З якими юридичними проблемами можуть зіткнутися жителі Криму у складі Російської Федерації? 15.03.2014

Останнім часом активно обговорюються політичні та економічні аспекти переходу Криму під юрисдикцію Російської Федерації, про юридичні ж аспекти говорять мало. Залишивши осторонь питання законності процесів, що відбуваються нині на півострові, prostopravo вирішив зупинитися на деяких повсякденних проблемах, з якими можуть зіткнутися жителі Криму у складі Російської Федерації.

З якими юридичними проблемами можуть зіткнутися жителі Криму у складі Російської Федерації?

Судячи з питань наших читачів на форумі, найбільше їх хвилюють проблеми банківських вкладів , кредитів , нерухомості , громадянства , виконання судових рішень у випадку , якщо Крим стане суб'єктом Російської Федерації . На них і зупинимося докладніше.

Кредити та депозити

На перший погляд , з банківськими вкладами проблем не повинно бути. Адже депозитний договір укладається з банком - господарюючим суб'єктом, а не з державою, та й іноземним громадянам законодавством не заборонено зберігати гроші в українських банках. Тільки от за вкладами доведеться їздити вже в іншу державу ( філії та відділення українських банків у Криму природно закриються ) . Ну, а в разі виникнення спорів, відмов банків повертати вклади - звертатися за захистом своїх прав кримчанам доведеться в українські суди, оскільки договори банківського вкладу були укладені відповідно до українського законодавства. Природно, це додаткові незручності , витрати і т.д.

Тим же, хто брав кредити в українських банках також не варто спокушатися і думати , що борг їм пробачать. Переуступити права вимоги російським фінансовим установам - найпростіший вихід для українських банкірів. Відповідальні ж платники податків можуть зіткнутися з ситуацією, коли не зрозуміло кому і як платити ( а пені і штрафи будуть продовжувати нараховуватися ) .

Нерухомість і транспорт

Ситуація з нерухомістю ще більш заплутана. Так, власникам доведеться швидше за все перереєструвати нерухомість в російських реєстрах . Природно, українська сторона доступ до Укрдержреєстру Росії не надасть і відомостей ніяких передавати не буде. Доведеться знову громадянам бігати по інстанціях ( хто ще не забув як вистоював черги для внесення відомостей про нерухоме майно в Укрдержреєстр, може згадати) . Але це ще півбіди. Гірше доведеться тим, хто знаходиться в процесі оформлення нерухомості: йде процес приватизації, оформлення спадщини , судовий розгляд і т. д. Швидше за все їм доведеться починати все заново, причому за російськими законами . Що буде з неприватизованими досі квартирами, будинками , неоформленої належним чином землею , самобудами і т. д. взагалі спрогнозувати важко . Не кажучи вже про те, що часто-густо документи на нерухомість містять описки, помилки і т. д. - доведеться робити запити, звертатися до архівів іншої держави щоб ​​все виправити.

Рухоме майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації (ті ж автомобілі), також доведеться перереєструвати . При цьому, можливо, знову сплачувати збір . А якщо транспортний засіб було зареєстровано не в Криму , а в іншій області? Доведеться їхати туди і знімати автомобіль з обліку. Автомобілі « куплені за дорученням» - окрема розмова. Як ми вже неодноразово писали , «покупець» власником такого автомобіля не є і « переоформити його на себе» не зможе.

Справи судові

Окремої уваги заслуговують питання, пов'язані з судовим розглядом та виконанням судових рішень. За логікою речей, всі судові провадження повинні бути зупинені, а потім починатися заново вже згідно з законодавством Російської Федерації . Але і в тих випадках, коли рішення вже винесено, для його виконання на території іншої держави знову потрібно буде звертатися до суду. Суддям же, так само як і іншим фахівцям у галузі права : адвокатам, нотаріусам і т. д. залишається тільки поспівчувати. Для того, щоб залишитися в професії їм мало того, що доведеться в рекордно короткі терміни освоїти законодавство Російської Федерації, так ще й , очевидно, заново підтверджувати свою кваліфікацію, складати іспити, отримувати свідоцтва . На якості послуг це не може не відбитися, так що постраждають, в кінцевому підсумку, споживачі .

Громадянство

До питання громадянства . Кримська влада вже заявили, що всім жителям Криму роздадуть паспорти громадян Російської Федерації . Але ж є й такі, хто не захоче змінювати громадянство . Хочеться нагадати, що прийняття або вихід з громадянства - справа добровільна і ніхто не може бути до цього примушений . Можна залишатися громадянином України і на території іншої держави. Також слід пам'ятати, що в Україні немає подвійного громадянства та прийняття громадянства іншої держави може бути підставою для позбавлення громадянства України .

Пенсії

Пенсіонерам з Криму вже пообіцяли високі пенсії. Не сказали тільки, що для призначення пенсії їм знову доведеться звертатися до відповідних органів, збирати документи про стаж і заробітну плату, можливо звертатися до архівів і т.д. На офіційні запити органів Пенсійного фонду України навряд чи таку інформацію нададуть, в кращому випадку, враховуючи кількість запитів, цей процес розтягнеться на довгі місяці. Дійсно, Угодою про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, яку підписали і Україна, і Російська Федерація при переселенні пенсіонера в межах держав - учасників пенсія припиняє виплачуватися за старим місцем проживання та виплачується за новим, згідно місцевого законодавства, з урахуванням стажу, відпрацьованого в іншій державі, якщо цей вид пенсії існує в державі, куди переїхала людина. Однак у нашому випадку мова йде не про переселення в іншу державу, як буде застосовуватися Угода в цій ситуації? А, між тим, страховий стаж набувався в іншій державі і пенсійні відрахування йшли туди ж ...

Підприємництво

Не можна обійти увагою і питання, пов'язані із здійсненням підприємницької діяльності . Природно, всі суб'єкти підприємництва повинні будуть зареєструватися як такі згідно російського законодавства. Далі доведеться зіткнутися з іншою системою оподаткування, порядком і формами подачі звітності . До речі , спрощеної системи оподаткування в РФ немає, так що дрібному бізнесу доведеться або працювати на загальній, або закриватися .

Як бачимо, питань більше, ніж відповідей, а  ми торкнулися лише деяких аспектів життєдіяльності. Залишається сподіватися , що як би не склалися обставини, інтереси простих громадян не  постраждають.