Комунізм на митниці

Ініціативи митників можуть налякати імпортерів.

 

Брокери, імпортери і дистриб'ютори імпортних товарів обурені законопроектом № 8130. Цей документ, автором якого є комуніст Євген Царьков, був зареєстрований у парламенті в середині лютого як альтернатива до редакції Митного кодексу, створеною робочою групою на чолі з Сергієм Тігіпком.

Експерти впевнені: під личиною спрощення митних процедур чиновники відомства збираються протягти через Верховну Раду збереження корупційних схем імпорту і посилення власних повноважень.

За що боролися

Імпортери не втомлюються нарікати на штучне завищення митної вартості товарів і невиправдані затримки транспорту на кордоні. Вони визнають, що найважче відбувається взаємодія бізнесу та митних служб у південних портах — побори беруть з кожного контейнера. Очевидно, що митниця потребує докорінних реформ. Ще в грудні уряд вирішив взяти ситуацію в свої руки. Робоча група на чолі з віце-прем'єром Тігіпком отримала завдання створити нову редакцію Митного кодексу.

Ідею спрощення митних процедур підтримав президент, до групи увійшли народні депутати, представники громадськості і самі митники. До кінця січня новий проект МК був розміщений на сайті профільного Комітету ВР. У ньому прописані обмеження щодо перевірок і встановлено чіткі терміни оформлення товарів з моменту подання документів. За оцінками експертів, ці норми дозволили б скоротити рівень корупції на митниці на 80-90%.

Але в середині лютого в Раді був зареєстрований законопроект № 8130, що нівелює ці ініціативи.

Сам собі режисер

Одна з найболючіших процедур — визначення митної вартості, на підставі якої розраховуються всі збори і платежі. Підприємці скаржаться: вартість необґрунтовано підвищується на підставі якоїсь внутрішньої бази митниці, хоча перелік документів для цього регулюється постановою Кабміну. У проекті Тігіпка пропонується підняти її на рівень закону, щоб у митників не було спокуси її інтерпретувати, а був лише обов'язок виконувати.

Але новий законопроект пропонує затверджувати такий перелік наказом ДМСУ. Замість ціни, зазначеної в контракті, пріоритетом для визначення митної вартості знову визначена база ДМСУ.

Документ спотворює також іншу новацію від групи Тігіпка — право в рамках постаудитконтролю проводити перевірку діяльності підприємств. У країнах Європи ця процедура передбачена як «батіг» до «пряника» спрощення митних процедур. Товар швидко оформляють на кордоні, але на шляху до дилера або продавця він може бути перевірений митною службою більш ретельно. Потім постачальника передають під нагляд податкових органів.

Але в ДМСУ вирішили проводити перевірки фінгоспдіяльності без попередження, а також збільшити їхній термін з 60 до 90 днів з правом продовження ще на 30 діб. Крім того, проект № 8130 дублює існуючу непрозору схему розподілу імпортерів на «чорних» і «білих». Спочатку всі записуються в потенційних «контрабандистів», які повинні «заробити» собі високе звання пільговика.

Визначення критеріїв для будь-яких видів режиму сприяння пропонується віддати ДМСУ. Тим часом група Тігіпка пропонує запровадити європейський принцип спрощення митних процедур для великих імпортерів і експортерів. В обмін на пільги вони відкривають свою бухгалтерію для перевіряльників і гарантують сплату податків спеціальними депозитами.

Постраждає споживач

Автори проекту № 8130 залишили без змін і колишні дельти штрафів: якщо у митника буде вибір — стягнути штраф у 100 або 200 неоподатковуваних податком мінімумів, він запропонує підприємцю сплатити 100 у скарбницю і 50 — у кишеню інспектору, погрожуючи випискою 200. А щонайбільша відповідальність митників за порушення законів обмежиться доганою або зауваженням за дисциплінарним статутом.

У віце-прем'єра стверджують: якщо такий закон ухвалять, здолати корупцію на митниці не вдасться. «Ми категорично не згодні з цим документом. На пряму лінію партії «Сильна Україна» та на сайт надходять повідомлення від підприємців, які обурені свавіллям митників, неофіційними платежами, які доходять до 7 тис. доларів за контейнер. Схоже, комуністи мають намір остаточно корумпувати митницю», — обурюється Олександра Кужель. А постраждає від цього, на її думку, насамперед споживач.Советы юристов для граждан и бизнеса на ваш e-mail!
Пошук юристів і держорганізацій по великих містах