У Верховній Раді зареєстровані законопроєкти про збільшення податку на землю 09.07.2020

У парламенті зареєстровано проєкти Законів №3131, №3131-1, №3131-2 (згодом відкликаний). За твердженням авторів, документи мають на меті створити умови для ліквідації тіньових відносин у використанні земель сільськогосподарського призначення. Законопроєктом №3131 запроваджено мінімальний розрахунковий податок для фізичних та юридичних осіб власників та користувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Законопроєктом №3131-1 запропоновано встановити мінімальний податок у відсотках від нормативної грошової оцінки земель. В результаті податкове навантаження для власників та землекористувачів збільшиться у рази. // 09.07.2020

Законопроєкт №3131

Поставлене податкове зобов’язання  - мінімальне податкове зобов’язання фізичної або юридичної особи - власника, постійного користувача, користувача на інших умовах, орендаря (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок сільськогосподарського   призначення  (крім несільськогосподарських угідь),   земельних    часток (паїв),     як виділених    так і    не    виділених     в     натурі.

Сума поставлених податкових зобов’язань, розрахованих для кожної з земельних  ділянок, що належать одному власнику та/або перебувають в його користуванні на умовах оренди (емфітевзису) чи іншому користуванні, є загальним поставленим податковим зобов’язанням.

Власники, постійні користувачі або орендарі  (емфітевти) земельних ділянок зобов’язані щорічно подавати до річної податкової декларації додаток з розрахунком загального поставленого податкового зобов’язання, яке визначається відповідно до пункту 170.14 статті 170 Податкового Кодексу. Форма такого додатку з розрахунком затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Для власників, постійних користувачів, користувачів на інших умовах, орендарів (емфітевтів) земельних ділянок загальне поставлене податкове зобов’язання визначається:

 • контролюючим органом, якщо доходи від реалізації власної сільськогосподарської продукції були отримані виключно від податкових агентів;
 • платником податку самостійно в додатку до річної податкової декларації, якщо доходи від продажу власної сільськогосподарської продукції були отримані таким платником податку від осіб, які не є податковими агентами.

Поставлене податкове зобов’язання щодо земельних ділянок не визначається для:

 • власників (постійних користувачів) таких земельних ділянок, в тому числі членів (крім голови) сімейного фермерського господарства, щодо земельних ділянок, переданих такими особами в користування, оренду (емфітевзис) на підставі зареєстрованих відповідно до законодавства договорів;
 • орендарів (емфітевтів) таких земельних ділянок щодо земельних ділянок, переданих ними іншим особам за договорами суборенди, емфітевзису;
 • власників (постійних користувачів) земельних ділянок, розміри яких не перевищують розміри, встановлені Земельним кодексом України для ведення садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва, а також для ведення особистого селянського господарства (в межах 0,5 га.)

Поставлене податкове зобов’язання за податковий (звітний) рік обчислюється за такою формулою:

         ППЗ = НГО × S × 0,05 × М / 12,

де:

 • ППЗ – поставлене податкове зобов’язання;
 • НГО – нормативна грошова оцінка 1 га земельної ділянки:
  • для земельних ділянок, нормативна грошова оцінка яких проведена, – нормативна грошова оцінка 1 га відповідної земельної ділянки;
  • для земельних ділянок, нормативна грошова оцінка яких не проведена, – нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;
  • S – площа земельної ділянки, га;
  • М – кількість повних календарних місяців, протягом яких для такої земельної ділянки обчислюється поставлене податкове зобов’язання.

Згідно з чинною редакцією статті 274 Податкового Кодексу України ставка земельного податку, встановлена для сільськогосподарських угідь, складає не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Якщо припустити, що грошова оцінка 1 га земельної ділянки площею 2 га становить 10000 грн, то податок на неї має бути сплачений у розмірі  до (20000*0,01) 200 грн.

Тоді як за запропонованою законопроєктом №31331 формулою: ППЗ (податкове зобов'язання)= НГО*S*0,05*М/12= 10000*2*0,05*12/12= 1000 грн.

Тобто, для описаної ситуації, розмір земельного податку збільшиться у 5 разів.

Законопроєкт №3131-1

Платниками земельного податку є:

 • власники земельних ділянок/земельних часток (паїв), крім  сільськогосподарських угідь;
 • власники земельних ділянок/земельних часток (паїв) сільськогосподарських угідь, за виключенням випадку перебування таких угідь в користуванні інших осіб;
 • користувачі земельних ділянок/земельних часток (паїв) сільськогосподарських угідь;
 • землекористувачі, крім сільськогосподарських угідь.

Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від їх нормативної грошової оцінки:

 • для земель загального користування – не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки;
 • для сільськогосподарських угідь – не менше 3 відсотків та не більше 4 відсотків від їх нормативної грошової оцінки. При цьому для однієї категорії земельних ділянок встановлюється єдина ставка податку;
 • для лісових земель – не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю сплачується рівними частками власниками, користувачами та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Податкове зобов'язання за земельні ділянки/земельні частки (паїв) сільськогосподарських угідь сплачується таким чином:

 • 1 відсоток від їх нормативної грошової оцінки щомісяця протягом року;
 • решта відсотків від їх нормативної грошової оцінки сплачується протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем для подання річної податкової декларації.

Податок фізичними особами за земельні ділянки/земельні частки (паїв) сільськогосподарських угідь сплачується таким чином:

 • 1 відсоток від їх нормативної грошової оцінки протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;
 • решта відсотків від їх нормативної грошової оцінки сплачується до 1 серпня року, що настає за звітним.

Платник земельного податку за земельні ділянки/земельні частки (паїв) сільськогосподарських угідь має право зменшити (провести залік) суму податку, що перевищує 1 відсоток від нормативної грошової оцінки таких ділянок/ частки (паїв):

 • фізична особа - на суму сплаченого (в тому числі податковими агентами) податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, яка розрахована від доходів, отриманих від продажу сільськогосподарської продукції;
 • фізична особа-підприємець або юридична особа, які є сільськогосподарськими товаровиробниками:
  • на суму сплаченого такою особою - податковим агентом податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб;
  • або на суму сплаченого єдиного податку третьої групи;
  • або на суму сплаченого податку на прибуток підприємств.

Юридичні послуги в податковому праві
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

11

кількість пропозицій

2 736,36

середня ціна, грн

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Bookeeper

295 грн. в месяц

Онлайн бухгалтерия

для ФОП и малого бизнеса

первые 30 дней бесплатно!

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Путівники

Податкова декларація

1 травня закінчується термін подання річної податкової декларації для фізичних осіб. Хто повинен подати декларацію та які доходи потрібно задекларувати, а хто цього робити не зобов'язаний, як правильно заповнити декларацію про доходи держслужбовців? - розповість Prostopravo

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах

© 2006–2020

ООО «Простобанк Консалтинг»

Код ЄДРПОУ: 35454764

Адрес и телефон «Простобанк Консалтинг»

Email: info@prostobank.com