Нарахування пенсії: куди йти і до кого звертатися - 23.03.2011

Попри те, що про пенсію більшість замислюється ще на початку своєї трудової діяльності, коли приходить час, постають питання, так би мовити, практичного характеру. Приміром, як оформити пенсію, як не помилитися з коефіцієнтом, коли і куди звернутися за нарахуванням та ін. Ми вирішили допомогти майбутнім пенсіонерам і надати їм деякі роз'яснення щодо оформлення пенсії. // 23.03.2011

Види пенсій

 

Згідно з Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 лютого 2011 р. (надалі — Закон), система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів: солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та система недержавного пенсійного забезпечення. Так уже склалося, що основна частина населення отримує пенсію за солідарною системою (до недержавних пенсійних фондів українці досі ставляться скептично).

 

Як відомо, солідарна система базується на виплаті пенсій і наданні соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду України. З цього фонду, згідно зі ст. 9 Закону, можуть бути призначені такі пенсії, як пенсія за віком, пенсія за інвалідністю внаслідок загального захворювання (зокрема каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства), пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Але не слід плутати пенсійні системи і види пенсійних виплат. Якщо громадянину можна отримувати пенсії з різних рівнів системи, то сама пенсійна виплата може бути лише однією. Про це йдеться у ст. 10 Закону: «Особі, яка має одночасно право на різні види пенсій (за віком, за інвалідністю, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за її вибором». Тож потрібно зважити всі «за» та «проти» і з’ясувати, яку пенсію отримувати вигідніше.

 

Поспіх не потрібен

 

Гарячкувати і поспішати збирати всі необхідні документи за рік до «свята зі сльозами на очах» не слід — відповідно до ч. 2 ст. 44 Закону, заяву про призначення пенсії за віком застрахована особа може подавати не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1 від 22.01.2010 р. (надалі — Порядок), звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Тому чоловікам, згідно зі ст. 60 Закону, можна починати турбуватися про статус пенсіонера за місяць до 60-річчя, а жінкам — до 55-річчя або в будь-який час після ювілею.

 

Яким має бути пакет документів

 

Залежно від того, оформляє пенсію той, хто працює чи не працює, Порядком передбачаються дві «адреси» для звернення із заявою про призначення пенсії. Непрацюючим громадянам необхідно звернутися до органа, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). До речі, не обов'язково звертатися особисто: і Законом, і Порядком передбачається право оформити пенсію через свого представника, надавши йому нотаріальне доручення. Для тих, хто ще при ділі, Порядком передбачено подання заяви про призначення пенсії до управління ПФУ через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації, де цей громадянин працює (зазвичай бухгалтерія та відділ кадрів). Зрозуміло, за бажанням працівник може подати заяву і особисто за місцем проживання.

 

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і в нотаріально засвідчених копіях (або завірені адміністрацією підприємства, що подає документи заявника на призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію). Однак документи про стаж, вік та заробітну плату подаються лише в оригіналах. Якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається її копія, засвідчена адміністрацією підприємства за місцем останньої роботи, або органом, що призначає пенсію.

 

Для оформлення пенсії за віком необхідно зібрати наступні документи:

  1. довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера;
  2. трудову книжку або документи про стаж, причому за період роботи з 01.01.2004 р. відділ персоніфікованого обліку органа, що призначає пенсію, видає довідку з бази даних;
  3. довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р., а починаючи з 01.07.2000 р. — індивідуальні відомості про застраховану особу, що видаються відділом персоніфікованого обліку за формою;
  4. документи про місце проживання (реєстрації);
  5. документи про надання особливого статусу особі, наприклад, «чорнобильське» посвідчення.

Зрозуміло, крім перерахованого, «пенсійний пакет» містить копію паспорта, в деяких випадках копію документа про освіту (якщо, приміром, заявник навчався на денній формі), копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про укладення шлюбу (за зміни прізвища). Крім того, якщо заявник не працює, йому необхідно надати довідку з податкових органів про те, стоїть він на обліку як суб'єкт підприємницької діяльності і про джерела доходів з 01.07.2000 р. по дату подання заяви.Советы юристов для граждан и бизнеса на ваш e-mail!
Пошук юристів і держорганізацій по великих містах