Законопроєкт про Вищу кваліфікаційну комісію суддів може бути прийнятий найближчим часом 10.08.2020

Комітет з питань правової політики рекомендував Верховній Раді України розглянути проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування» ( № 3711), поданий Президентом України, як невідкладний, та за результатами розгляду в першому читанні прийняти за основу. Нагадаємо, необхідність прийняття законопроєкту виникла через ухвалення Конституційним Судом України рішень від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020 та від 11 березня 2020 року № 4-р/2020, якими визнано неконституційними окремі положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та «Про Вищу Раду правосуддя».

Законопроєкт про Вищу кваліфікаційну комісію суддів може бути прийнятий найближчим часом

Цими рішеннями визнані неконституційними окремі норми щодо:

  • ліквідації Верховного Суду України;
  • зміни кількісного складу Верховного Суду та розміру винагороди судді цього Суду;
  • статусу й організації діяльності органів суддівського врядування – Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
  • діяльності Комісії з питань доброчесності та етики;
  • процедури здійснення Дисциплінарними палатами Вищої ради правосуддя дисциплінарного провадження щодо судді.

У резолютивних частинах своїх рішень Конституційний Суд України рекомендує Верховній Раді України невідкладно привести положення законодавства у відповідність із цими рішеннями.

Законопроектом передбачаються зміни до законів України "Про судоустрій і статус суддів", "Про Вищу раду правосуддя", а також до розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування".

Зокрема, законопроектом визначається порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України – одного з ключових органів суддівського врядування. Так, новий склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (16 членів) буде призначено Вищою радою правосуддя за результатами відкритого конкурсу, в якому зможуть взяти участь правники, які мають відповідний стаж професійної діяльності. Добір здійснюватиметься конкурсною комісією у складі представників суддівського корпусу та міжнародних експертів. Зокрема, пропонується, щоб до складу комісії входили три особи з числа суддів або суддів у відставці, запропоновані Радою суддів України, та три особи з числа міжнародних експертів, визначені Вищою радою правосуддя на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій, які надають Україні міжнародну технічну допомогу чи провадять свою діяльність у сфері юстиції, судової влади або запобігання і протидії корупції.

Водночас положеннями Законопроекту 3711 встановлюються строки внесення пропозицій щодо кандидатур до складу конкурсної комісії, її формування, визначаються вимоги до кандидатів до складу цієї комісії, права та обов'язки її членів, а також передбачається, що у випадку, якщо суб'єкти формування конкурсної комісії у визначений законом строк не запропонують кандидатури до складу цієї комісії, то такі кандидатури запропонує Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Крім того, Законопроектом 3711 пропонується виключити статтю 28-1 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» щодо створення та діяльності Комісії з питань доброчесності та етики, а також положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо встановлення максимальної кількості суддів Верховного Суду. Натомість пропонується встановити загальне правило для визначення кількості суддів у суді, за яким ця функція покладається на ВРП за поданням Державної судової адміністрації України.

З урахуванням позиції Конституційного Суду України передбачається зміна процедури здійснення дисциплінарного провадження щодо судді.

Верховний Суд України як юридична особа припиняється в результаті реорганізації шляхом приєднання до Верховного Суду з наслідками, визначеними законом. Судді Верховного Суду України зараховуються до штату Верховного Суду у касаційний суд тієї юрисдикції, яка відповідає юрисдикції судової палати Верховного Суду України, в якій суддя здійснював правосуддя, та проходять кваліфікаційне оцінювання упродовж одного року з дня такого зарахування.