Як самостійно розрахувати розмір своєї пенсії?

Це питання нерідко ставлять читачі, які сумніваються у правильності розрахунків, проведених ПФУ. Виявляється, обчислити розмір своєї пенсії непросто, але можливо. Як самостійно розрахувати розмір пенсії за віком, дізнавався Prostopravo.com.ua

Катерина Гутгарц

Головний редактор

Prostopravo.com.ua

Спочатку потрібно розрахувати коефіцієнт свого страхового стажу за формулою:

Кс = (См * Рс) / (100% * 12),

де:
Кс — коефіцієнт страхового стажу;

См — сума місяців страхового стажу;

Рс — розмір оцінки 1 року страхового стажу, яка за період участі в солідарній системі до 2008 року дорівнює 1%, з 2008 року — 1,35%.

Далі потрібно розрахувати розмір заробітної плати, який враховується за розрахунку пенсії. Нагадаємо, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу від 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера і за умови підтвердження довідки про заробітну плату документами в період до 1 січня 2016 або якщо страховий стаж від 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Також за бажанням пенсіонера, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу незалежно від перерв за умови, що такі періоди в сумі становлять не більше 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом у віці до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Для розрахунків беруть лише ту заробітну плату, з якої були сплачені страхові внески в пенсійний фонд.

Заробітна плата для нарахування пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс * (Ск / К),

де:

Зп — заробітна плата для обчислення пенсії в гривнях;

Зс — середня заробітна плата в середньому на одну застраховану особу загалом по Україні, за 3 календарні роки, що передують року звернення за пенсією;

Ск — сума коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (К1+К2+...);

К — кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти.

Коефіцієнт заробітної плати, своєю чергою, розраховується за формулою:

Кз = Зв/Зс,

де:
Кз — коефіцієнт заробітної плати застрахованої особи;

Зв — сума заробітної плати застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт;

Зс — заробітна плата в середньому на одну застраховану особу загалом по Україні за місяць, за який розраховується коефіцієнт.

Дані про середню заробітну плату загалом по Україні за відповідні роки і місяці можна знайти на сайті Пенсійного фонду України (www.pfu.gov.ua). Якщо дані за потрібний місяць відсутні, слід брати значення попереднього місяця.

Власні персональні дані можна уточнити в територіальному управлінні ПФУ. Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 64 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавча дирекція Пенсійного фонду зобов'язана на вимогу застрахованої особи надавати інформацію, яка міститься на її персональній обліковій картці в системі персоніфікованого обліку. Крім того, про ці дані можна дізнатися самостійно в інформаційних кіосках (терміналах), які розташовані в кожному районному, міському та обласному управлінні ПФУ. Для отримання інформації у терміналі необхідно ввести номер своєї пенсійної справи, яка зазначена у свідоцтві про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (збігається з ідентифікаційним номером, наданим податковою службою).

Опубліковано на сайті: 17.08.2012Советы юристов для граждан и бизнеса на ваш e-mail!
Пошук юристів і держорганізацій по великих містах