Парламент ухвалив Постанову про вчинення російською федерацією геноциду Українського народу 18.04.2022

ВРУ визнала дії, вчинені Збройними силами російської федерації та її політичним і військовим керівництвом геноцидом Українського народу та звернулася до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї НАТО, урядів та парламентів іноземних держав щодо визнання вчинення Російською Федерацією геноциду Українського народу, а також злочинів проти людяності та воєнних злочинів на території України. // 18.04.2022

Відповідно до статті 2 Конвенції ООН про запобігання злочинів геноциду й покарання за нього та статті 6 Римського статуту Міжнародного кримінального суду під геноцидом розуміють дії, вчинені з наміром знищити, повністю або частково, яку небудь національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку, зокрема:

  1. а) вбивство членів такої групи;
  2. b) заподіяння серйозної фізичної або психічної шкоди членам такої групи;
  3. c) умисне створення для якої-небудь групи таких життєвих умов, що розраховані на повне або часткове фізичне її знищення;
  4. d) заходи, розраховані на запобігання дітонародження всередині такої групи;
  5. е) насильницька передача дітей з однієї людської групи в іншу.

Таким чином, для констатації акту геноциду потрібно встановити, що відповідні діяння характеризуються таким:

  1. їх спрямовано проти певної захищеної групи людей, яку можна виокремити за ознакою національної, етнічної, расової чи релігійної приналежності;
  2. їх метою є знищення захищеної групи людей повністю або частково;
  3. вони мають проявлятися принаймні в одній із форм, передбачених Конвенцією та Статутом.

В оригінальних текстах Конвенції та Статуту вжито термін «national group». Зміст цього терміну не може прив’язуватися лише до окремої національності» (зокрема, української), як часто намагаються це зробити представники «російського світу», оскільки такий переклад безпідставно звужує зміст Конвенції і залишає поза захистом від геноциду цілісні спільноти людей, які можуть належати до різних національностей.

У судовій практиці вкоренилося ширше розуміння поняття національної групи (national group), яке з одного боку відповідає цілям Конвенції та Статуту, а з іншої – семантичному значенню англійських слів «nation», «national», яким в українській мові насамперед відповідають слова «народ», «народний». Так, згідно з рішенням Міжнародного кримінального трибуналу щодо Руанди у справі Акасєу (Akayesu), національна група – це сукупність людей, які спримаються такими, що мають певний юридичний зв’язок, заснований на спільному громадянстві, та поєднані взаємними правами та обов’язками (в оригіналі – «a national group is defined as a collection of people who are perceived to share a legal bond based on common citizenship, coupled with reciprocity of rights and duties»).

Слід також мати на увазі, що у судовій практиці міжнародних кримінальних трибуналів застосовується так званий суб’єктивний підхід до визначення захищених груп. Це означає, що приналежність потерпілої особи до захищеної групи визначається не лише за певними об’єктивними критеріями, а й за суб’єктивним сприйняттям виконавця злочину про приналежність потерпілого до такої групи. Відповідно до такого підходу навіть особи, що формально не є громадянами України, але вважаються та переслідуються агресором як такі з метою фізичного знищення, належать до захищеної національної групи.

Виходячи з тексту Конституції України, захищеною від геноциду групою людей слід визнати Український народ, як сукупність громадян України всіх національностей, що проживають на території України.

Зазначене поняття повною мірою відповідає змісту терміну «national group» у розумінні визначення геноциду за міжнародним правом.

З огляду на зазначене слід констатувати, що дії Збройних сил Російської Федерації на території України проти цивільного населення здійснюються з наміром знищити, повністю або частково, Український народ як окрему національну групу відповідно до Конвенції.

Обставини, що передують і супроводжують розв’язання та ведення агресивної війни Російської Федерації проти України однозначно вказують на намір керівництва Російської Федерації знищити Український народ. Численні висловлювання російського керівництва, де заперечується сам факт існування українського народу  та його право на самовизначенні та самоідентичність наведені у пояснювальній записці до тексту постанови, з якою можна ознайомитись  за посиланням.

Дії збройних сил Російської Федерації на території України проти цивільного населення здійснюються з наміром знищити, повністю або частково, Український народ як окрему національну групу шляхом вбивства членів цієї групи, спричинення серйозних тілесних ушкоджень або розумового розладу цієї групи, умисного створення для цивільного населення України таких життєвих умов, які розраховані на повне або часткове фізичне знищення Українського народу, насильницької передачі дітей України на територію російської федерації або на тимчасово окуповані російською федерацією території України.  Масові факти вчинення воєнних злочинів збройними силами російської федерації наведені у пояснювальній записці до постанови за посиланням.

Прийняття постанови є важливим кроком не лише для викриття злочинів російської федерації в Україні, але й для донесення цієї інформації до міжнародної спільноти і притягнення винних осіб до відповідальності.


Горячие предложения

Hotline Finance

Зелена карта для виїзду за кордон

Ціна нижча, ніж при покупці страховки на кордоні

Без візитів до страхових агентів

Готова страховка з доставкою на email

Безпечне оформлення і оплата онлайн

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах