Як змусити платити страхову компанію, якщо сталася ДТП? 15.04.2011

На жаль, автовласники потрапляють в аварію. У цьому випадку вони стикаються з проблемою відшкодування збитку. Причому нерідко відшкодування водії не отримують з власної вини і неуважності. Часто постраждалі підписують неправильно оформлені протоколи, надають необдумані пояснення, не стежать за тим, чи правильно складена схема ДТП. Як наслідок, водії плачуть гіркими слізьми і втрачають багато грошей навіть за наявності страхового поліса. // 15.04.2011

 

Попри те, що майже кожен водій має обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (надалі — ОСЦПВ, російською ОСАГО), а кожен свідомий — ще й комплексне автомобільне страхування, крім відповідальності (надалі — КАСКВ, російською КАСКО), не завжди страхувальникам вдається змусити страхову компанію платити. А все тому, що водії погано знають правові механізми, дотримуючись яких страховик не знайде підстав не заплатити за полісом. Розглянемо ці механізми.

Основи вітчизняного страхування

Почнемо з основ. Згідно зі ст. 980 Цивільного кодексу, предметом страхування можуть бути життя і здоров'я, майно та відповідальність. В ідеалі бажано мати всі три страховки, які не виключають одна одну, а можуть лише вигідно доповнювати.

Тож якщо автомобіль отримав значні пошкодження, право на відшкодування шкоди виникає у вас на підставі ст. 1166 Цивільного кодексу, згідно з якою майнова шкода, завдану неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю відшкодовується в повному обсязі особою, яка цю шкоду завдала. Це означає, що навіть якщо автомобіль застрахований на всі можливі страхові випадки, платить особа, яка прямо завдала шкоду. У цьому випадку спочатку страхова компанія виплачує потерпілому страхувальникові відшкодування, а потім в порядку регресу звертається до винуватця ДТП, який зобов'язаний повернути страхові компанії виплачені її клієнту кошти. Відшкодування ж матеріального збитку, завданого застрахованому майну, особою, яка завдала цієї шкоди, звільняє страхову компанію від сплати страхового відшкодування. Ця ситуація стосується випадків, коли пошкодження завдано застрахованому автомобілю.

Коли ж мова йде про страховку не КАСКВ, а ОСЦПВ, за провину водія, який завдав шкоди іншому водієві, відповідає страхова компанія, і пред'явити претензії до когось вона не має права. Страховка ОСЦПВ є у кожного водія, оскільки, згідно з п. 2.1. ст. 21 Закону «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (надалі — Закон «Про автоцивілку»), на території України забороняється експлуатація транспортного засобу без поліса ОСЦПВ.

Слід наголосити, що особисте страхування не виключає інших видів відповідальності. Це означає, що якщо здоров'ю водія завдано збитків, він може отримати як страховку від страхової компанії, так і відшкодування від особи, яка завдала шкоду. Якщо у водія є кілька страховок життя і здоров'я, зокрема і за програмами державного страхування, він має право отримати страхові відшкодування від усіх страхових компаній.

Договір страхування завжди укладається в письмовій формі, через недотримання якої угода стає недійсною. Підтвердженням укладення договору є страхове свідоцтво (поліс, сертифікат).

Договір страхування вважається таким, що набрав чинності, з моменту сплати страхувальником першого страхового платежу. Це означає, що не сплативши його, у разі настання страхового випадку на страхове відшкодування не слід чекати.

Що робити під час ДТП

На практиці страхові компанії надто неохоче виконують свої зобов'язання з відшкодування шкоди, завданої третім особам. Проте ніхто не зможе відмовити страхувальнику у відшкодуванні, якщо він чітко і правильно застосував правові механізми відшкодування завданої шкоди, передбачені законодавством.

Перше, що необхідно зробити, якщо трапилася аварія, зафіксувати її час і не змінювати розташування автомобілів після зіткнення. Зрозуміло, що це стане причиною затору, але інакше не варто чекати компенсації від страховиків.

Якщо є потерпілі, незалежно від кількості та характеру поранень, необхідно викликати швидку допомогу. Лікарям слід розповісти про всі болючі відчуття, навіть незначні. Це потім допоможе стягнути моральну шкоду. Також необхідно відразу викликати міліцію, ДАІ і потелефонувати до страхової компанії.

Після прибуття працівників ДАІ варто чітко стежити за всіма їхніми діями. Також не слід забувати, що під час огляду місця події необхідна присутність двох понятих. Під час проведення замірів розташування автомобіля має бути прив'язане, принаймні, до трьом нерухомим об'єктах, а також повинні бути визначені сліди юза/гальмування із зазначенням їхньої довжини та напрямки руху. У схемі ДТП мають бути зазначені також всі дорожні знаки та розмітка. Всі учасники ДТП обов'язково повинні бути ознайомлені з цією схемою, а пояснення до неї пишуться власноруч учасниками ДТП або працівниками ДАІ з їхніх слів.

Як відшкодувати збитки

Що стосується страхової компанії, то страхувальник зобов'язаний повідомити її про те, що трапилася аварія, внаслідок якої завдана шкода третім особам, протягом терміну, передбаченого договором страхування. Таке повідомлення — обов'язкова умова, і в разі його відсутності страховик має право відмовити у виплаті компенсації. Повідомляти страхову компанію бажано відразу, щоб її представники з'явилися на місці ДТП одночасно з інспекторами ДАІ.

Після цього, згідно зі ст. 33 Закону «Про автоцивілку», необхідно, зберігши автомобіль у тому стані, в якому він опинився після ДТП, дочекатися приїзду аварійного комісара страхової компанії.

Якщо протягом двох днів після отримання повідомлення про страховий випадок страхова компанія не направить аварійного комісара або експерта для огляду пошкодженого автомобіля, страхувальник має право самостійно обрати аварійного комісара або експерта для визначення розміру шкоди, завданої його автомобілю.

Останнім кроком для отримання коштів від страховика має стати подання заяви, яка повинна відповідати вимогам законів про страхування. До заяви слід додати копію довідки про ДТП, яку можна отримати в ДАІ, також бажано додати копію рішення суду в адміністративній справі, яка підтверджує винуватість у ДТП застрахованої особи. Заяву з додатками найкраще надіслати рекомендованим листом, зберігши при цьому чек про його відправлення.

Якщо після отримання письмової заяви страхова компанія відмовляє у виплаті коштів потерпілому в результаті ДТП, він може звернутися до суду з позовом до страхової компанії про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок ДТП.

Паралельно зі зверненням до страхової компанії можна звертатися і до суду з вимогами до винуватця аварії. Річ у тім, що необхідно пам'ятати про розмір страхової суми, у межах якої страхова компанія компенсує шкоду.

Якщо сума збитку, завданої потерпілому внаслідок ДТП, перевищує ліміт відповідальності страхової компанії, різницю відшкодовуватиме винуватець ДТП. А в цьому випадку без суду не обійтися.

Щоб обґрунтувати позовні вимоги, необхідно провести оцінку вартості збитку, завданого внаслідок ДТП, отримати довідку про ДТП і постанову суду про винуватість у цій події супротивної сторони.


Пошук юридичних послуг для автовласників
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

7

кількість пропозицій

757,14

середня ціна, грн

6

кількість пропозицій

5 283,33

середня ціна, грн

6

кількість пропозицій

3 133,33

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

1 860,00

середня ціна, грн

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Bookeeper

295 грн. у місяць

Онлайн бухгалтерія

для ФОП і малого бізнесу

перші 30 днів безкоштовно!

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Путівники

Купівля та продаж авто в Україні від А до Я

Як правильно оформити договір купівлі-продажу транспортного засобу і на що при цьому процесі оформлення слід звернути увагу, тонкощі процедури реєстрації авто дізнавався Prostopravo.com.ua

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах