Інтернет-магазин та електронні гроші

Перевівши у віртуальну реальність свої вітрини, віртуально спілкуючись з покупцями, цілком зрозумілим бажанням власників інтернет-магазинів є і бажання перевести у віртуальну площину розрахунки з покупцем. В такому випадку можна спростити життя кур'єрів, які крім того, що розвозять товари, ще й грають роль інкасаторів, вирішити проблему зі здачею виручки в банки, та й взагалі зробити систему розрахунків більш контрольованою. Допомогти в цьому інтернет-магазинам можуть не тільки традиційні засоби перерахування безготівкових коштів, але і електронні гроші. В природі цього явища і правилах їх використання інтернет-магазинами розбирався Prostopravo.com.ua

Постановою Правління Національного банку України 04.11.2010г. N 481, зареєстрованимою в Міністерстві юстиції України 24.12.2010г. за N 1336/18631 затверджено «Положення про електронні гроші в Україні».

Це Положення, зокрема, встановлює вимоги НБУ до обігу електронних грошей в Україні. Виходячи з норм Положення, НБУ розуміє під електронними грошима одиниці вартості, які зберігаються на електронному пристрої, приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж емітент, і є грошовим зобов'язанням емітента. Електронним пристроєм, про який йдеться у визначенні електронних грошей, є чіп на пластиковій картці або на іншому носії, пам'ять комп'ютера тощо, які використовуються для зберігання електронних грошей.

Положенням встановлено, що користувачами електронних грошей можуть бути не тільки фізичні особи, але й суб'єкти господарювання, які є власниками електронних грошей.

Однак слід враховувати, що не всякими електронними грошима можна володіти і тим більше розраховуватися. Тим же Положенням встановлено, що випуск електронних грошей в Україні мають право здійснювати лише банки. При цьому, перш ніж випустити свої електронні гроші і запустити свою систему електронних грошей, банк зобов'язаний погодити правила цієї системи з НБУ, якщо банк вже є членом або учасником міжнародної платіжної системи і має намір здійснювати випуск електронних грошей або проводити інші операції з електронними грошима на території України з використанням цієї міжнародної платіжної системи, такий банк зобов'язаний погоджувати з НБУ правила здійснення операцій з електронними грошима до початку здійснення таких операцій.

Зазначимо відразу, що в Україні, виходячи з даних, розміщених на офіційному веб-сайті НБУ узгоджені правила випуску електронних грошей всього двома банками: «Альфа-банк» і «Фідобанк». Перший з них запустив систему електронних грошей «Максі», а другий - «MoneXy». Крім того, ряд українських банків отримав право здійснювати випуск електронних грошей в рамках систем НСМЕП, Visa International та «Глобалмані».

Положення передбачає можливість фізичних осіб використовувати електронні гроші для розрахунків з торговцями за товари, а також переказувати електронні гроші іншим користувачам - фізичним особам. Суб'єкти господарювання також отримали право використовувати електронні гроші як засіб платежу, але з обмеженнями: такі електронні гроші повинні бути отримані в обмін на безготівкові кошти і тільки для розрахунків з торговцями за товари, придбані на виробничі (господарські) потреби.

Зазначимо, що НБУ обмежує суму електронних грошей, які можуть зберігатися на електронному пристрої, що перебуває в розпорядженні користувача: на непоповнюваному пристрої - 2000 гривень, на тому, що поповнюється - 8000 грн.

«Виводити» електронні гроші суб'єктам господарювання дозволено тільки в безготівковій формі через банки та небанківські фінансові установи, які мають відповідні ліцензії (агентів за розрахунками).

Електронні гроші отримали своє визнання і в бухгалтерському обліку. Так, з липня 2013 року Інструкція по застосуванню Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну №291 від 30.11.1999 року, поповнилася нововведенням: рахунки 3 класу призначені для узагальнення інформації про наявність та рух, крім іншого, і електронних грошей. Електронні гроші обліковуються на рахунку 33 «Інші кошти» (субрахунок 335 «Електронні гроші, номіновані в національній валюті»).

Для того щоб інтернет-магазин міг офіційно приймати електронні гроші як засіб платежу за товар, у нього повинен бути укладений відповідний договір або з емітентом електронних грошей, або з агентом за розрахунками (суб'єктом господарювання, який приймає електронні гроші в обмін на готівкові або безготівкові кошти).

У випадку, наприклад, з електронними грошима системи MoneXy, суб'єкт господарювання повинен завести електронний гаманець, користуючись сервісами на сайті системи, уклавши тим самим Публічний договір використання системи MoneXy з Емітентом електронних грошей і Оператором системи ТОВ «Манексі», а також підключити систему до свого інтернет-магазину, пройшовши реєстрацію і уклавши договір на приймання електронних грошей за товари та послуги на користь торгівця юридичної особи або фізичної особи-підприємця з Емітентом електронних грошей. Далі схема працює таким чином: електронні гроші надходять на електронний гаманець інтернет-магазину, які інтернет-магазин має право погасити, отримавши від емітента на поточний банківський рахунок гривневий еквівалент електронних грошей, спрямованих на електронний гаманець емітента.

Що стосується розрахунків з використанням, скажімо, системи WebMoney, то контролюючі органи України сьогодні негативно ставляться до використання суб'єктами господарювання цієї системи в розрахунках. В червні 2013 року Міністерство доходів і зборів на своєму web-сайті виклало свою офіційну позицію щодо роботи оператора платіжної системи WebMoney в Україні, зазначивши зокрема, що в тому вигляді, в якому робота системи «здійснювалася на території держави, не відповідає нормам чинного українського законодавства, зокрема, вимог Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», а також низки підзаконних актів, що регламентують емісію, обіг та використання «електронних грошей» і подібних платіжних одиниць». До сьогоднішнього дня правова позиція Міндоходів України щодо роботи WebMoney в нашій країні не змінилася, тому використовувати в господарській діяльності цю систему, як і інші, які не пройшли узгодження з НБУ, потрібно з великою часткою обережності.

Не пропустіть нові статті!Пошук адвокатів по містах

Пошук юристів по містах

Пошук нотаріусів по містах