Великі землевласники зможуть викуповувати ділянки у дачників і фермерів за незначну компенсацію 30.04.2021

Нещодавно Кабмін затвердив законопроєкт, що стосується так званої консолідації земель. Іншими словами, якщо Рада схвалить документ, великі землевласники отримають можливість через суд відбирати сусідні земельні наділи. Дрібним власникам, звичайно, натомість нададуть якусь грошову компенсацію, але в підсумку переселять їх на інші ділянки. // 30.04.2021

Як звертає увагу старший партнер АО "Кравець і партнери" Ростислав Кравець, влада вирішила при відкритті ринку землі діяти тихою сапою, поступово вносячи до законодавства масу дрібних змін, які в кінцевому рахунку взагалі можуть перекроїти в Україні філософію обороту земель сільськогосподарського призначення.

Тінь феодалізму

Примітно, що в Кабміні, просуваючи такий законопроект, прикриваються двома головними аргументами. Перший полягає в тому, що в зв'язку з введенням в Україні з 1 липня цього року ринкового обороту земель с / г призначення виникає необхідність встановлення правила про примусову консолідацію на основі права власності.

Цей аргумент наводить і представник уряду у Верховній Раді Василь Мокан. Він навіть, як це нерідко люблять робити українські чиновники, посилається на міжнародний досвід.

"У країнах Європи з розвиненими правовими системами і чинним принципом верховенства права є багатий досвід правового регулювання цих відносин: консолідація здійснюється в багатьох випадках за рішенням суду або квазісудовий органів на підставі спеціальних проєктів", - пише він в Facebook.

Але тут відразу ж виникає риторичне питання щодо "розвиненої правової системи" і "принципу верховенства права" в Україні. В даному випадку все консультували UBR.ua юристи на подібні посили влади дивляться, м'яко кажучи, з іронією.

Другий аргумент - проект закону нібито дозволить внаслідок перерозподілу земель "усунути різні недоліки землекористування" - дальноземелля, дрібноконтурність, кліноземелля і т.п. А це має сприяти встановленню ринкової вартості ділянок с / г призначення та умов для розвитку ринкових орендних відносин.

Головним чином, мова йде про відстоювання інтересів великих землевласників. Як звернув увагу в коментарі UBR.ua юрист Ігор Коржук, якщо Рада схвалить законопроєкт, то тим самим в результаті вона порушить конституційні права громадян.

Що насправді "проштовхують"

У коментарі UBR.ua Кравець висловив думку, що насправді перед владою поставлено завдання продати якомога більше земель: іноземним інвесторам в Україні робити нічого, так як вся земля, яка більш-менш родюча і має великі масиви, вже обробляється великими компаніями, фермерськими та селянськими господарствами.

"На сьогоднішній день влада крок за кроком намагаються такими законами максимально позбавити права власності, оренди та можливості обробки землі громадянами і почати все з чистого аркуша, щоб дати іноземцям можливість скупити ці масиви землі. І таких законів кілька. Наприклад, про перегляд договорів оренди", - говорить Кравець.

Очевидно, якщо мова йде про консолідацію наділів, то виникає питання нерухомості, якою володіє те чи інше дрібне господарство. Наприклад, дачний будиночок, який просто можуть знести.

"Вам скажуть:" ми його оцінили в 5 тис. грн. Ось вам гроші на депозит суду і йдіть судитися ". Будуть проводити оцінки, будуть десятки судів, введуть, можливо, для оцінки якусь чергову комісію. Правда, я побоююся, що оцінка, буде несправедливою", - резюмує юрист.

Чи зможуть примусово викупити наділ

Ігор Коржук справедливо зауважує, що є тільки одна можливість примусового викупу земельної ділянки державою - якщо мова йде про інтереси суспільства. Таке рішення приймає суд. Та консолідація, про яку говорять в Кабміні, задоволення таких державних потреб не передбачає.

"Наприклад, будується автострада. Вона по генплану проходить по вашому земельному наділу. Держава примусово викуповує цю землю, припиняє право власності на неї і виплачує компенсацію. Але в контексті великих землевласників така ініціатива уряду - повне беззаконня", - підкреслив юрист.

Якщо ж один або кілька власників відчужуваної ділянки є також власниками житлового будинку, інших будівель, споруд, багаторічних насаджень, розміщених на землі - вимогу про відчуження ділянки розбирають разом з вимогою про припинення права власності на зазначені об'єкти і розглядається з кожним із власників окремо.

Безоплатної приватизації більше не буде

Спеціаліст по земельному праву Юрій Брикайло вбачає в такій ініціативі Кабміну своє раціональне зерно. Питання тільки в реалізації документа, якщо Верховна Рада його таки прийме. Справа в тому, що в Україні нерідко виникали ситуації, коли хтось викуповував, наприклад, середину поля, через що виникало багато проблем у власників землі навколо.

По-друге, говорить Брикайло, в цьому законопроєкті йдеться також і про і відомі безкоштовні для громадян 2 га, про що українські ЗМІ останнім часом гаряче поширювалися. Юрист звертає увагу, що розмови про заборону безоплатної приватизації наділів українцями ведуться серед чиновників вже давно. Правда, тихо і непомітно.

"Можливістю отримати ті самі безкоштовні 2 га користувалися дуже часто, щоб на сто паспортів набрати собі землі. Величезне число людей користувалися безкоштовною приватизацією, щоб обрости землею. Причому, на підставні документи і по п'ять разів. Те, що наділи розмели так за чужими паспортами (навіть новонароджених) - факт ", - розповідає правознавець.

За його словами, пік таких явищ припав з 2004-го до 2011 року. У студентів навіть купували паспорта, змітаючи все, що можливо. Тому, припускає Брикайло, саме такої тенденції влади бажають покласти край остаточно.


Пошук юридичних послуг з операцій з нерухомістю
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

12

кількість пропозицій

середня ціна, грн

9

кількість пропозицій

середня ціна, грн

7

кількість пропозицій

середня ціна, грн

6

кількість пропозицій

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

середня ціна, грн

4

кількість пропозицій

середня ціна, грн

3

кількість пропозицій

середня ціна, грн

3

кількість пропозицій

середня ціна, грн

2

кількість пропозицій

середня ціна, грн

2

кількість пропозицій

середня ціна, грн

1

кількість пропозицій

середня ціна, грн

1

кількість пропозицій

середня ціна, грн

1

кількість пропозицій

середня ціна, грн

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Bookeeper

295 грн. у місяць

Онлайн бухгалтерія

для ФОП і малого бізнесу

перші 30 днів безкоштовно!

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Путівники

Купівля та продаж нерухомості в Україні від А до Я

Порядок оформлення та державної реєстрації права власності на нерухомість: квартиру, приватний будинок, земельну ділянку. Зразок попереднього договору купівлі продажу квартири.

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах