Пенсії у питаннях і відповідях. Частина 2: пенсії матерям дітей-інвалідів, перерахунок пенсій, добровільне страхування 20.02.2013

Prostopravo.com.ua продовжує відповідати на популярні запитання читачів про пенсійне забезпечення. Сьогодні поговоримо про пенсії матерям дітей-інвалідів, перерахунок пенсій і добровільне пенсійне страхування

Пенсії у питаннях і відповідях. Частина 2: пенсії матерям дітей-інвалідів, перерахунок пенсій, добровільне страхування

Пенсії матерям дітей-інвалідів

За яких умов мати дитини-інваліда може вийти на пенсію достроково?

Згідно з п. 3 Заключних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, та матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років і за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому інвалідами з дитинства є також діти-інваліди у віці до 16 років.

Таким чином, для дострокового виходу на пенсію матері дитини-інваліда обов'язковими умовами є:

  • вік матері — не менше 50 років;
  • страховий стаж матері — не менше 15 років;
  • дитина щонайменше до 6 років виховувалася в сім'ї;
  • дитина має статус дитини-інваліда або інваліда з дитинства.

Чи є обов'язковою умовою для призначення дострокової пенсії матері дитини-інваліда той факт, що інвалідність настала до 6-літнього віку?

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої вимоги.

Утім, органи Пенсійного фонду, посилаючись на п. 25 Постанови Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1, для призначення дострокової пенсії матерям дітей-інвалідів вимагають надати документ, що підтверджує, що інвалідність дитини настала до досягнення нею 6-літнього віку, або висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що дитина мала медичні показання для визнання її інвалідом до 6 років.

Однак Постанова ПФУ є підзаконним нормативним актом, тому застосуванню підлягають саме норми Закону, який не містить обов'язкової умови про те, що інвалідність дитини повинна настати до досягнення нею 6-літнього віку. Така ж правова позиція була викладена у деяких постановах адміністративних судів, зокрема у визначенні Вищого адміністративного суду України від 27.10.2011 р. № К/9991/44479/11. Тому матерям дітей-інвалідів, яким органи ПФУ відмовили у призначенні дострокової пенсії, посилаючись на п. 25 Постанови Правління ПФУ № 22-1, можна порадити оскаржити таку відмову в судовому порядку.

Чи призначають дострокову пенсію батькам дітей-інвалідів?

Так, батькам дітей-інвалідів дострокову пенсію можуть призначити або на вибір матері (тоді вона сама відмовляється від дострокової пенсії), або за відсутності матері. Дострокову пенсію батькові призначають після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 20 років.

Перерахунок пенсій

В яких випадках проводять перерахунок призначеної пенсії за віком?

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводять за таких випадків:

  • індексації відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення;
  • якщо розмір середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за минулий рік зросла, розмір пенсії збільшується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20% від темпів такого зростання;
  • при збільшенні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (тільки для пенсіонерів, що не працюють!);
  • за заявою пенсіонера, який працює, раз на два роки.

Мені не перерахували пенсію через збільшення розміру прожиткового мінімуму, мотивуючи тим, що я є приватним підприємцем. Чому?

Перерахунок пенсії через збільшення прожиткового мінімуму не проводять для осіб, які здійснюють діяльність, пов'язану з одержанням доходу, що є базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»). Відповідно до ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками цього внеску є, зокрема, і фізичні особи-підприємці. Тому підвищення пенсії через збільшення розміру прожиткового мінімуму їм не проводять. Але після припинення підприємницької діяльності такий перерахунок зроблять з урахуванням прожиткового мінімуму, чинного на момент припинення діяльності.

Як проводять перерахунок пенсії пенсіонерам, що працюють?

Перерахунок пенсії проводять пенсіонерам, що працюють, які мають не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

При цьому перерахунок проводять з урахуванням страхового стажу з заробітної плати, з якої була призначена пенсія або, за бажанням пенсіонера, з заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону (разом із заробітною платою після призначення пенсії), але із застосуванням показника середньої заробітної плати, який застосовувався при призначенні пенсії.

Чи можливий перерахунок пенсії пенсіонера, що працює, з урахуванням показника середньої заробітної плати за попередній рік?

Нині діє редакція ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка виключає таку можливість. За перерахунку пенсій пенсіонерам, що працюють, застосовують показник середньої заробітної плати, який застосовувався за призначення (попереднього перерахунку).

Проте з 1 січня 2008 року по 22 травня 2008 року діяла редакція цієї статті, що надавала можливість перераховувати пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати для працівників в середньому на одну застраховану особу загалом по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Надалі ці зміни були визнані Конституційним судом неконституційними і з 22 травня 2008 року відновила свою дію «стара» редакція ч. 3 ст. 42 Закону, яка також не передбачала можливості для застосування показника за попередній зверненню рік за перерахунку пенсії.

Таким чином, пенсіонерам, що працюють, які звернулися по перерахунок пенсії в період з 1 січня по 22 травня 2008 року, провели перерахунок з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, в подальшому за перерахунку їм пенсії застосовують той самий показник.

Добровільне страхування

Як я можу забезпечити собі в майбутньому гідну пенсію, якщо працюю на півставки і отримую заробітну плату менше мінімальної?

Період, протягом якого страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування сплачують в розмірі менше мінімального,  не зарахують до страхового стажу для призначення пенсії. Тим не менше, той, хто працює неофіційно, отримує заробітну плату менше мінімальної або працює за кордоном у державах, з якими в України немає угод про пенсійне забезпечення, можуть забезпечити собі державну пенсію в майбутньому, уклавши з Пенсійним фондом договір про добровільне страхування.

Для укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування в територіальний орган за місцем проживання необхідно подати заяву за формою, затвердженою ПФУ, а також: копію документа, що підтверджує особу, копію ІПН і копію трудової книжки. Договір про добровільне пенсійне страхування укладають на строк не менше одного року. Крім того, можна почати перераховувати страхові внески і без укладення договору про добровільне пенсійне страхування. У такому випадку договір повинен бути укладений не пізніше 1 року з дати першого платежу. Також договір про добровільну участь може передбачати одноразову сплату застрахованою особою страхових внесків за попередні періоди. При цьому сума сплачених страхових внесків за кожний місяць не може бути меншою мінімального страхового внеску.


FAQ з пенсії

Бланки документів і довідники