Як скласти заповіт і кого можна позбавити спадщини

Що вважається спадщиною?

Свого часу автор цих рядків проходив практику в одній з невеликих юридичних компаній і був вражений кількістю справ про спадщину.

 

Колишні дружини виселяли батьків померлого чоловіка, позашлюбні діти, про існування яких ніхто не підозрював, домагалися продажу майна і отримання своєї частки, брати і сестри сперечалися про успадковані квадратні метри. Справ було море, а вигляд змарнілих від позовів родичів наводив на сумні думки. Адже цього можна було легко уникнути, якби померлий заздалегідь оформив заповіт у найближчій нотаріальній конторі.

 

Заповісти все

 

Спочатку з’ясуємо, що таке спадщина. Це все майно, яке належало людині на правах власності: нерухомість, вклади в банках, акції та ін. Нотаріус у разі відсутності документів, що підтверджують право на майно, направляє запити в банки, БТІ та інші органи з метою виявлення спадщини.

 

Претендувати на це добро можна за законом і за заповітом. Якщо немає заповіту, за законом у першу чергу право на спадок матимуть чоловік або дружина, батьки і всі діти, також позашлюбні.

«Позашлюбна дитина має такі ж права на спадщину, як і дитина, що народилася у шлюбі. Якщо спадкодавець не записаний батьком дитини, встановлення батьківства відбувається через суд», — пояснює юрист ТОВ «Юридичне бюро «Дерев'янчук і Партнери» Антоніна Загура.

Відповідно до Цивільного кодексу, частки кожного зі спадкоємців є рівними. Але лише в тому випадку, якщо немає нотаріально завіреного заповіту. У заповіт можна вписати будь-яку людину, не лише родича, а частки спадкоємців можна встановлювати за своїм бажанням. Родичів, до речі, можна і зовсім позбавити спадщини.

 

Позбавляємо і обмежуємо

 

Згідно зі ст. 1235 ЦК, заповідач має право відмовити у спадщині законним спадкоємцям без зазначення причин. Втім щодо цього в законі є застереження.

«Неповнолітні діти, інваліди, непрацездатні вдова (вдівець) та батьки спадкують незалежно від змісту заповіту половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом. Це так звана обов'язкова частина, — пояснив старший партнер юридичної фірми LCF Law Group Артем Стоянов. — При цьому розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням стосунків між спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають, як кажуть юристи, істотне значення».

Заповіт також дозволяє домовлятися про умови отримання спадщини. Можна, наприклад, внести поправку про те, що повнолітні син чи дочка має право претендувати на батьківський спадок тільки в тому випадку, якщо закінчать виш, вийдуть заміж, кинуть пити або курити.

 

Щоправда, і тут є лазівка ​​для спадкоємців: умова, зазначена в заповіті, є недійсною, якщо вона суперечить закону або моральним принципам суспільства. Скажімо, спадкодавець не може обмежити конституційні права і свободи своїх дітей або вимагати від них вчинити злочин заради отримання спадщини.

 

Успадковуємо борги

 

Буває, що замість майна або разом з ним успадковуються борги. Найпоширеніший випадок — невиплачені кредити.

«Одержуючи спадок, до спадкоємця переходить не лише право на отримання матеріальних благ (квартира, машина, гроші тощо), власником яких був спадкодавець, а також його зобов'язання (борги, кредити). Після відкриття спадщини кредитори мають право пред'явити вимогу до спадкоємців за боргами спадкодавця. І останні зобов'язані задовольнити їхні вимоги, але в межах вартості майна, отриманого у спадщину, — попереджає юрист відділу судово-претензійної роботи ЮК «Юстикон» Олег Федоренко. — А якщо життя позичальника було застраховане, отримана спадкоємцями страховка піде на погашення залишку боргу».

Як оформити заповіт

 

Оформити заповіт можна у приватного або державного нотаріуса за 300-500 грн. Заповідач має підписати його за присутності нотаріуса.

Закон допускає і складання секретного заповіту (у заклеєному конверті). У цьому випадку на конверті має бути особистий підпис заповідача. Нотаріус ставить напис про посвідчення та прийняття на зберігання секретного заповіту, скріплює його печаткою, за присутності заповідача кладе в інший конверт та опечатує.

Після смерті людини конверт розкривається і за присутності членів родини оголошується заповіт. Такі запобіжні заходи у звичайному житті зайві. Але якщо майно дійсно велике, а суперечки між ймовірними спадкоємцями цілком вірогідні, можна скористатися і «секретним конвертом». Це дозволить уникнути суперечок в родині щодо отриманого спадку.

 

І наостанок гарна новина. 30 березня Кабмін скасував декларування спадщини. Відтепер не треба подавати «річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) фізичних осіб, які отримали дохід у вигляді спадщини (подарунка), оподатковуваного податком за нульовою ставкою».

Опубліковано на сайті: 19.05.2011

Автор: Тарас Тимошук

Джерело: http://weekly.ua/


Видео дня

2-х летний малыш любит бросать. Смотрите, что случилось, когда родители купили ему баскетбольное кольцо!


Рекомендуем