Як оподатковуватись адвокату, або чи може ФОП тримати в руках ордер і в яких випадках ЄСВ сплачувати не потрібно? 09.08.2021

Вільною царицею, володаркою морською чи стовповою дворянкою? Як у казці стара думала над тим, ким краще бути, так і адвокати сьогодні намагаються обрати більш зручну форму ведення професійної діяльності. Усе, як завжди, упирається в податки. // 09.08.2021

Удосконалення форм

Національна асоціація адвокатів України провела захід, присвячений оподаткуванню адвокатської діяльності. Заступник голови НААУ, Ради адвокатів України Валентин Гвоздій під час виступу нагадав вислів американського судді, що ніхто не повинен платити більше податків, ніж повинен платити згідно із законом.

При цьому В.Гвоздій наголосив, що адвокати не прагнуть жодних преференцій чи пільг в оподаткуванні. Разом з тим у НААУ весь час розроблюють методичні рекомендації для правників для прояснення механізму оподаткування їхньої діяльності. На сьогодні активними платниками податків є близько 48 тис. адвокатів, тому йдеться про захист їхніх прав.

В.Гвоздій розповів, що одним з пунктів стратегії розвитку НААУ на 2021—2025 роки, яку недавно затвердила РАУ, є усунення дискримінаційних умов оподаткування. Ідеться, зокрема, про відсутність у самозайнятих (порівняно з фізособами) права використовувати спрощену систему оподаткування.

Водночас у Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства, яку своїм указом затвердив Президент, визначено серед пріоритетів удосконалення інституту адвокатури. Одним з напрямів є вдосконалення організаційно-правових форм провадження адвокатської діяльності та посилення гарантій.

У зв’язку із цим голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова направила звернення до комісії з питань правової реформи при Президентові щодо усунення дискримінаційних умов оподаткування адвокатської діяльності. У звернені зазначається, що чинне податкове законодавство не повністю враховує виняткову конституційну та соціальну роль професії адвоката та інші особливості здійснення адвокатської діяльності, що відрізняють її від діяльності фізичних осіб — підприємців, які працюють з метою отримання прибутку.

НААУ надало свої пропозиції змін до Податкового кодексу щодо оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність. Зокрема, ідеться про право адвоката як особи, що провадить незалежну професійну діяльність, сплачувати податки за спрощеною системою оподаткування та сплачувати єдиний податок відповідної групи. У НААУ закликали подати відповідний законопроект до Верховної Ради.

А в рішенні РАУ, яке було прийнято на останньому засіданні, наголошено, що ні законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ні положенням про РАУ, ні порядком ведення ЄРАУ не передбачено обов’язку РАУ передавати Державній податковій службі України та/або її територіальним органам інформацію, що міститься в ЄРАУ. Таким чином, РАУ фактично відмовила у відповідь на лист заступника голови ДПС з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації. Лист стосувався погодження та затвердження проекту протоколу про порядок інформаційної взаємодії між ДПС та РАУ, зокрема, термінів, структури та формату відомостей, необхідних для забезпечення ведення обліку платників податків, а також обчислення та справлення податків і зборів.

Статус вирішує все

Голова комітету з питань митного та податкового права НААУ Яків Воронін звернув увагу і на те, що більшість адвокатів хочуть провадити свою діяльність саме в статусі ФОПа. Однак, як зауважив у своїй доповіді В.Гвоздій, адвокатська діяльність не є підприємницькою. Навіть відповідно до визначення, діяльність фізособи — це діяльність із усвідомленим ризиком з метою отримання прибутку. І є абсолютно очевидним, що адвокат за специфікою своєї роботи до такого формулювання не має відношення.

Також постає питання, чи може адвокат використовувати своє свідоцтво і при цьому отримувати гроші за роботу на рахунок ФОПа. Я.Воронін зазначив, що в такому разі повинно існувати таке розмежування. Якщо адвокат використовує ордер, то він вочевидь не може виступати в такій ситуації ФОПом. Але якщо адвокат надає, до прикладу, консультаційні послуги, то він може надавати саме не адвокатські, а юридичні послуги й отримувати гроші за їх виконання на рахунок ФОПа.

Знову ж таки, якщо йдеться про товариства з обмеженою відповідальністю, а це різноманітні юридичні та адвокатські фірми, то таке ТОВ може надавати юридичні послуги, не використовуючи ордер. Але якщо адвокат надає саме правову допомогу, то він має стати на облік саме у статусі самозайнятої особи.

Однак Я.Воронін звернув увагу і на позитивні зрушення в законодавстві в напрямку оподаткування діяльності адвокатів. Так, з 1.01.2021 було усунуто неузгодженість, за якої раніше навіть адвокати, які отримують соціальні виплати за вислугу років, та ті, хто не провадять професійну діяльність, мали сплачувати ЄСВ у мінімальному розмірі. Тепер такі особи звільняються від сплати ЄСВ взагалі, і тому немає сенсу одразу зупиняти право на заняття адвокатською діяльністю, аби уникнути сплати зайвих внесків.

Окрім того, відтепер відсутній обов’язок подвійно сплачувати ЄСВ для тих адвокатів, які є найманими працівниками. Тобто, до прикладу, якщо адвокат працює за трудовим договором на посаді юриста у ТОВ, то ЄСВ сплачує лише його роботодавець, а адвокат позбавлений обов’язку особисто сплачувати ЄСВ за себе як самозайняту особу.

Цифри та суцільні питання

Долучились до обговорення неоднозначних питань оподаткування адвокатської діяльності і представники Державної податкової служби. ДПС говорили переважно мовою цифр.

Так, вони наголосили на тому, що у на обліку ДПС в Києві перебуває близько 2,5 тис. адвокатів, з них 1,5 тис. подали декларації про майновий стан та доходи. Чистий дохід тих адвокатів, які подали декларації, склав 96,5 млн грн. Виходить, що в середньому в місяць адвокат має чистого прибутку 5300 грн., а мінімальна зарплата при цьому становить 6000 грн. (до сплати податку на доходи та військового збору). У зв’язку із цим у представників ДПС також виникає низка запитань. Тож сказати, що там налаштовані щодо захисників позитивно, навряд чи можна.

Під час заходу в слухачів виникло чимало питань, пов’язаних із податковим статусом адвоката та оподаткуванням діяльності. Так, серед іншого було озвучено такі питання:

  • якщо зареєструватись як ФОП з ознакою провадження незалежної професійної діяльності (ст.65.9 ПК) по КВЕД тільки 69.10, чи можна обрати спрощену систему оподаткування?
  • якщо підприємство сплатило за людину ЄСВ, наприклад 5000 грн., то від «адвокатського доходу» вона сплачує 22% без урахування мінімального розміру ЄСВ чи теж не менше мінімального розміру?
  • які податки та звіти для адвоката, що провадить незалежну професійну діяльність та одночасно є ФОП на спрощеній системі оподаткування ІІІ групи? чи виникає в такому разі обов’язок подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи?

Активність у коментарях та кількість переглядів трансляції заходу на «Фейсбуку» можуть бути зайвим підтвердженням того, що проблеми в оподаткуванні адвокатської діяльності є дійсно актуальними. Та й самі адвокати часто не знають, який спосіб оподаткування в тій чи іншій ситуації більш озвучено такі питання:

  • якщо зареєструватись як ФОП з ознакою провадження незалежної професійної діяльності (ст.65.9 ПК) по КВЕД тільки 69.10, чи можна обрати спрощену систему оподаткування?
  • якщо підприємство сплатило за людину ЄСВ, наприклад 5000 грн., то від «адвокатського доходу» вона сплачує 22% без урахування мінімального розміру ЄСВ чи теж не менше мінімального розміру?
  • які податки та звіти для адвоката, що провадить незалежну професійну діяльність та одночасно є ФОП на спрощеній системі оподаткування ІІІ групи? чи виникає в такому разі обов’язок подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи?

Активність у коментарях та кількість переглядів трансляції заходу на «Фейсбуку» можуть бути зайвим підтвердженням того, що проблеми в оподаткуванні адвокатської діяльності є дійсно актуальними. Та й самі адвокати часто не знають, який спосіб оподаткування в тій чи іншій ситуації більш вигідний.


Горячие предложения

Bookeeper

295 грн. у місяць

Онлайн бухгалтерія

для ФОП і малого бізнесу

перші 30 днів безкоштовно!

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах