Пенсії за вислугу років працівникам освіти та охорони здоров'я 05.04.2012

Як відомо, є категорії працівників, які мають право раніше піти на пенсію, до досягнення пенсійного віку. Сьогодні Рrostopravo.com.ua дізнавався, за яких умов можуть іти на пенсію за вислугою років педагоги і медичні працівники. // 05.04.2012

Умови виходу на пенсію

Право працівників сфери освіти та охорони здоров'я на пенсію за вислугою років передбачено Законом України «Про пенсійне забезпечення». Зокрема, п. є) ст. 55 Закону таке право надано працівникам освіти, охорони здоров'я і соціального забезпечення за наявності спеціального стажу роботи від 25 років згідно з переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів, і незалежно від віку.

Ще однією важливою умовою для призначення пенсії за вислугою років є звільнення з роботи, що дає право на таку пенсію. Це правило встановлено ст. 7 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» для всіх видів пенсій за вислугу років без винятку. Водночас і педагоги, і медики мають право продовжувати працювати, але на посадах, які не дають права на пенсію за вислугою років. У цьому випадку виплата пенсії не припиняється. Якщо такий пенсіонер влаштується на роботу, яка дає право на пенсію за вислугою років, виплата пенсії припиняється і відновлюється після звільнення.

Перелік посад, які дають право на пенсію

Перелік установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. № 909.

У галузі освіти це такі установи:

 1. Загальноосвітні навчальні заклади, військові загальноосвітні навчальні заклади, музичні і художні школи (вчителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідувачі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідувачі, їхні заступники з навчально-виховної , навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідувачі навчальної та навчально-виховної частиною, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи. Где здесь первая закрывающая скобка???
 2. Міжшкільні навчально-виробничі комбінати (директори, заступники директорів з навчально-виховної (навчальної, виховної навчально-виробничої роботи, вчителі, майстри виробничого навчання, практичні психологи, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи). Тот же вопрос
 3. Дитячі будинки, дитячі колонії, прийомні та розподільчі пункти для неповнолітніх, логопедичні кабінети і стаціонари, школи-клініки (директори, завідувачі, їхні заступники з виховної частини, вчителі, вихователі, вчителі-дефектологи, вчителі-логопеди, майстри виробничого навчання, практичні психологи, соціальні педагоги, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи).
 4. Вищих навчальних закладів 1-2 рівня акредитації, професійно-технічних навчальних закладів (директори, їхні заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної, навчально-виробничої) роботи, старші майстри виробничого навчання, майстри виробничого навчання, викладачі, педагоги професійного навчання, практичні психологи, соціальні педагоги, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи).
 5. Дошкільні навчальні заклади всіх типів (завідувачі , вихователі-методисти, вихователі, музичні керівники, вчителі-дефектологи, вчителі-логопеди, практичні психологи).
 6. Позашкільні навчальні заклади (директори, їхні заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової робіт).
 7. Бібліотеки (бібліотекарі, завідувачі).
 8. Дитячі клініки, поліклініки, лікарні, санаторії, диспансери, будинки дитини, дитячі відділення в лікарнях, санаторіях, диспансерах та установах для виконання покарань (вчителі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, логопеди).

У сфері охорони здоров'я:

 1. Лікувальні установи, лікувально-профілактичні заклади особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої і невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади, санітарно-епідеміологічні заклади, діагностичні центри (лікарі та середній медичний персонал, незалежно від посад).
 2. Аптеки, аптечні кіоски і магазини, контрольно-аналітичні лабораторії (провізори, фармацевти (незалежно від посад), лаборанти).
 3. Медико-соціальні експертні комісії, бюро судово-медичної експертизи (лікарі та середній медичний персонал).

У сфері соціального забезпечення:

 1. Інтернати для літніх людей, інвалідів, дітей-інвалідів (медичні працівники, педагоги, логопеди, інструктори з ЛФК та праці).
 2. Медичні відділення протезних підприємств (медичні працівники незалежно від посад).

Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності та відомчої належності установ і закладів.

Основні причини відмови у призначенні пенсії за вислугою років

Ситуація 1. Людина працювала на посаді, що дає право на пенсію за вислугою років, неповний робочий день. Працівники Пенсійного фонду відмовляються приймати заяви, мотивуючи це тим, що людина не сплачувала страхові внески в повному обсязі, тож цей страховий стаж не може бути зарахований.

Таку відмову потрібно оскаржити. Адже робота на посадах і в установах, затверджених Постановою № 909, дає право на пенсію за вислугою років за фактом наявності стажу роботи саме на цих посадах і в установах, незалежно від тривалості робочого дня.

Ситуація 2. Працівники ПФУ відмовляються зараховувати у спеціальний стаж період догляду за дитиною до досягнення нею 3 (6) років. Відпустка з догляду за дитиною до досягнення нею 3 (або 6 років) включається і в спеціальний, і в пільговий стаж, про що говорив сам ПФУ в Листі від 25.06.2008 р. № 10842/02-10. Такі дії працівників ПФУ потрібно оскаржити в адміністративному суді.

Ситуація 3. У призначенні пенсії за вислугою років відмовляють на тій підставі, що медична установа не пройшла державну акредитацію. «Порядок державної акредитації закладу охорони здоров'я» був затверджений Постановою КМУ від 15.07.1997 р. № 765. До цього часу вимог щодо обов’язкової державної акредитації в українському законодавстві не було. Тому вимоги про державну акредитацію справедливі для медичних установ, створених після 15.07.1997 р., а ті, що вже працюють, повинні були пройти акредитацію до 2000 р.

Розрахунок пенсій

До створення спеціальних професійних і корпоративних фондів пенсія за вислугу років педагогам і медикам нараховується на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії визначається відповідно до ст. 27 цього Закону за формулою, залежно від стажу та заробітної плати.


Пошук юридичних послуг для пенсіонерів
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

430,00

середня ціна, грн

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Путівники

Пенсія в Україні від А до Я

Як оформити і розрахувати пенсію за вислугою років в Україні. Мінімальна, максимальна і середня пенсія в країні. Пенсійний вік для чоловіків і жінок для виходу на пенсію, пенсійне законодавство. Види пенсій.

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах