про твої права

Мирова угода: поняття, порядок укладення, наслідки порушення

Щодо яких питань і на якій стадії її можна укласти, в яку форму втілити, а також з якими можливими труднощами і наслідками доведеться зіткнутися при процедурі складання мирової угоди дізнавався Prostopravo. Мирова угода може стати вдалим компромісом між сторонами в цивільному, господарському або адміністративному процесі.

Путівник за статтею

  1. Які питання можна врегулювати в мировій угоді
  2. Форма мирової угоди
  3. Затвердження мирової угоди судом
  4. Примус до виконання мирової угоди
  5. Зміна умов і розірвання мирової угоди
  6. Зразок мирової угоди і заяви в суд про укладення мирової угоди
Відео путівник
Мирова угода

Мирова угода

Отже, мирова угода є результатом поступок, на які готові піти сторони в цивільному, господарському або адміністративному спорі. У кримінальному процесі є поняття угоди між обвинуваченим і потерпілим, але це - питання окреме.

Які питання можна врегулювати в мировій угоді

Головна умова - мирова угода повинна безпосередньо стосуватися предмета спору. Наприклад, у справі про відшкодування шкоди сторони можуть домовитися про виплату матеріальної компенсації винною стороною, в той час як від своїх домагань з відшкодування моральної шкоди позивач відмовляється. Інший приклад - у справі про поділ спільно нажитого майна подружжя вони можуть домовитися про продаж такого майна з подальшою виплатою кожному половини доходу від такого продажу.

Друга необхідна умова - зміст Угоди не повинен суперечити закону, порушувати права, свободи та інтереси інших осіб. Також мирова угода, яка укладається законним представником (наприклад, батьком в інтересах неповнолітньої дитини) не може суперечити інтересам особи, яку він представляє.

У цивільному процесі сторони можуть укласти мирову угоду на будь-якій стадії процесу (ч.2 ст.207 ЦПК). Таке ж право є й у сторін в адміністративному судочинстві (ст.190 КАС).

У господарському процесі сторони можуть укласти мирову угоду і повідомити про це суд, зробивши спільну письмову заяву, на будь-якій стадії судового процесу (ч.2 ст.192 ГПК).

Форма мирової угоди

Чітко встановлених вимог до форми мирової угоди законодавство України не містить. Як правило, мирова угода укладається в простій письмовій формі у вигляді окремого документа, який скріплюється підписами і печатками сторін (при наявності). Також мирова угода може бути укладена шляхом подачі кожної зі сторін письмової заяви.

В адміністративному процесі заяву про примирення сторін може бути викладено у формі єдиного документа, підписаного сторонами, або в формі окремих документів: заяви однієї сторони про умови примирення і письмової згоди іншої сторони з умовами примирення.

Затвердження мирової угоди судом

Мирова угода затверджується судом, який розглядав справу по суті. Якщо мирова угода відповідає вимогам закону, суд виносить ухвалу про визнання мирової угоди і закриває провадження у справі.

Суд виносить ухвалу про відмову в затвердженні мирової угоди і продовжує судовий розгляд, якщо:

1) умови мирової угоди суперечать закону чи порушують права або охоронювані законом інтереси інших осіб, є нездійсненними; або

2) одну зі сторін мирової угоди представляє її законний представник, дії якого суперечать інтересам особи, яку він представляє.

Примус до виконання мирової угоди

Добре, якщо обидві сторони мирової угоди сумлінно ставляться до виконання їїо умов. Якщо ж ні, закономірно виникає питання примусового її виконання. І ось тут можуть виникнути проблеми.

Справа в тому, що сама по собі мирова угода не є документом, який підлягає примусовому виконанню відповідно до Закону України «Про виконавче провадження». Виконавчим документом є ухвала, якою мирову угоду затверджено. Ухвала про затвердження мирової угоди має відповідати вимогам, встановленим законом для виконавчого документа і містити всі обов'язкові для виконавчого документа реквізити.

Якщо ж рішення суду про затвердження мирової угоди не відповідає всім вимогам, що пред'являються законом до виконавчих документів: в ньому відсутній строк пред'явлення до виконання, спосіб виконання і т.д, стороні, чиї інтереси порушені знову доводиться звертатися до суду, але вже з вимогою зобов'язати другу сторону виконувати мирову угоду. До слова сказати, якщо мова йде про грошове зобов'язання можна зобов'язати порушника виплатити також відсотки і інфляційні втрати на підставі ст.625 ГК.

Зміна умов і розірвання мирової угоди

На практиці може виникнути ситуація, коли сторони бажають змінити умови укладеної мирової угоди або навіть розірвати її в зв'язку з обставинами, що змінилися. Однак з цим можуть виникнути проблеми, адже законодавством такий порядок не передбачений. Звертатися до суду також не має сенсу, оскільки провадження вже було закрито.

Тут уваги заслуговує позиція ВСУ, висловлена ​​в листі Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 05.12.2011 року:

«Так, ВС вважає неправильними висновки судів про те, що мирова угода, затверджена судом, не може вважатися зобов'язанням у цивільно-правовому сенсі, оскільки її укладення, затвердження і виконання регламентовано положеннями процесуального законодавства та Закону "Про виконавче провадження".

Таким чином, Суд підкреслює, що мирова угода є цивільно-правовим зобов'язанням, а якщо воно має грошовий характер, то до нього можна застосовувати норми статті 625 ЦК, що передбачають відповідальність за невиконання грошового зобов'язання.

ВС також звертає увагу на те, що статтею 625 ЦК права кредитора на звернення до суду за захистом свого права, коли грошове зобов'язання не виконується і після рішення суду питання про стягнення основного боргу, не обмежуються».

Оскільки мирова угода є цивільно-правовим зобов'язанням, до неї можуть бути застосовані й інші норми, що регулюють зобов'язання. Зокрема, про припинення зобов'язань і правові наслідки їх порушення.

Зразок мирової угоди і заяви в суд про укладення мирової угоди

МИРОВА УГОДА

м. Київ                                                                      "___" _____________ 20__ р.

 

Ми, ________(далі - "Стягувач") та _________(надалі іменується "Боржник"), що є сторонами у справі №_______________, яка знаходиться у провадженні судді ________ _______ суду за позовом___________________про_________________, домовились про укладення мирової угоди на таких умовах:

1…..

2…..

3…..

 

Боржник       ______________ (підпис)

Стягувач      ____________ (підпис)

                                            

Заява про укладення мирової угоди

До ______________ районного  суду м.____

                                                Особа1 (П.І.Б) _________________________ 

           який проживає за адресою: _______________
                                                    ______________________________________
                                                                  поштовий індекс, засоби зв`язку __________
                                          

       Особа2 (П.І.Б)______________________  
                                                який проживає за адресою: ___________
                                                                                                                 поштовий індекс, засоби зв`яз___________  
 


Заява
про укладення мирової угоди

 


Ми, Особа1 та Особа2, з метою врегулювання спору у справі №_______ за позовом Особа1 до Особа2 про ______________________ уклали мирову угоду про наступне:
………


просимо:
 


  1. Визнати укладену між нами мирову угоду і закрити провадження у справі. Наслідки закриття провадження у справі нам роз’яснені і зрозумілі.

  2. Судові витрати по справі розподілити між нами порівну.
     
     
    „____”____________20__р. 

 ___________Особа1
____________Особа 2

Читайте також:

Усі статті розділу

Потрібна юридична допомога?