Депутати пропонують встановити прогресивну шкалу з податку на доходи фізичних осіб 28.01.2020

Проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо запровадження справедливої прогресивної шкали податку на доходи фізичних осіб)» №2758 подано на розгляд Верховної Ради України. Пропонується ввести прогресивну шкалу ставки податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), в тому числі, з доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Депутати пропонують встановити прогресивну шкалу з податку на доходи фізичних осіб

Сьогодні в Україні існує єдина ставка податку на доходи фізичних осіб – 18%, яка не залежить від розміру доходу платника. Такий підхід, на думку автора законопроєкту , порушує встановлений Податковим Кодексом України принцип принципі соціальної справедливості - установлення податків та зборів відповідно до платоспроможності платників податків. Для забезпечення соціальної справедливості пропонується запровадити прогресивну шкалу оподаткування доходів фізичних осіб за принципом: «з великих доходів – більші податки».

Якщо база оподаткування звітного податкового місяця не перевищує 10-кратний розмір мінімальної місячної заробітної плати, встановленої законом для такого місяця (місячний дохід до 47 230 грн. у 2020-му році), - ставка податку становитиме 18 відсотків бази оподаткування.

Якщо база оподаткування звітного податкового місяця перевищує 10-кратний розмір мінімальної місячної заробітної плати, встановленої законом для такого місяця,але не перевищує 20-кратний розмір мінімальної місячної заробітної плати, встановленої законом для такого місяця (місячний дохід більше за 47 230 грн., але менше 94 460 грн.),  - ставка податку становитиме 36 відсотків бази оподаткування.

Якщо база оподаткування звітного податкового місяця перевищує 20-кратний розмір мінімальної місячної заробітної плати, встановленої законом для такого місяця (місячний дохід вище за 94 460 грн.),  - ставка податку становить 54 відсотка бази оподаткування.

Для пасивних доходів ставки ПДФО будуть такими:

  • 18 % - для більшості пасивних доходів
  • 5 % - для доходів у вигляді дивідендів по акціях та корпоративних правах, нарахованих резидентами - платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях, інвестиційних сертифікатах, які виплачуються інститутами спільного інвестування);
  • 9% - для доходів у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток, якщо їх розмір не перевищує 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати;
  • 18% - для доходів у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток, якщо їх розмір перевищує 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати, але не перевищує 20-кратний;
  • 27% - для доходів у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток, якщо їх розмір перевищує 20-кратний розмір мінімальної заробітної плати.

FAQ з податків