Нацбанк змінив правила використання електронних грошей 23.09.2020

15 вересня 2020 року набула чинності Постанова Національного банку від 11.09.2020 № 133 «Про внесення змін до Положення про електронні гроші в Україні». Зокрема, банки повинні будуть здійснювати належну перевірку користувачів електронних грошей, а максимальну суму коштів в електронних гаманцях обмежать: 5000 грн. - для непоповнюваних гаманців і 400 тис.грн. – для поповнюваних.

Нацбанк змінив правила використання електронних грошей

Положенням визначено, що електронний гаманець – це обліковий запис емітента/оператора/ агента/торговця/користувача, що згенерований/створений в процесинговій системі/програмному забезпеченні емітента/оператора для обліку, зберігання та здійснення з електронними грошима операцій, визначених Положенням про електронні гроші в Україні.

Випуск електронних грошей в Україні мають право здійснювати лише банки.

Емітент має право надавати своїм клієнтам такі фінансові послуги з використання електронних грошей:

  • випуск електронних грошей;
  • розповсюдження електронних грошей;
  • надання засобів поповнення електронних гаманців;
  • обмінні операції з електронними грошима;
  • погашення та/або приймання електронних грошей в обмін на готівкові/безготівкові кошти;
  • здійснення розрахунків за товари та переказів електронних грошей між користувачами - фізичними особами.

Агенти на підставі договору, укладеного з емітентом, мають право надавати такі фінансові послуги:

  • розповсюдження електронних грошей;
  • надання засобів поповнення електронних гаманців;
  • обмінні операції з електронними грошима;
  • приймання електронних грошей в обмін на готівкові/безготівкові кошти.

Емітент зобов'язаний:

  1. визначати суму електронних грошей, яка не повинна перевищувати 5 000 гривень на електронному гаманці, який не може поповнюватися;
  2. установити обмеження максимальної суми електронних грошей на електронному гаманці користувача, який поповнюється, не вище ніж передбачено в статті 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (тобто 400 000 гривень).

Емітенту забороняється:

  1. надавати кредит з коштів, які є зобов'язанням цього емітента за випущеними ним електронними грошима;
  2. нараховувати на суму електронних грошей відсотки та/або інший вид доходу, пов'язаного з тривалістю періоду часу, протягом якого користувач, агент, торговець мають їх у своєму розпорядженні;
  3. залучати агентів для випуску електронних грошей.

Агент (крім банку) зобов'язаний здійснювати операції, пов'язані з використанням електронних грошей, через окремий поточний рахунок, відкритий в емітента.

Агент, якщо немає відділення емітента в населеному пункті, в якому агент здійснює свою діяльність, має право відкрити окремий поточний рахунок в іншому банку. Агент зобов'язаний під час відкриття окремого поточного рахунку в іншому банку надати такому банку письмову згоду на передавання будь-якої інформації/документів емітенту на його запит щодо фінансових операцій агента. Агент зобов'язаний надати емітенту копію такої згоди.

Агент зобов'язаний:

  1. підтвердити здійснення операції з приймання та/або видачі готівки користувачу - фізичній особі шляхом надання касового документа;
  2. застосовувати знак (торговельну марку, комерційне найменування), використання якого узгоджено емітентом з Національним банком.

Агенту забороняється передавати свої повноваження за агентським договором іншим особам.

Електронний гаманець користувача - фізичної особи використовується виключно для таких операцій:

  1. зарахування електронних грошей від:
    • емітента/агента з поповнення/агента з розповсюдження, які отримані в обмін на готівкові/безготівкові кошти;
    • торговця в разі повернення користувачем - фізичною особою відповідно до Закону України "Про захист прав споживачів" товарів, придбаних за електронні гроші;
    • емітента/агента з обмінних операцій, які отримані в результаті обміну електронних грошей одного емітента на електронні гроші іншого емітента;
  2. списання електронних грошей на користь:
    • торговців для оплати товарів;
    • емітента для їх погашення на готівкові/безготівкові кошти;
    • агента з розрахунків для їх обміну на готівкові/безготівкові кошти;
    • емітента/агента з обмінних операцій для їх обміну одного емітента на електронні гроші іншого емітента.

Користувачі - фізичні особи, щодо яких ужиті заходи належної перевірки клієнта, мають право переказувати електронні гроші іншим ідентифікованим та верифікованим користувачам -фізичним особам з урахуванням вимог та обмежень, визначених законодавством у сфері протидії використання коштів, набутих злочинним шляхом.

Користувачам - фізичним особам, щодо яких не вжиті заходи належної перевірки клієнта або верифікація яких проведена спрощеним шляхом та встановлені обмеження щодо використання електронного гаманця лише для оплати товарів або послуг, забороняється здійснювати перекази на користь інших користувачів - фізичних осіб.

Електронний гаманець користувача - суб'єкта господарювання використовується виключно для таких операцій:

  1. зарахування електронних грошей від:
    • емітента/агента з поповнення/агента з розповсюдження, які отримані в обмін на безготівкові кошти;
    • емітента/агента з обмінних операцій, які отримані в результаті обміну електронних грошей одного емітента на електронні гроші іншого емітента;
  2. списання електронних грошей на користь: торговців для оплати товарів; емітента для погашення на безготівкові кошти; агента з розрахунків для обміну на безготівкові кошти; емітента/агента з обмінних операцій для їх обміну на електронні гроші іншого емітента.

Емітент зобов'язаний забезпечити:

  1. здійснення належної перевірки користувача до створення йому електронного гаманця в порядку, установленому законодавством у сфері фінансового моніторингу;
  2. супроводження операції з використанням електронних грошей, інформацією про платника (ініціатора переказу) та про отримувача коштів.

Емітент за умови застосування достатніх заходів щодо виявлення незвичних або підозрілих операцій та, якщо немає ознак пов'язаності такої фінансової операції з іншими операціями, має право не здійснювати належної перевірки користувача - фізичної особи в таких випадках:

  1. ініціювання операцій з електронними грошима здійснюється з використанням наперед оплаченої картки карткових платіжних систем та виконується кожен з таких заходів щодо зменшення ризиків:
    • електронний гаманець відкривається та використовується виключно для оплати товарів і послуг;
    • електронний гаманець може одноразово поповнюватися шляхом унесення готівкових або перерахування безготівкових коштів;
    • електронний гаманець не поповнюється електронними грошима, що надходять від неідентифікованих користувачів;
    • електронний гаманець поповнюється та використовується на загальну максимальну суму платежів не більше ніж 5 000 гривень.
    • Емітент зобов'язаний забезпечити здійснення ідентифікації, верифікації користувача - фізичної особи-держателя наперед оплаченої картки карткових платіжних систем під час виплати цьому користувачу готівкових коштів/переказу безготівкових коштів на його рахунок у результаті погашення електронних грошей;
  2. здійснення фізичною особою оплати товарів готівкою або за допомогою електронного платіжного засобу з використанням емітентом електронного гаманця (технічного/транзитного), що відкривається одноразово виключно для технологічного проведення цієї операції, та за умови виконання емітентом відповідних вимог щодо супроводження інформацією переказу коштів готівкою або супроводження інформацією переказу з використанням електронних платіжних засобів, на всьому шляху руху коштів від платника (покупця) до отримувача (продавця) із зазначенням у призначенні платежу, що оплата здійснюється за товар. Номер електронного технічного/транзитного гаманця не є інформацією, що може використовуватися під час супроводження переказу.

FAQ з фінансових послуг

Бланки документів