про твої права

Порядок перегляду заочних судових рішень в цивільному процесі

Цивільний процесуальний кодекс України (далі - Кодекс) передбачає можливість заочного розгляду судових спорів. Що таке заочні рішення суду, умови прийняття, перегляду та вступу в силу заочних судових рішень з'ясовував Prostopravo.com.ua

Путівник за статтею

  1. У яких випадках це можливо?
  2. Як скасувати: особливості скасування заочного рішення?
  3. Процедура перегляду заочного рішення виглядає так
  4. Коли ж заочне рішення вступає в силу?
  5. Заява про перегляд заочного судового рішення
Відео путівник
Заочні судові рішення: порядок прийняття, перегляду, набрання чинності

Заочні судові рішення: порядок прийняття, перегляду, набрання чинності

У яких випадках це можливо?

Стаття 280 Кодексу серед умов проведення заочного розгляду справи вказує неявку в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином про дату і місце судового засідання, якщо він не подав до суду відзив, або ж суд не вважав причини його неявки поважними. Потрібно сказати, що заочний розгляд справи - не обов'язок суду, а право надане йому законодавством, як засіб боротьби із затягуванням процесу відповідачем. Для можливості розгляду справи заочно необхідна ще одна важлива умова - згода позивача на таку процедуру.

Суть заочного розгляду справи полягає в тому, що суд, приймаючи рішення, виходить тільки з тих доказів, які є в матеріалах справи, тобто, як правило, виходячи з доказів, наданих позивачем.

Тобто, позивач в більшості випадків, більш зацікавлений в заочному розгляді спору, в такому випадку, йому необхідно лише подбати про те, щоб його доказів було достатньо для прийняття рішення на його користь.

Ситуація може бути більш складною, якщо відповідачів кілька. В такому випадку, заочний розгляд справи може відбутися в умовах неявки всіх відповідачів. Тут вже відповідачі, зацікавлені затягнути процес, можуть, діючи спільно, затягувати процес, перешкоджаючи заочному розгляду позовної заяви. Також заочний розгляд справи не може бути продовжено, якщо позивач в процесі розгляду прийняв рішення про зміну предмета і підстави позову, розміру позовних вимог. У цьому випадку суд зобов'язаний сповістити про такі зміни відповідача, попередньо відклавши заочний розгляд справи.

Сама процедура заочного розгляду справи мало чим відрізняється від звичайного провадження: заслуховуються пояснення позивача, вивчаються надані їм докази (якщо є необхідність, заслуховуються свідки, експерти, зачитуються висновки експертизи та ін.), Далі - формальні судові дебати і прийняття рішення судом.

Як правило, весь процес укладається в одне засідання, що, знову-таки на користь позивача (при позитивному вирішенні питання).

Як скасувати: особливості скасування заочного рішення?

Після оголошення заочного рішення, його копія повинна бути спрямована відповідачу (-ам) не пізніше трьох днів. Термін і порядок подачі заяви про його перегляд повинні бути вказані безпосередньо в рішенні. Стаття 284 Кодексу визначає, що заочне рішення може бути переглянуте тим же судом, який його виніс.

Для отримання можливості перегляду заочного рішення відповідач повинен протягом 30 днів з моменту отримання його копії подати відповідну заяву. Вимоги до форми і змісту заяви чітко передбачені статтею 285 Кодексу.

Серед іншого, відповідач зобов'язаний в заяві послатися на обставини, які свідчать про поважний характер причин його неявки в судове засідання і неповідомлення про них суду, а також причини неподання відзиву. Але одних слів мало, кожна обставина повинна підтверджуватися доказами. Крім того, необхідно подати докази, якими відповідач обґрунтовує свої заперечення проти позовних вимог позивача. Заява також має містити клопотання про перегляд заочного рішення і перелік доданих до неї матеріалів.

До заяви також слід докласти його копії, а також копії всіх доданих до неї матеріалів, в тому числі, скільки осіб бере участь в процесі.

За перегляд заочного рішення передбачена сплата судового збору в розмірі 0,2 прожиткових мінімумів для фізичної особи, і 0,5 прожиткових мінімумів для юридичної особи або фізичної особи-підприємця. Тому до заяви про перегляд заочного рішення обов'язково прикладіть квитанцію про сплату судового збору.

Процедура перегляду заочного рішення виглядає так

Прийнявши належно оформлену заяву про перегляд заочного рішення, суд повинен невідкладно направити копії заяви та доданих до неї матеріалів іншим учасникам процесу і одночасно повідомити всі зацікавлені сторони про час і місце розгляду заяви. При цьому суд обмежений термінами розгляду заяви - п'ятнадцять днів з моменту надходження до суду.

Кодекс не встановлює, чи повинен розглядати заяву про перегляд заочного рішення той же склад суду, який це рішення приймав, або це повинен здійснювати принципово інший склад.

За підсумком розгляду заяви про перегляд заочного рішення суд може прийняти одне з двох рішень, яке оформлюється ухвалою: залишити заяву без задоволення або скасувати заочне рішення і призначити справу до розгляду в загальному порядку.

Скасувати заочне рішення суд може, якщо вважатиме, що причини відсутності відповідача в судовому засіданні та неподання ним відзиву поважні і докази, на які він посилається мають істотне значення для правильного вирішення справи. Інших підстав для задоволення заяви Кодекс не передбачає.

Разом з тим, відмова суду задовольнити заяву про перегляд заочного рішення не позбавляє позивача права оскаржити його в загальному апеляційному порядку. У цьому випадку термін для подачі апеляційної скарги починає свій відлік від дати винесення судом відповідної ухвали.

Кодекс говорить також про можливість оскаржити заочне рішення в звичайному, апеляційному порядку, але до цієї процедури потрібно вдаватися в тих випадках, коли відповідач розуміє, що шансів відмінити заочне рішення по вище описаній процедурі у нього немає. Тоді у відповідача залишається всього 10 днів для підготовки та подання апеляційної скарги з моменту отримання копії заочного рішення.

Коли ж заочне рішення вступає в силу?

Тут правила нескладні: відповідач пропустив встановлені Кодексом терміни для подання заяви про перегляд заочного рішення або апеляційної скарги, або апеляційний суд відмовив у задоволенні апеляційної скарги на заочне рішення.

Читайте також:

Усі статті розділу

Потрібна юридична допомога?