Як перевести приміщення з житлового фонду в нежитловий?

Житлові будинки і приміщення призначаються виключно для проживання. При бажанні організувати в житловому будинку офіс, майстерню, склад і т.д., приміщення необхідно перевести з житлового фонду в нежитловий. Про те, як це можна зробити, розповість Prostopravo

Житловим Кодексом передбачено два випадки, в яких житлове приміщення може бути виведено з житлового фонду і переведено в розряд нежитлових.

По-перше, згідно зі статтею 7 ЖК непридатні для проживання жилі будинки і жилі приміщення можуть бути переобладнані для їх використання в інших цілях. Таке рішення приймає виконком обласної або міської ради. Непридатні для проживання приміщення в будинках житлових кооперативів можуть бути переведені в нежилі за рішенням загальних зборів житлового кооперативу, затвердженого виконкомом місцевої Ради.

Стаття 8 ЖК допускає можливість переведення придатного для проживання житлового приміщення в розряд нежитлових як виняток. При цьому, зазначено, що переведення житлових будинків ЖБК в нежитлові не допускається.

Відразу обмовимося, що і в статті 7, і в статті 8 ЖК йдеться про житлові будинки державного і відомчого фондів, але на практиці такий же порядок застосовується і щодо будинків і житлових приміщень, які є приватною власністю.

Розглянемо обидва ці випадки.

Переведення в нежитловий фонд приміщень, непридатних для проживання

Положення про порядок обстеження стану житлових будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання житлових будинків і житлових приміщень непридатними для проживання було затверджено Постановою Ради Міністрів УРСР № 189 ще 26 квітня 1984 року і діє до цього дня.

Обстеження стану житлових будинків проводиться інженерно-технічними працівниками житлово-експлуатаційних організацій за участю представників громадськості. У разі необхідності до обстеження житлових будинків залучаються фахівці проектних і науково-дослідних організацій та органів і установ санітарно-епідеміологічної служби.

Якщо під час обстеження стану житлових будинків буде виявлено невідповідність санітарним і технічним вимогам цих будинків (житлових приміщень), яку можливо і доцільно усунути шляхом проведення капітального ремонту, житлово-експлуатаційна організація вирішує в установленому порядку питання про проведення такого ремонту.

У разі неможливості або недоцільності проведення капітального ремонту житлово-експлуатаційна організація вносить до виконкому місцевої Ради пропозицію про визнання жилого будинку (жилого приміщення) таким, що не відповідає зазначеним вимогам і є непридатним для проживання.

При цьому додаються такі документи:

  • а) акт обстеження стану житлового будинку з відповідним висновком;
  • б) технічний паспорт житлового будинку з даними про його фізичну зношеність;
  • в) висновок проектної або науково-дослідницької організації (при необхідності) щодо технічного стану житлового будинку (житлового приміщення) і про неможливість або недоцільність проведення капітального ремонту будинку (житлового приміщення);
  • г) висновок органу або установи санітарно-епідеміологічної служби про відповідність житлового будинку (житлового приміщення) вимогам.

Виконавчий комітет розглядає подані комісією матеріали і приймає рішення про придатність житлового будинку (житлового приміщення) для проживання. У випадках, коли виконавчий комітет прийде до висновку про можливість і доцільність усунення негативних факторів шляхом проведення капітального ремонту житлового будинку (житлового приміщення), він приймає рішення про проведення такого ремонту.

Рішення виконавчого комітету може бути оскаржене до виконавчого комітету вищестоящої Ради в 15-денний термін.

Якщо житловий будинок (житлове приміщення) визнаний невідповідним санітарним і технічним вимогам та непридатним для проживання, виконком відповідної місцевої Ради вносить до виконавчого комітету обласної або міської ради пропозицію про використання цього будинку (приміщення) в інших цілях або про знесення будинку.

Переведення в нежитловий фонд приміщень, придатних для проживання

І все ж, в більшості випадків, приміщення, яке власник хоче використовувати для ведення бізнесу, відповідає всім технічним і санітарним нормам.

Стаття 319 Цивільного Кодексу України встановлює право власника вільно володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном.

Відповідно до ст. 320 ЦКУ власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом. Законом можуть бути встановлені умови використання власником свого майна для здійснення підприємницької діяльності.

Якраз такою умовою, в даному випадку, буде переведення приміщення з житлового фонду в нежитловий.

Порядок переведення житлових приміщень в нежитлові встановлюють органи місцевого самоврядування, тому в різних населених пунктах порядок може відрізнятися.

Розглянемо процедуру переведення житлового приміщення в нежитлове на прикладі міста Києва.

Положення про порядок переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові в місті Києві затверджено рішенням Київської міської ради від 23.07.2015 № 781/1645.

На переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові без визначення їх функціонального призначення (використання) мають право особи, які є власниками таких об'єктів. У разі якщо співвласниками приміщень є діти або недієздатні особи, переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові приміщення здійснюється відповідно до закону за згодою органів опіки та піклування.

Житлові приміщення в багатоквартирному житловому будинку або окремий житловий будинок (його частина), щодо яких вирішується питання про переведення з житлового в нежитловий фонд, повинні відповідати наступним вимогам:

1. Бути розташовані в цокольних, на перших і других поверхах (за умови, якщо житлове приміщення (квартира), розташоване безпосередньо над нежитловим, але не вище другого поверху), або розташовані не вище третього поверху для використання під майстерні та студії творчих спілок.

2. По такому об'єкту має бути присутня технічна можливість для облаштування пандуса для маломобільних груп населення та окремого входу і евакуаційного виходу, які ізольовані від житлової частини будинку (або інших приміщень в будинку).

Переведення житлового приміщення в нежитлове може бути здійснено тільки за умови, що власник і його сім'я забезпечені житловою площею за нормою, визначеною законодавством, і якщо в цьому житловому приміщенні ніхто не проживає.

3. Житловий будинок не повинен бути визнаний аварійним чи ветхим.

4. Не обтяжений правами будь-яких осіб (не перебуває в заставі, під арештом).

5. Житловий будинок не визнано пам'яткою архітектури.

Не допускається переведення житлових приміщень, квартир в багатоквартирних житлових будинках в нежитлові з метою розміщення:

  • Об'єктів промислового характеру.
  • Громадських туалетів.
  • Похоронних бюро, крім офісів похоронних бюро.
  • Пунктів прийому склотари.
  • Спеціалізованих установ і підприємств, експлуатація яких може призвести до забруднення території та повітря житлової забудови, перевищення допустимих рівнів шуму, вібрації, іонізуючого та неіонізуючого випромінювання.
  • Пунктів побутового обслуговування населення, в яких застосовуються легкозаймисті і вибухонебезпечні речовини.
  • Інших об'єктів, заборона на розміщення яких в житловому комплексі, житловому будинку передбачений законодавством.

Власник, який має намір перевести житлове приміщення (квартиру, житловий будинок) в нежитлове, звертається в центр надання адміністративних послуг з письмовою заявою про свої наміри щодо переведення житлового приміщення (житлового будинку) в нежитлове без визначення функціонального призначення і докладає наступні документи:

  • Нотаріально завірені копії документів, що підтверджують право власності на житлове приміщення (квартиру, житловий будинок), які переводяться в нежитлові (із зазначенням всіх співвласників, в тому числі неповнолітніх)
  • Матеріали технічного обстеження житлового приміщення (квартири, житлового будинку), які переводяться в нежитлові, підготовлені відповідно до вимог чинного законодавства.

Центр надання адміністративних послуг протягом двох робочих днів передає заяву та пакет документів до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент містобудування та архітектури).

Після отримання заяви з пакетом документів, Департамент містобудування та архітектури протягом п'яти робочих днів з моменту надходження заяви обробляє отримані документи і в разі відсутності підстав для відмови в наданні дозволу на переведення житлового приміщення (квартири, житлового будинку) в нежитлове готує дозвіл на переведення житлового приміщення (квартири, житлового будинку) в нежитлове без визначення його функціонального призначення (використання) і передає його в центр надання адміністративних послуг.

Власнику може бути відмовлено у видачі дозволу на переведення житлового приміщення (квартири, житлового будинку) в нежитлове в разі:

  • Виявлення недостовірних відомостей або намірів в документах, поданих Власником.
  • Недотримання вимог, передбачених цим Положенням або законодавством.

Відмова у видачі дозволу викладається в письмовому вигляді з відповідним обґрунтуванням і може бути оскаржений власником в судовому порядку.

Опубліковано на сайті: 05.09.2016

Автор: Катерина Гутгарц

Джерело: http://www.prostopravo.com.ua/





Подпишитесь на рассылку сайта, это бесплатно!
Всего подписчиков -





Простоправо ТВ