У першому читанні прийнято законопроєкт про зміну підстав передачі справи на розгляд Великої палати ВС 20.09.2019

12 вересня 2019 року прийнято в першому читанні проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підстав передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду та щодо строків повернення адміністративних справ». // 20.09.2019

Чинні положення Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України передбачають, зокрема, передачу справи судом, який розглядає справу в касаційному порядку, на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб’єктної юрисдикції.

Водночас, на думку авторів законопроєкта, наявність такої можливості передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду створює умови для зловживання учасниками справи процесуальними правами на касаційне оскарження судових рішень попередніх інстанцій з підстав порушення правил предметної чи суб’єктної юрисдикції з метою безумовного передання справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

При цьому, процесуальне законодавство не дає змоги ні касаційному суду у складі Верховного Суду, ні Великій Палаті Верховного Суду запобігти такому зловживанню щодо "неправильної" юрисдикційності спорів, оскільки перший зобов’язаний передати справу на розгляд Великої Палати, а друга – прийняти справу до розгляду, виходячи лише із зазначення учасником справи такої підстави касаційного оскарження судового рішення, як порушення судами правил юрисдикції.

Відповідно до проекту закону справа підлягатиме передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб’єктної юрисдикції, крім випадків, якщо:

  1. учасник справи, який оскаржує судове рішення, при розгляді справи в судах першої чи апеляційної інстанції не заявляв про порушення правил предметної чи суб’єктної юрисдикції;
  2. учасник справи, який оскаржує судове рішення, не обґрунтував порушення судом правил предметної чи суб’єктної юрисдикції наявністю судових рішень Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об’єднаної палати) іншого касаційного суду у справі з подібною підставою та предметом позову у подібних правовідносинах;
  3. Велика Палата Верховного Суду вже викладала у своїй постанові висновок щодо питання предметної чи суб’єктної юрисдикції спору у подібних правовідносинах.

Крім того, пропонується внести зміни до Кодексу адміністративного судочинства, відповідно до яких, після закінчення апеляційного провадження матеріали справи, крім тих, що зберігаються виключно в електронній формі, у п’ятиденний строк повертаються до суду першої інстанції, який її розглядав, якщо інше не випливає із судового рішення суду апеляційної інстанції. Після закінчення касаційного провадження матеріали справи, крім тих, що зберігаються виключно в електронній формі, у десятиденний строк повертаються до суду першої інстанції, який її розглядав, якщо інше не випливає із судового рішення суду касаційної інстанції.


Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Bookeeper

295 грн. в месяц

Онлайн бухгалтерия

для ФОП и малого бизнеса

первые 30 дней бесплатно!

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах

© 2006–2020

ООО «Простобанк Консалтинг»

Код ЄДРПОУ: 35454764

Адрес и телефон «Простобанк Консалтинг»

Email: info@prostobank.com