Електронні податкові перевірки

Ще в січні нинішнього року набули чинності зміни до Податкового кодексу України, в результаті яких в нашому законодавстві з'явилося поняття електронної перевірки. Prostopravo з'ясовував, що ховається під цим терміном і який порядок проведення електронних перевірок.

Згідно з абзацом 6 п.75.1.2 статті 75 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), електронна перевірка відноситься до категорії документальних позапланових невиїзних перевірок. Електронну перевірку ініціює сам платник податків, подаючи відповідну заяву в орган державної податкової служби (далі - ДПС), в якому він перебуває на податковому обліку. Заява має бути подана за десть календарних днів до очікуваної дати початку проведення електронної перевірки.

Право подати заяву про проведення електронної перевірки тільки платник податків з незначним ступенем ризику.

Перелік ризиків та їх розподіл за ступенями, згідно з п.77.2 статті 77 ПКУ встановлює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Критерії розподілу ступенів ризику можна знайти в «Методичних рекомендаціях щодо складання плану-графіка проведення планових перевірок суб'єктів господарювання», затверджених наказом Державної податкової адміністрації України № 190 від 01.04.2011 року.

Нещодавно,03.06.2013 Міністерство податків і зборів прийняло наказ № 143, яким затвердило Порядок подання платником податків заяви про проведення документальної невиїзної позапланової електронної перевірки та прийняття рішення територіальним органом Міністерства доходів і зборів України про проведення такої перевірки. Згідно з цим документом,електронні перевірки платників податків, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, проводяться з 01 січня 2014 року; суб'єктів господарювання мікро-, малого та середнього бізнесу - з 01 січня 2015 року, а всіх інших платників податків - з 01 січня 2016 року. У Додатку 1 до цього Порядку затверджена форма заяви, яку платник податків повинен подати до контролюючого органу, щоб ініціювати електронну перевірку.

Платник податку у Заяві, крім загальних облікових даних, в обов'язковому порядку зазначає інформацію про:

 1. податкові періоди господарської діяльності, що підлягають електронній перевірці;
 2. систему оподаткування, що застосовується платником податку;
 3. перелік податків, які будуть перевірені під час проведення електронної перевірки (єдиний податок, податок на прибуток підприємств, податок на додану вартість, податок на доходи фізичних осіб, інші податки в разі наявності технічної можливості їх перевірки органом ДПС (територіальним органом Міндоходів України);
 4. ведення в електронному вигляді бухгалтерського обліку;
 5. ведення в електронному вигляді первинних документів, що підтверджують правомірність ведення бухгалтерського обліку;
 6. надання платником податків разом із Заявою в електронній формі документів, пов'язаних із розрахунком і сплатою податків і зборів (якщо такі документи створюються платником податків в електронній формі та зберігаються на машинних носіях інформації);
 7. спосіб надання документів для електронної перевірки (за допомогою каналу, яким передається електронна звітність, або електронного носія інформації).

Заява та необхідні для проведення електронної перевірки документи можуть бути подані платником податків в територіальний орган Міндоходів України одним із зазначених способів:

 • листом з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
 • безпосередньо в територіальний орган Міндоходів України;
 • в електронному вигляді (підписана електронним підписом керівника платника податку).

Документ вважається поданим лише після отримання підписаного підтвердження від територіального органу Міндоходів України.

Електронна перевірка може бути проведена за вказані платником податків податкові періоди, за які не проводилися документальні планові або позапланові перевірки, а також за умови надання територіальному органу Міндоходів України відповідних декларацій (розрахунків).

Для проведення електронної перевірки платник податків забезпечує подання в електронній формі документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою відповідного податку (збору), а територіальний орган Міндоходів України може вимагати надання паперових копій документів, необхідних для проведення електронної перевірки.

Рішення про проведення або непроведення електронної перевірки має бути прийняте територіальним органом Міндоходів України протягом 10 календарних днів з моменту одержання заяви та всіх необхідних документів.

Серед підстав для відмови у проведенні електронної перевірки можуть бути такі:

 • заяву подано з порушенням установленої форми, в заяві не заповнено або заповнено неправильно необхідні дані, про які ми говорили вище, заява не підписана повноважною особою, або підпис такої особи не завірений печаткою платника податку;
 • платник податків відноситься до категорії середнього або високого ступеня ризику;
 • період, що підлягає перевірці вже був охоплений документальною плановою або позаплановою перевіркою (з тих питань, які хоче перевірити платник податків);
 • інші аргументовані підстави, які технічно не дають можливості провести електронну перевірку.

Рішення про проведення/непроведення електронної перевірки надсилається платнику податків не пізніше наступного робочого дня з дати його прийняття. А рішення про непроведення електронної перевірки не обмежує можливість повторного звернення платника податків із новою заявою.

Додамо, що Порядок почне діяти з 1 січня 2014 року і першими його зможуть випробувати на собі платники єдиного податку.

Не пропустіть нові статті!

Видео дня

2-х летний малыш любит бросать. Смотрите, что получилось, когда родители купили ему баскетбольное кольцо!


Следить за успехами малыша можно на канале BasketBoy TV. Подписывайтесь!