Як оформити право спільної власності на квартиру 20.01.2015

Простоправо розказує про переоформлення права власності на квартиру при купівлі в забудовника. // 20.01.2015

Запитання читача:

Ми з чоловіком вирішили купити квартиру, домовившись що в договорі купівлі обоє будемо зазначені як співвласники. Кваритру купуємо через забудовника. Там нам сказали що їхня процедура купівлі передбачає одного власника. Скажіть яким чином після купівлі можна вписати співвласника, чи можливо вказати частки власності на квартиру???. Те що чоловік і дружина перебуваючи в шлюбі придбали квартиру і є рівними співвласниками мене не дуже тішить (оскільки там існує ряд виключень), і закони в нашій країні можуть змінюватись непередбачено.

Відповідь: 

В Вашому випадку забудовник просто не бажає ускладнювати собі «життя», змінюючи умови стандартного договору. Натомість, діюче законодавство не містить заборони щодо купівлі нерухомого майна (квартири) декількома особами у спільну часткову власність. Для цього, в договорі купівлі-продажу вказують два (або більше) покупця із визначенням часток кожного з них у праві власності. В свою чергу, якщо квартира буде придбана в період шлюбу по договору купівлі-продажу, покупцем за яким буде один з подружжя, відповідно до ч. 3 ст. 368 ЦК України, ст. 60 СК України таке майно буде належати дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності, незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпоряджання майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Розпоряджаються майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, можливо тільки за взаємною згодою. У випадку наступного відчуження квартири тим з подружжя, на якого вона оформлена, нотаріус при посвідченні та здійсненні державної реєстрації такого договору в будь-якому випадку буде вимагати письмову нотаріально посвідчену згоду другого з подружжя. Водночас, згідно з нормами СК України особистою приватною власністю дружини, чоловіка є: майно, набуте нею, ним до шлюбу; майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування; майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто; речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя; премії, нагороди, які вона, він одержали за особисті заслуги; кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала, а також як відшкодування завданої їй, йому моральної шкоди; страхові суми, одержані нею, ним за обов'язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою приватною власністю кожного з них. Також необхідно пам’ятати, що суд може визнати особистою приватною власністю дружини, чоловіка майно, набуте нею, ним за час їхнього окремого проживання у зв'язку з фактичним припиненням шлюбних відносин. Якщо у придбання майна вкладені крім спільних коштів і кошти, що належали одному з подружжя, то частка у цьому майні, відповідно до розміру внеску, є його особистою приватною власністю. Вищенаведений перелік випадків, коли майно при його поділі подружжям в судовому порядку може бути визнано особистою приватною власність одного з подружжя, є виключним та не підлягає розширеному тлумаченню. Що стосується Вашого питання про можливість вписати співвласника після купівлі, то це можливо зробити, лише оформивши новий правочин, наприклад, поділу спільного сумісного майна подружжя (в Вашому випадку він може стосуватися лише квартири та може бути укладений незалежно від розірвання шлюбу). За цим договором, який підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації та фактично буде новим правовстановлюючим документом на майно, можливо визначити, що ви як подружжя досягли згоди щодо поділу квартири в рівних частках по ½ кожному, тобто, квартира стане спільною частковою власністю. В наступному необхідно буде на підставі цього договору зареєструвати право власності кожного з подружжя на ½ квартири в БТІ. Однак, наголошуємо, що в даному випадку це можливо зробити лише після введення майна в експлуатацію та отримання одним з подружжя (який був стороною договору з забудовником) свідоцтва про право власності на новостворене майно (див. ст. 64, 69 СК, ст. 69 ). Крім того, подружжям може бути укладений шлюбний договір, який, втому числі, регулює майнові відносини між подружжям, визначає їхні майнові права та обов'язки. Зокрема, у шлюбному договорі сторони можуть домовитися про непоширення на майно, набуте ними за час шлюбу, положень статті 60 СК і вважати його спільною частковою власністю або особистою приватною власністю кожного з них, та/або домовитися про можливий порядок поділу майна, у тому числі і в разі розірвання шлюбу. Однак, за шлюбним договором не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме майно та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації (див. ст. ст. 92-97 СК).

Пошук юридичних послуг з операцій з нерухомістю
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

23

кількість пропозицій

426,09

середня ціна, грн

12

кількість пропозицій

1 479,17

середня ціна, грн

11

кількість пропозицій

4 918,18

середня ціна, грн

9

кількість пропозицій

3 955,56

середня ціна, грн

8

кількість пропозицій

2 093,75

середня ціна, грн

7

кількість пропозицій

2 321,43

середня ціна, грн

6

кількість пропозицій

6 800,00

середня ціна, грн

6

кількість пропозицій

4 683,33

середня ціна, грн

4

кількість пропозицій

6 250,00

середня ціна, грн

4

кількість пропозицій

6 375,00

середня ціна, грн

4

кількість пропозицій

4 000,00

середня ціна, грн

3

кількість пропозицій

2 700,00

середня ціна, грн

1

кількість пропозицій

500,00

середня ціна, грн

1

кількість пропозицій

3 000,00

середня ціна, грн





Хотите получать уведомление на ваш email, когда мы опубликуем новые статьи?

также следить за обновлениями сайта можно в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram





Горячие предложения

Bookeeper

295 грн. в месяц

Онлайн бухгалтерия

для ФОП и малого бизнеса

первые 30 дней бесплатно!



Путівник

Купівля та продаж нерухомості в Україні від А до Я

Порядок оформлення та державної реєстрації права власності на нерухомість: квартиру, приватний будинок, земельну ділянку. Зразок попереднього договору купівлі продажу квартири.

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах

© 2006–2020

ООО «Простобанк Консалтинг»

Код ЄДРПОУ: 35454764

Адрес и телефон «Простобанк Консалтинг»

Email: info@prostobank.com