрати, пов'язані з правилами в'їзду.

Податкові агенти зі сплати туристичного збору:

  • адміністрації готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків, інших установ готельного типу, санаторно-курортних закладів;
  • квартирно-посередницькі організації, які направляють неорганізованих осіб на поселення у будинки або квартири, що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;
  • юридичні особи або фізичні особи - підприємці, уповноважені місцевими радами на стягування збору на умовах договору.

Податкові агенти утримують збір під час надання послуг, пов'язаних з тимчасовим проживанням, і вказують суму сплаченого збору окремим рядком у рахунку на проживання.

Окремо варто звернути увагу на порядок оплати збору.Сума туристичного збору, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал, сплачується щоквартально, у визначений для квартального звітного (податкового) періоду строк, за місцезнаходженням податкових агентів.

Податковий агент, який має підрозділ без статусу юридичної особи, що надає послуги з тимчасового проживання (ночівлі) не за місцем реєстрації такого податкового агента, зобов'язаний зареєструвати такий підрозділ як податкового агента туристичного збору в контролюючому органі за місцезнаходженням підрозділу.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.



Советы юристов для граждан и бизнеса на ваш e-mail!




Корисні статті з даної тематики