У Верховній Раді зареєстровано законопроект про участь у кримінальному процесі експертів з питань права 22.01.2020

Проєкт Закону №2741 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо проведення експертизи з питань права» зареєстровано в українському парламенті 17 січня 2020 року. Метою є віднесення експертів з питань права до учасників процесу, визначення вимог до таких експертів, їхніх процесуальних прав та обов’язків. // 22.01.2020

На думку автора законопроекту, «практично у будь-якому кримінальному провадженні виникають проблемні питання права. Насамперед йдеться про кримінально-правову кваліфікацію, правила здійснення якої не врегульовані ні в Кримінальному, ні в Кримінальному процесуальному кодексах України, а визначаються лише в підручниках, навчальних посібниках, коментарях до Кримінального кодексу України, лекціях викладачів кримінального права, і, крім того, в окремих рішеннях апеляційних судів та Верховного Суду – по деяких видах злочинів.

З цієї причини адвокати, прокурори і суди, всупереч обмеженню, встановленому у ст. 242 КПК України, змушені звертатися до авторитетних вчених в галузі кримінального права або до вищих закладів освіти юридичного профілю чи відповідних наукових установ з проханням висловити свою позицію з тих чи інших питань – і висновки цих вчених (закладів, установ) фактично беруться до уваги при вирішенні складних правових питань.

Проте, оскільки закон не допускає проведення експертизи для з’ясування питань права в кримінальному провадженні, зазначені висновки готуються іноді не визнаними фахівцями з питань кримінального права, а особами, які лише мають відповідний науковий ступінь, ці висновки не визнаються висновками експертів, а фахівці, які їх складають, не викликаються до суду для надання роз’яснень і відповіді на запитання. Усе це спричинює можливість низької якості висновків, написання в них будь-яких умовиводів на користь сторони, яка заплатила цьому фахівцю гроші, тощо.»

До статті 3 КПК будуть внесені зміни, згідно з якими експерт з питань права набуде статусу учасника кримінального провадження.

Законопроєкт пропонує доповнити Кримінально-процесуальний Кодекс України статтею 242-1 «Експерт з питань права» відповідно до якої як експерт з питань права може бути залучена особа, яка має науковий ступінь доктора юридичних наук або атестат професора та є визнаним фахівцем у галузі права. Рішення про допуск до участі в справі експерта з питань права та долучення його висновку до матеріалів справи ухвалюється судом за клопотанням сторони кримінального провадження, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, або з власної ініціативи.

Експерт з питань права зобов’язаний буде: дати обґрунтований та об’єктивний письмовий висновок на поставлені йому питання; з’явитися до суду за його викликом; роз’яснити свій висновок і відповідати на поставлені судом питання. За відсутності заперечень учасників кримінального провадження експерт з питань права може брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Експерт з питань права матиме право: знати мету свого виклику до суду; відмовитися від участі у судовому провадженні, якщо він не володіє відповідними знаннями; на оплату послуг та на компенсацію витрат, пов’язаних з викликом до суду. Водночас експерт з питань права не матиме права передоручати проведення експертизи іншій особі.

Аналогічні положення пропонується передбачити і в Кодексі України про адміністративні правопорушення.

Хотите получать уведомление на ваш email, когда мы опубликуем новые статьи?

также следить за обновлениями сайта можно в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Bookeeper

295 грн. в месяц

Онлайн бухгалтерия

для ФОП и малого бизнеса

первые 30 дней бесплатно!Пошук юристів і держорганізацій по великих містах

© 2006–2020

ООО «Простобанк Консалтинг»

Код ЄДРПОУ: 35454764

Адрес и телефон «Простобанк Консалтинг»

Email: info@prostobank.com