Розірвання шлюбу (розлучення)

На жаль, реєстрація шлюбу в Україні часто закінчується поданням подружжям документа під назвою заява про розірвання шлюбу. Шлюборозлучний процес викликає низку питань юридичного характеру. Саме тому знання правової сторони цієї процедури є завжди затребуваним.

Усі знають про те, що можна подати заяву на розлучення, проте куди її подавати, як відбувається шлюборозлучний процес, відомо не багатьом. У яких же випадках можна подавати заяву на розлучення до РАЦС, а в яких — до суду?

Розірвання шлюбу або розлучення є одним з видів припинення шлюбу поряд зі смертю або оголошення померлим одного з подружжя. Припинення шлюбу внаслідок його розірвання (розлучення), згідно зі ст. 105 Сімейного кодексу, може бути у передбачених законом випадках:

  1. державним органом реєстрації актів цивільного стану за спільною заявою подружжя або за заявою одного з подружжя;
  2. судом за спільною заявою подружжя або за заявою одного з подружжя.

Розлучення у відділі РАЦС за спільною заявою чоловіка і дружини можливе за відсутності дітей (ст. 106 СК). Це найлегший варіант. Тоді державний орган реєстрації актів цивільного стану оголошує постанову про розірвання шлюбу після одного місяця від дня подання такої заяви. Заява про розлучення до закінчення цього терміну може бути відкликана.

 

Розірвання шлюбу органом РАЦС за заявою чоловіка або дружини, згідно зі ст. 107 СК, можливе, якщо один з подружжя: визнаний безвісти зниклим, недієздатним або засудженим до позбавлення волі на термін не менше ніж на три роки.

 

Шлюборозлучний процес — це, зазвичай, процедура розлучення через суд. За спільною заявою розривається шлюб у пари, яка має дітей (ст. 109 СК). Тоді суд також оголошує рішення про розірвання шлюбу після одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього терміну дружина і чоловік мають право відкликати заяву.

 

Крім того, можливо розірвати шлюб шляхом подання позову до суду одним з подружжя, відповідно до ст. 110 СК.

 

Підстави для такого позову визначені у ст. 112 СК. Згідно з ч. 2 цієї статті, суд оголошує рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя пари і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, які мають істотне значення.

Розлучення (або розірвання шлюбу) необхідно зареєструвати у державному органі реєстрації актів цивільного стану, за заявою колишньої дружини або чоловіка. Після цього видається Свідоцтвом про розірвання шлюбу.

Згідно зі ст. 113 СК, особа, яка змінила своє прізвище у зв'язку з реєстрацією шлюбу, за своїм бажанням має право після розірвання шлюбу надалі використовувати це прізвище або відновити своє дошлюбне прізвище.

 

Звичайно, що процес розлучення має свої нюанси, які необхідно враховувати у кожній конкретній ситуації.

 

Дуже часто процедуру розірвання шлюбу ускладнює розподіл майна подружжя, який, хоча й пов'язаний з розлученням, проте не є перешкодою для нього. Цю проблему вирішує шлюбний договір, який передбачений українським законодавством, однак, як і раніше, є вкрай непопулярним у молодих.

Опубліковано на сайті: 23.02.2011

Джерело: http://www.pozov.com.ua/Замовити онлайн:

Iпотечний кредит

Банківську комірку

Пластикову картку

Кредити на карту

Автокредит

Страховку

Кредит готівкою

Переказ з картки на картку

Кредитну картку


Простоправо ТВ
Рекомендуем