Електронним трудовим договорам бути. Прийнято Закон про електронний документообіг 12.12.2019

6 грудня 2019 року прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих питань державної служби та електронного документообігу» (законопроект №2260). Проєкт Закону розроблено у зв’язку з необхідністю приведення положень деяких законів України у відповідність до Закону України «Про державну службу», удосконалення електронної форми комунікації між громадянами, інститутами громадянського суспільства та державними органами, а також уточнення окремих понять.

Електронним трудовим договорам бути. Прийнято Закон про електронний документообіг

Законом вносяться зміни до Кодексу Законів про працю України, Законів України «Про статус народного депутата України», «Про звернення громадян», «Про доступ до публічної інформації» згідно з якими письмовою формою документа є документ створений у паперовій або електронній формі (у тому числі в автоматичному режимі) з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги». При цьому пропонується визначити, що паперовий та електронний документ мають однакову юридичну силу.

Таким чином, роботодавці зможуть укладати колективні, трудові договори, контракти, видавати накази та складати інші документи в сфері трудових відносин в електронній формі з накладенням електронного цифрового підпису (ЕЦП). Для укладання трудового договору або контракту у письмовій формі ЕЦП має бути і у працівника.

Відповідно до Закону «Про електронні документи та документообіг» електронний документ, складений з дотриманням вимог цього Закону, та з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до законодавства, має однакову юридичну силу з документом у письмовій формі з власноручним підписом.

В електронній формі може бути оформлено і звернення громадянина до державних органів, установ, організацій, органів місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про звернення громадян», але в цьому випадку застосування ЕЦП не вимагається.

Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).

Особливою формою колективного звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування є електронна петиція.

Звернення може бути усним чи письмовим.

Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв’язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записується (реєструється) уповноваженою особою.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням засобів телекомунікаційного зв’язку (електронне звернення).

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, номер засобу мобільного зв'язку та адресу електронної пошти (у разі наявності), викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати.

Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення з використанням засобів електронного зв’язку не вимагається.

Звернення громадян, а також відповіді, повідомлення та рішення, що приймаються за результатами їх розгляду (у тому числі в автоматичному режимі) можуть оформлятися як електронний документ з дотриманням вимог законодавства та надсилатися засобами телекомунікаційного зв’язку. Документ, складений в електронній формі (у тому числі в автоматичному режимі) з дотриманням вимог законодавства має однакову юридичну силу з документом, складеним в паперовій формі з власноручним підписом.

 

Так само у формі електронного документа може бути оформлений запит відповідно до Закону «Про доступ до публічної інформації». Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні запиту на інформацію з використанням засобів електронного зв’язку так само не вимагається.

У разі, якщо запит був надісланий у формі електронного документу або запитувачем надана згода на отримання відповіді в електронній формі, така відповідь, а також запитувана інформація можуть оформлятися (у тому числі в автоматичному режимі) як електронний документ з дотриманням вимог законодавства та надсилатися засобами телекомунікаційного зв’язку.


FAQ з трудового права

Бланки документів