Допомога біженця є доходом. Як не потрапити на штрафи за несплату податків 13.05.2022

Законодавство надало низку пільг на період воєнного стану, які дозволяють тимчасово не сплачувати податки. Отримана в Європі фіндопомога теж вважається прибутком. // 13.05.2022

Понад 4 млн українців, які залишили батьківщину через широкомасштабне російське вторгнення, зараз перебувають у країнах Європейського союзу. При цьому багато хто з них отримує фінансову допомогу, яка вважається доходом і підлягає оподаткуванню.

Як платити та не платити податки, перебуваючи за кордоном та як уникнути штрафу, UBR.ua з'ясував разом з експертами.

Податкові резиденти

Українська податкова практика є своєрідною: з одного боку, громадяни України є платниками податків; з іншого, – практично за сплату податків відповідають так звані податкові агенти, тобто. підприємства чи підприємці, у яких працює найманий працівник. А за доходи, отримані не за місцем постійної роботи, українці повинні платити, подаючи раз на рік декларацію, з якої випливають податкові зобов'язання.

Згідно з консалтинговою компанією PwC Україна, фінансова допомога, отримана за кордоном, включається до оподатковуваного доходу українських податкових резидентів. Наразі звільнення від цього передбачено лише для виплат, отриманих від благодійних організацій, які включені до визначеного Кабміном переліку.

Сьогодні така допомога, наприклад, у Німеччині становить близько €300 на особу на місяць, з яких близько 20% формально необхідно сплатити до українського держбюджету. Втім, вкрай малоймовірно, що українська держава "полюватиме" на ці гроші. І насправді все залежатиме від того, чи одержувачем допомоги подаватиметься в Україні декларація про доходи, чи ні.

"Це питання податкового резидентства. Залежить від того, чи повернуться вони в Україну чи ні: якщо повернуться, то, безперечно, це дохід. Хоча Батьківщина у нас не стежитиме сильно. Якщо не декларувати, нічого не станеться, якщо так, то треба сплатити податки за загальними нормами", – попереджає податковий консультант Київського центру підтримки та розвитку бізнесу, генеральний директор компанії Є.С.Консалтинг Олександра Томашевська.

Щодо сплати податків тими, хто продовжує віддалено працювати на українське підприємство та отримувати від нього зарплату, перебуваючи за кордоном, то всі податки із зарплати сплатить податковий агент, тобто роботодавець.

ФОП

На даний момент ті, хто точно підпадають під "фіскальний погляд" податківців, це бізнес, який, власне, відповідає за сплату податків - насамперед ФОП. Проте процедура сплати податків і подання звітності зараз доступна дистанційному режимі з допомогою електронного банкінгу та електронного кабінету платника податків, тобто все можна зробити віддалено з будь-якої точки світу.

Крім того, для підприємців у період воєнного стану сплату ЄСВ скасовано, а єдиного податку – відстрочено. Таку можливість дають "військові" законодавчі зміни, що набрали чинності у березні.

"У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, він звільняється від відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування військового стану в Україні. Зокрема, це стосується і дотримання строків сплати податків та зборів, подання звітності ", - Наголосив радник ЮК Riyako&Partners, адвокат Андрій Тимонов.

Щоправда, бізнес сигналізує, що подарована пільга діє не завжди і не скрізь. Незважаючи на нормативне врегулювання щодо податків, чиновники все одно можуть наполягати як на їх оплаті, так і в частині подання звітності.

"Держава знайде купу способів, щоб таки "простимулювати" тих, хто "не почув" ці прохання. На практиці в окремих регіонах податківці вже сьогодні телефонують із цих питань бізнесу з формулюванням "держава пішла на поступки – і вам треба", – прокоментував UBR .ua підприємець, який побажав залишитись невідомим.

Тому вирішити проблему можна і радикальніше: закрити ФОП або призупинити його діяльність. У разі припинення діяльності можна не переживати щодо ймовірності нарахування будь-яких штрафів заднім числом, проте нова реєстрація надалі вимагатиме витрат часу та фінансів.

"Призупинення діяльності вимагає від вас все одно сплачувати якусь невелику суму податку на місяць, проте потім можна досить швидко і без додаткових витрат відновити діяльність підприємця", – радить керуючий партнер АТ "Чудовський та партнери" Ігор Чудовський.

Особам-підприємцям, які вимушено виїхали за кордон, варто проаналізувати найближчі перспективи повернення в Україну та поновлення роботи, і виходячи з цього вирішити, яким із цих способів краще скористатися.

"Якщо підприємець із регіону, який не сильно постраждав від бойових дій, а тим більше вид його діяльності дуже затребуваний, я рекомендував би повернутися на батьківщину та відновити діяльність і таким чином підтримати українську економіку і наших громадян. У будь-якому випадку це буде краще, ніж отримувати місячну допомогу у країнах Європи”, – резюмує Ігор Чудовський.


Юридичні послуги в податковому праві
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

10

кількість пропозицій

2 960,00

середня ціна, грн

Горячие предложения

Hotline Finance

Зелена карта для виїзду за кордон

Ціна нижча, ніж при покупці страховки на кордоні

Без візитів до страхових агентів

Готова страховка з доставкою на email

Безпечне оформлення і оплата онлайн

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Путівники

Податкова декларація

1 травня закінчується термін подання річної податкової декларації для фізичних осіб. Хто повинен подати декларацію та які доходи потрібно задекларувати, а хто цього робити не зобов'язаний, як правильно заповнити декларацію про доходи держслужбовців? - розповість Prostopravo

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах