Процедури та можливі ризики "альтернативної" ліквідації

На сьогоднішній день преса та інтернет переповнені оголошеннями, автори яких запевняють у здатності ліквідувати підприємство протягом 1 дня. Наскільки реальна така процедура в зазначений термін розбирався prostopravo.com.ua

Поняття альтернативної ліквідації

Процедура ліквідації підприємства - справа досить трудомістка і витратна з точки зору часу. Однак нерідко виникає необхідність "позбутися" від фірми, яка давно не працює, але створює певні незручності у зв'язку з необхідністю постійно здавати звіти, нехай і порожні, у зв'язку з великою кредиторською заборгованістю, яка вже давно стала безнадійною, у зв'язку з боргами перед бюджетом і найманими працівниками. Причин для ліквідації проблемного (і непроблемного) підприємства може бути дуже багато. І одного разу настає такий момент, коли потрібно якнайшвидше скинути з плечей непотрібний тягар.

Те, що зареєструвати підприємство значно простіше, ніж його ліквідувати - давно вже перевірений факт. Не можна не відзначити, що законодавство значно спростило і скоротило процедуру ліквідації підприємства, але реалії бізнесу такі, що в певних ситуація виникає необхідність позбутися тієї чи іншої бізнес-одиниці протягом не те що днів, а годин.

У таких випадках слід вдатися до процедури, так званої, «альтернативної» ліквідації. Суть її зводиться до наступного. Юридично підприємство продовжує існувати, воно значиться в Єдиному державному реєстрі, але відбувається зміна власника (власників) і посадових осіб такого підприємства. Тобто, говорячи про таку організаційно-правову форму організації підприємства, як ТОВ, за допомогою продажу засновником (засновниками) своїх часток третій особі (особам) з подальшою державною реєстрацією нової редакції статуту та внесення відповідних змін до Єдиного держреєстру. Після цього вся документація підприємства разом з печаткою передається новим господарям, які проводять зміну директора, після чого можна вважати, що попередні засновники і директор ТОВ можуть зітхнути вільно і не думати про складною, дорогою і довгої ліквідаційній процедурі.

Говорячи про альтернативної ліквідації, я не випадково акцентую увагу на організаційно-правовій формі підприємства ТОВ, оскільки вона є найбільш зручною для такої процедури. Також більш-менш зручним для альтернативної ліквідації є форма приватного підприємства. Досить проблематично провести альтернативну ліквідацію акціонерного товариства, особливості публічного акціонерного товариства. А у випадку з фізичною особою-підприємцем альтернативна ліквідація не застосовується взагалі.

Позитивна сторона альтернативної ліквідації полягає в тому, що, як правило, вартість послуг з її проведення нижче, ніж у випадку з «звичайної».

Ризики альтернативної ліквідації

На перший погляд, альтернативна ліквідація виглядає просто панацеєю у разі необхідності позбавлення від непотрібного підприємства, але не можна забувати і про певні ризики, пов'язані з цією процедурою.

1. Слід не залишати без уваги сумлінність виконавця. Не забувайте отримати звіт про надані послуги: зареєстровану держреєстратором нову редакцію статуту, виписку з Єдиного державного реєстру, у якій вказані дані нового директора. Звертаємо Вашу увагу на те, що недостатньо побачити нову редакцію статуту з підписами нових учасників, а також підписати у нотаріуса договір купівлі-продажу частки в ТОВ. Зміни набирають чинності тільки після внесення відповідних змін в ЄДР. До речі, Ви й самі можете проконтролювати сумлінність виконавця, скориставшись сервісом пошуку в ЄДР на сайті Державного Підприємства «Інформаційно-ресурсний центр» irc.gov.ua.

2. Крім того, наполегливо раджу оформляти передачу документів і печатки новим учасникам і директору підприємства актом прийому-передачі. Передачу печатки краще оформити спеціальним актом, приклавши до нього лист з її відбитком. Мета всієї цієї бюрократії - убезпечити себе від несумлінних виконавців, які можуть виявитися шахраями, що використовують отримані у Вас документи і печатку для незаконної діяльності.

У будь-якому випадку, оцінюючи і вибираючи найбільш оптимальний шлях ліквідації свого підприємства, не забудьте проконсультуватися з юристом.Советы юристов для граждан и бизнеса на ваш e-mail!
Пошук юристів і держорганізацій по великих містах