Пеня за прострочення розрахунку в інвалюті: нюанси нарахування

Закон "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" передбачає лише одну підставу для звільнення резидента від сплати штрафних санкцій у вигляді пені за порушення термінів повернення валютної виручки чи поставки товару за імпортним контрактом. Такою підставою є ухвалення судом рішення про задоволення позову про стягнення відповідної заборгованості за ЗЕД-контрактом.

 

Будь-яке інше рішення (про припинення провадження у справі) є підставою для поновлення строків нарахування пені. Нарахування пені за порушення термінів розрахунку в інвалюті припиняється у випадку, якщо суд, Міжнародний комерційний арбітражний суд чи Морська арбітражна комісія при ТППУ, прийняла від резидента-суб'єкта ЗЕД позов про стягнення з нерезидента-суб'єкта ЗЕД заборгованості за зовнішньоекономічним контрактом, що виникла через недотримання строків, передбачених експортно-імпортними контрактами. Тому податкова не має права нараховувати пеню за порушення термінів розрахунку в інвалюті, допоки відповідний суд або комісія не ухвалять рішення по суті.

Однак, як свідчить практика, податкові органи зазвичай не беруть до уваги цю норму законодавства і ухвалюють відповідні повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій у вигляді пені за порушення 180-денного терміну розрахунку. Прикладом може бути рішення ВАСУ № К-9961/07 від 12 січня 2011 р., у якому податкова під час перевірки не взяла до уваги, що резидент-суб'єкт ЗЕД подав до Міжнародного арбітражного суду позовну заяву про стягнення з нерезидента заборгованості за ЗЕД-контрактом і ухвалила повідомлення-рішення, за яким призначила штрафні санкції за порушення термінів розрахунку в інвалюті. Резиденту нічого не залишалося, як оскаржити таке рішення у суді. При цьому суди всіх інстанцій прийняли сторону платника податків, вказавши податковій на те, що вона не надала жодних доказів того, що позовна заява резидента не була прийнята Міжнародним арбітражним судом. Вдночас платник податків надав належну доказову базу прийняття Міжнародним арбітражним судом його позовної заяви до розгляду. Ця доказова база і зіграла вирішальну роль під час визнання недійсності податкових повідомлень-рішень. Подальше застосування штрафних санкцій у вигляді пені буде залежати виключно від рішення Міжнародного арбітражного суду.

У разі якщо Міжнародний арбітражний суд ухвалить рішення на користь резидента-платника податку (позивача), то штраф платити не доведеться, адже, відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», пеня не сплачується з дати подання позовної заяви. Однак, якщо суд ухвалить рішення про відмову в позові повністю чи частково або закриє провадження у справі, залишивши позов без розгляду, то 180-денний термін поновлюється, і пеня за порушення цього терміну буде нарахована за кожен день прострочення, включно з періодом, на який цей термін був зупинений.

При цьому слід врахувати, що в разі добровільного погашення заборгованості нерезидентом за ЗЕД-контрактом (під час судового розгляду) суд зобов'язаний буде припинити провадження у справі. Враховуючи те, що єдиною підставою для ненарахування пені є рішення про задоволення позовних вимог, то рішення про припинення провадження у справі у зв'язку з добровільним виконанням нерезидентом своїх обов'язків за контрактом може бути підставою для нарахування резиденту-платнику податків пені за прострочення здійснення розрахунків в інвалюті. Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», розмір пені складає 0,3% від суми неодержаної виручки в інвалюті, переведеної в гривню за курсом НБУ на день виникнення заборгованості.

ВИСНОВОК: Подання резидентом-платником податку-суб'єктом ЗЕД позовної заяви до суду, Міжнародного арбітражного суду або Морської арбітражної комісії, на деякий час призупиняє нарахування податкової пені за прострочення розрахунку в інвалюті. Чи продовжиться нарахування пені, залежить лише від рішення суду. У разі ухвалення рішення на користь резидента-платника податків пеня не нараховуватиметься. Якщо рішення ухвалять не на його користь або ж провадження у справі буде закрито судом, нарахування пені відновиться з урахуванням періоду, на який її нарахування було припинено.Советы юристов для граждан и бизнеса на ваш e-mail!
Пошук юристів і держорганізацій по великих містах