Вступив в силу Закон про освіту

28 вересня 2017 року набув чинності прийнятий на початку вересня Закон України "Про освіту". В той же час, частина положень цього Закону почне діяти з 1 січня 2018 або навіть з 1 січня 2019 року. Prostopravo нагадає про основні нововведення в сфері освіти.

Мова навчання

Найбільш дискусійними залишаються норми про мову освіти. Так, згідно з ст.7 нового Закону «Про освіту» мовою освітнього процесу в навчальних закладах буде державна мова.

Держава гарантує кожному громадянину України право на отримання формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), професійної перед вищою і вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних навчальних закладах.

Особам, які належать до національних меншин України, гарантується право на навчання в комунальних навчальних закладах для здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд з державною мовою, мовою відповідної національної меншини.

Особам, які належать до корінних народів України, гарантується право на навчання в комунальних навчальних закладах для здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, поряд з державною мовою, мовою відповідного корінного народу.

Це право реалізується шляхом створення відповідно до законодавства окремих класів (груп) з навчанням мовою відповідної національної меншини або корінного народу України поряд з державною мовою і не поширюється на класи (групи) з навчанням українською мовою.

Особам, які належать до корінних народів, національних меншин України гарантується право на вивчення мови відповідних корінного народу або національної меншини в комунальних закладах загальної середньої освіти або через національні культурні товариства.

Нагадаємо, що в початковій редакції цієї статті законопроекту всім представникам корінних народів і національних меншин України гарантувалося право на навчання рідною мовою поряд з українською мовою в комунальних закладах дошкільної та загальної середньої освіти. Причому не тільки в окремих класах або групах, але і в окремих навчальних закладах.

Відзначимо також, що на сьогоднішній день в українському законодавстві відсутнє визначення «корінних народів», хоча цілком ймовірно, що відповідний проект буде поданий до парламенту вже найближчим часом. Відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці 1989 року, до корінних відносяться народи, що ведуть племінний спосіб життя в незалежних країнах, соціальні, культурні та економічні умови яких відрізняють їх від інших груп національної спільноти і стан яких регулюється повністю або частково їх власними звичаями або традиціями, або спеціальним законодавством; також народи в незалежних країнах, які розглядаються як корінні з огляду на те, що вони є нащадками тих, хто населяв країну або географічну область, частиною якої є дана країна, в період її завоювання або колонізації або в період встановлення існуючих державних кордонів, і які, незалежно від їх правового положення, зберігають деякі або всі свої соціальні, економічні, культурні та політичні інститути. При цьому вказівка ​​самих народів на їх приналежність до числа корінних розглядається як основоположний критерій для визначення груп, на які поширюються положення Конвенції.

Зарплати вчителям

Не менш обговорюваними стали зміни окладів педагогам. Так, Законом встановлено, що посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі трьох мінімальних заробітних плат. Посадовий оклад педагогічного працівника кожної наступної кваліфікаційної категорії підвищується не менше ніж на 10 відсотків.

У свою чергу, найменший посадовий оклад науково-педагогічного працівника встановлюється на 25 відсотків вище посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії, а кожен наступний посадовий оклад науково-педагогічного працівника також підвищується не менше ніж на 10 відсотків від попереднього.

Крім того, науково-педагогічним, науковим і педагогічним працівникам навчальних закладів встановлюються доплати за наукові ступені і вчені звання відповідно до закону.

Педагогічним і науково-педагогічним працівникам встановлюються щомісячні надбавки за вислугу років в розмірах: понад три роки - 10 відсотків; понад 10 років - 20 відсотків; понад 20 років - 30 відсотків посадового окладу.

Відповідно до Перехідних положень Закону до 2023 року підвищення буде поетапним, з щорічним збільшенням посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії до чотирьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб пропорційно розміру збільшення доходів Державного бюджету України у порівнянні з попереднім роком.

Серед інших нововведень:

  1. Територіальна доступність загальної середньої освіти: введення освітніх округів і створення опорних шкіл;
  2. Загальна середня освіта матиме три рівні: початкова освіта тривалістю чотири роки; базова середня освіта тривалістю п'ять років; і профільна середня освіта тривалістю три роки; початок навчання за 12-річною системою - з 1 січня 2018 роки;
  3. Інклюзивне навчання (діти з особливими освітніми потребами будуть навчатися разом з іншими);
  4. Навчальні заклади отримають фінансову, академічну і організаційну автономію;
  5. На законодавчому рівні закріплено поняття «академічна доброчесність» - сукупність етичних принципів і визначених законом правил, якими повинні керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання і проведення наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання і / або наукових ( творчих) досягнень;
  6. Створюється Єдина державна електронна база освіти;
  7. Гарантується безкоштовне забезпечення електронними підручниками всіх шукачів повної загальної середньої освіти;
  8. Фінансування системи освіти закладено на рівні не менше 7% ВВП;

Не пропустіть нові статті!

Видео дня

2-х летний малыш любит бросать. Смотрите, что получилось, когда родители купили ему баскетбольное кольцо!


Следить за успехами малыша можно на канале BasketBoy TV. Подписывайтесь!