Достроковий вихід на пенсію за віком в Україні 29.07.2014

В Україні встановлено єдиний вік для виходу на пенсію, як для чоловіків, так і для жінок, - 60 років. У той же час, у деяких випадках українці мають право вийти на пенсію до досягнення цього віку. Подробиці дізнавався Prostopravo.com.ua.

Достроковий вихід на пенсію за віком в Україні

Насамперед, право дострокового виходу на пенсію мають жінки, які народилися в 1961 році і раніше. Конкретний вік виходу на пенсію залежить від дати народження і представлений в таблиці.

Вік для виходу на пенсію

Дата народження

55 років

до 30 вересня 1956 р.

55 років і 6 місяців

з 1 жовтня 1956 р. по 31 березня 1957 р

56 років

з 1 квітня 1957 р. по 30 вересня 1957 р.

56 років і 6 місяців

з 1 жовтня 1957 р. по 31 березня 1958 р.

57 років

з 1 квітня 1958 р. по 30 вересня 1958 р

57років і 6 місяців

з 1 жовтня 1958 р. по 31 березня 1959 р.

58 років

з 1 квітня 1959 р. по 30 вересня 1959 р.

58 років і 6місяців

з 1 жовтня 1959 р. по 31 березня 1960 р.

59 років

з 1 квітня 1960 р. по 30 вересня 1960 р.

59 років і 6 місяців

з 1 жовтня 1960 р. по 31 березня 1961 р.

60 років

з 1 квітня 1961 р. по 31 грудня 1961 р.

Крім того, право дострокового виходу на пенсію до 1 січня 2015 мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років і за умови звільнення з роботи.

Однак у цьому випадку розмір пенсії буде зменшений на 0,5% за кожен місяць дострокового виходу на пенсію і таке пониження буде зберігатися протягом всього періоду її виплати.

Не можна не згадати, що ще в квітні 2014 року в Верховній Раді України був зареєстрований законопроект № 4631, яким пропонується в період до 2024 року надати особам, які мають страховий стаж не менше 5 років і за умови досягнення 60 років чоловіками і 55 років жінками, право на призначення пенсії відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим, законопроект був розкритикований як Головним науково-експертним управлінням, так і Комітетом у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів. Як справедливо було помічено, зміни, запропоновані в законопроекті, входять у суперечність з низкою діючих норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, з тими, які стосуються умов призначення пенсії за віком та необхідного мінімального стажу для її призначення. Не враховано також положення пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено, що до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років і за умови звільнення з роботи. І, що найголовніше, законодавча пропозиція не передбачає врахування інтересів громадян, яким пенсії вже були призначені згідно з відповідними нормами Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Враховуючи вищевикладене, сумніваємося, що законопроект 4631 буде прийнятий, принаймні в нинішній редакції.

Але є ще кілька категорій осіб, які можуть піти на пенсію за віком раніше за інших.

1. Пенсія на пільгових умовах у зв'язку з важкими умовами праці.

Право на вихід на пенсію на пільгових умовах мають:

  а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;

в) окремим категоріям працівників залежно від умов праці за результатами атестації робочих місць можуть призначатися пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, але не раніше, ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, визначеного законом.

2. Інваліди по зору I групи - сліпі та інваліди з дитинства I групи мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 50 років, жінками - 40 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу у чоловіків і не менше 10 років страхового стажу у жінок.

3.Жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу.

4. Військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання , пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, їх дружини (чоловіки), якщо вони не вступили у повторний шлюб і батьки загинули в період проходження військової служби чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби, захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

5. Право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку мають працівники, звільнені у зв'язку із змінами в організації та умовах праці (ліквідація, реорганізація, скорочення штату), за умови наявності у них страхового стажу не менше 15 років і якщо підшукати такому працівникові підходящу роботу неможливо. Необхідною умовою для призначення дострокової пенсії в цьому випадку є постановка на облік у центрі зайнятості протягом 7 днів після звільнення.

6. Деякі категорії співробітників мають право виходу на пенсію за вислугою років. Так, наприклад, працівники сфери охорони здоров'я та освіти мають право на пенсію незалежно від віку при наявності страхового стажу 25 років і за умови звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію. Перелік посад, що дають право на таку пенсію встановлений законодавством.


FAQ з пенсії

Бланки документів і довідники