Фізична особа-підприємець: операція "ліквідація"

Почалася істерія: приватні підприємці масово припиняють свою діяльність на спрощеній системі оподаткування. Неначе повідомлення з фронтів: у Донецьку підприємці здали 20 тис. свідоцтв про держреєстрацію, у Харкові — 10 тис. Куди і кому здавали? І взагалі, чи є нагальна потреба у терміновому припиненні діяльності? Які проблеми можуть бути у приватного підприємця, який не веде трудової діяльності, а ПП офіційно не закрито? Лише дві — неможливість працевлаштуватися до державної установи.

 

І це не завжди. Та неможливість отримати допомогу в Центрі працевлаштування. І все! Ага! Раз на квартал надсилати поштою звіти в податкову з нульовим балансом. А пройдисвіти-юристи так роздули ціни не лише у столиці, але й у регіонах на свої неофіційні послуги щодо закриття СПД, що можна тільки дивуватися нашим співвітчизникам, які готові платити такі шалені гроші. За словами підприємців, якщо на початку літа послуги юристів коштували близько 1,5 тис. грн, то зараз доходять до 8 тис. грн.

За спроби з'ясувати, звідки беруться такі розцінки і чи можливо пройти цей тернистий шлях самому, ми виявили, що...

По-перше, щоб припинити діяльність підприємця, не обов'язково закривати СПД або фірму. Достатньо припинити трудову діяльність і після закінчення звітного періоду (у єдиноподатника — квартал) здати в ДПІ району свідоцтво про сплату єдиного податку і стати платником податку на загальних підставах та щокварталу здавати звіти в ДПІ, ПФ та інші фонди з прочерками у всіх графах. Таке може тривати, доки ДПІ сама не ініціює ліквідацію цього СПД. Якщо протягом року податкова не отримує звітність, вона може ініціювати ліквідацію СПДФО;

По-друге, порядок припинення діяльності СПДФО регулюється Законом від 15.05.2003 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», відповідно до якого існує наступна послідовність дій (документи на ліквідацію подають не раніше двох місяців, що минули з дня публікації у спеціалізованих ЗМІ):

1) необхідно надрукувати оголошення в газеті про те, що СПДФО припиняє свою діяльність і всі претензії приймаються протягом 2 місяців (у ДПІ і держреєстрації буде вказано, в яких саме ЗМІ друкувати це оголошення);

2) після публікації оголошення в пресі пишеться заява держреєстратору у формі реєстраційної картки, із собою мати печатку, паспорт, код, свідоцтво про держреєстрацію. Там дають обхідний лист, і протягом не менше двох місяців (конкретний термін укажуть у цьому листі) обходьте всі фонди і податкову — пишете заяви, збираєте підписи, вони перевіряють, чи немає заборгованості тощо. Потім знову до реєстратора (обов'язково в ті терміни, що вказані в обхідному листі!) — за закриттям СПДФО.

Після написання заяви в податкову (іноді обходяться і без заяви, достатньо обхідного листа) призначається аудит фінансової діяльності. Якщо бажаєте швидше пройти цей етап, вам слід у свого інспектора в ДПІ дізнатися, хто конкретно вас перевірятиме та налагодити особистий контакт. Ні, мова йде не про хабарі. Просто цей аудитор займається одразу кількома десятками, а то й сотнями справ. І чекати, доки черга дійде до вас, не завжди можливо. Тим більше що є багато охочих так само пришвидшити цей процес. А коробка цукерок — це інколи саме та дрібниця, яка сприятиме тому, щоб ваша справа з 99 номера у черзі опинилася у першій-другій десятці.

Під час перевірки обов'язково виявлять невеликі борги, нарахують пеню за затримку сплати тощо. Краще беззаперечно оплатити ці рахунки. Якщо йдеться про більші суми, то варто звернутися по допомогу до кваліфікованого бухгалтера (а такий обов'язково знайдеться серед ваших знайомих і це коштуватиме вам значно  дешевше, ніж послуги юриста-ліквідатора) або до юриста, який підкаже, як вийти з цієї ситуації з найменшими фінансовими втратами, приміром, якщо сплив термін давності стягнення за цю провину або чи це стягнення-нарахування можна оскаржити в суді;

3) довідки з усіх фондів у тому, що не перебував на обліку або знявся з обліку.

Фонди:

 • Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття;
 • Фонд соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності;
 • Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України;
 • Пенсійний фонд України.

У кожному фонді доведеться або писати заяви, або там задовольняться виданим вам держреєстратором обхідним листом і в ньому поставлять ​​бажану відмітку.

І знову слід приготуватися до того, що виявлять прострочення платежів до вищенаведених фондів, тож знову — штрафи, пеня та інші санкції.

 • Довідка з дозвільної системи, про те що печатка здана;
 • Закрити рахунок у банку (іноді доведеться платити і за закриття рахунку);
 • Квитанція про оплату рахунку за друк оголошення (залежно від ЗМІ від 34 до 110 грн).

Ось повний перелік документів, які необхідні під час ліквідації підприємства:

 1. копія паспорта та ідентифікаційного номера ФОП;
 2. свідоцтво про державну реєстрацію;
 3. довідка статистики;
 4. довідка податкової інспекції про взяття на облік форма № 4-ОПП;
 5. повідомлення Пенсійного фонду про взяття на облік;
 6. повідомлення про взяття на облік з Фондів соціального страхування, у випадку якщо були наймані працівники;
 7. свідоцтво про право сплати єдиного податку або ПДВ;
 8. всі звіти, які подавалися до податкової інспекції та фондів.
 9. квитанції про сплату податків;
 10. банківські виписки, платіжки, довідка про закриття рахунку (за наявності);
 11. акти виконаних робіт, договори (за наявності);
 12. прибутково-касові та витратно-касові ордери (за наявності);
 13. книга за формою № 10;
 14. печатка для знищення.

Процедура припинення суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи за відсутності проблем у діяльності триває зазвичай до трьох місяців. Завершенням процедури є занесення держреєстратором до держреєстру запису про припинення підприємницької діяльності. І лише відтоді ви перетворюєтеся з підприємця на звичайну фізичну особу.

А тепер зробимо нескладні підрахунки. Є сума від 2 тис. до 8 тис. грн за закриття ПП і яку ви маєте заплатити юристам. Вам доведеться зробити два-три візити до держреєстратора, два-три візити — до податкової і по два (якщо пощастить, то по одному) візиту до кожного фонду. Однак у ПФ однозначно два, а то й три візити. По часу кожен візит займе від одного до двох годин. Разом 7-8 візитів по дві години-всього витрачено часу буде приблизно годин двадцять, плюс час на дорогу-ще годин вісім. Разом округляємо до тридцяти годин Ну, може бути, сорок годин буде витрачено. Беремо суму у 4 тис. грн (це середній гонорар юриста) і ділимо її на 40 годин, отримуємо годинну оплату праці працівника юридичного ринку у 100 грн за годину. А тепер подумаємо про можливість самому заробити таку годинну тарифну ставку. Що, вражає? Тим більше цією роботою займаються не кваліфіковані юристи, а помічники, найняті за 100 гривень в день і які в принципі нічого не вирішують. А всі штрафи, пеню та ін. вам доведеться оплачувати самому. Захистити вас від стягнень та інших санкцій вони не зможуть. Адже їхня робота — це лише подати папірці у віконце і отримати їх назад.

Звичайно, якщо ви в цей час зайняті іншою роботою з пристойним доходом, то можна і юристів найняти. Але якщо ви маєте 5-6 вільних годин на тиждень, то чи не простіше зробити все самому і зекономити кругленьку суму.

Утім, це вам вирішувати.

Не пропустіть нові статті!

Видео дня

2-х летний малыш любит бросать. Смотрите, что получилось, когда родители купили ему баскетбольное кольцо!


Следить за успехами малыша можно на канале BasketBoy TV. Подписывайтесь!