Роялті за музику: чи зростуть ціни в кафе та ресторанах? 16.02.2022

Десятиліттями в Україні існувала проблема зі збором відрахувань за авторські права на пісні, які звучать, зокрема, у закладах громадського харчування. // 16.02.2022

Мільйони гривень авторських відрахувань (або роялті), зокрема, за написані українськими авторами музичні композиції йшли "мимо каси". Такого висновку дійшли в "Українському агентстві з авторських та суміжних прав" (УААСП).

Ця громадська організація створена у 2018 році та об'єднує понад 4 тис. авторів, які створили десятки тисяч творів, а також "майже весь світовий репертуар, що налічує 100 млн композицій".

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський 10 лютого підписав закон "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права та (або) суміжних прав", який парламент ухвалив ще 25 грудня 2021 року.

Що зміниться в індустрії громадського харчування

Віце-президент Авторської ради УААСП та лідер гурту "Антитела" Тарас Тополя розповів UBR.ua, що десятки тисяч кафе, барів та ресторанів "вже платять" за користування музикою.

"Це цивілізована світова практика, яка найближчим часом стане безумовною для всіх комерційних користувачів креативного продукту в Україні", – запевнив він.

За його словами, у загальному чеку відвідувача ресторану розмір роялті коливається на рівні 0,5% від суми, але у цьому питанні виникла велика проблема. "Поки що левова частка зібраних коштів з користувачів не доходить до авторів і втрачається в "схемах". Це нівелює всю суть реформи, яку впроваджують із 2019 року", – констатував музикант.

Тарас Тополя наголосив, що за прозорої системи збору та розподілу роялті підвищиться саме якість контенту, а не його вартість. Тобто, українські творці отримають "серйозне джерело доходу", що дозволить інвестувати у власний креативний продукт.

Найголовніше, наголосив він, що новий закон "перезапускає" область колективного управління авторськими та суміжними правами.

"Під пильною увагою громадськості мають бути обрані організації колективного управління, які відповідатимуть вимогам закону і яким ринок довірятиме", – зазначив віце-президент Авторської ради УААСП.

Крім того, додав він, зараз ведеться робота зі спрощення правових відносин між користувачем, державою та авторами (правовласниками).

"Очікуємо на появу цифрових рішень, які зроблять механізм транспарентним та полегшать життя всім зацікавленим сторонам. У тому числі рестораторам і, як результат, їх відвідувачам", – пообіцяв лідер групи "Антитела".

Куди поділися гроші українських музикантів

В УААСП заявили, що "проблеми із виплатами роялті тягнуться десятиліттями". Особливо гостро автори відчули відсутність виплат із початком пандемії, коли зникла можливість проводити концерти.

За даними цієї громадської організації, більшість кафе, барів та ресторанів платили роялті за використання музики.

"Деякі заклади включають до рахунку окремим пунктом суму ліцензійного використання музики", – повідомили у коментарі для UBR.ua в УААСП, зазначивши, що ліцензії на музику, як правило, включаються до загальної вартості товарів та послуг, що надаються у закладі громадського харчування. Тому споживач не бачить витрат на музику як окремих пунктів.

На питання редакції про те, чи подорожчає контент для прослуховування у ресторанах та інших подібних закладах, в УААСП наголосили, що навпаки – очікується його здешевлення. Зацікавлені сторони дійшли загального консенсусу – знизити чинні тарифи від 50% до 70% з перспективою їхнього зростання надалі.

Учасники ринку також запевнили, що новий закон не запроваджує нових відрахувань чи платежів від представників ресторанної індустрії. В УААСП наголосили, що якщо підписати договір із цією організацією, то розмір роялті знизиться. "Але чи це вплине на зменшення цін у ресторанах – це на розсуд власників закладів", – зазначили у громадській організації.

Директор компанії "Ресторанний консалтинг" Ольга Насонова заявила в коментарі UBR.ua, що раніше ситуація зі збором роялті була "далека від цивілізованості".

Учасники ринку нерідко скаржилися, що стан справ із авторськими відрахуваннями "схожий на рекет", а музиканти – що до них авторські відрахування не надходили. "Прийшла якась організація, що вимагає грошей, загрожує судами, а за що гроші, куди вони йдуть – невідомо", – розповіла вона.

Чи зростуть ціни в ресторанах та кафе

За прогнозами Тараса Тополі, новий закон суттєво не позначиться на цінах у ресторанах, кафе чи барах. "Середня сума авторських відрахувань, яку оплачує ресторан в Україні, приблизно 2 тис. грн на місяць. Це два дні роботи офіціанта", – повідомив один із керівників УААСП.

Президент Української ресторанної асоціації (УРА) Сергій Трахачов упевнений, що нова "нормативка" не викличе підвищення цін в індустрії громадського харчування.

У коментарі UBR.ua він наголосив, що ставка роялті має враховувати розташування закладу: у селищі міського типу – невелика , у Києві – природно, більше. Така ж пряма залежність повинна корелювати з розмірами кафе або ресторану, тобто з кількістю посадочних місць – що їх більше, тим вища ставка авторських відрахувань.

За його словами, в індустрії обговорюються щомісячні ставки від 600 грн. за маленьке кафе до 1,5-2 тис. грн. – у разі ресторану середніх розмірів.

"Це більше, ніж ми розраховували зараз… Ми розраховуємо на те, що ці ціни мають бути мінімум на третину менші, ніж ті, які є зараз", – наголосив глава УРА. Свою позицію він обґрунтував зіставленням розцінок на подібні послуги у Європі

За даними Ольги Насонової, маленьке кафе може платити щомісяця роялті 1 тис. грн., максимум - 2 тис. грн., а ось великий ресторан - 3-4 тис. грн., але вже "не 10-15 тис. грн.".

Власник Bassano Ristorante та Bassano Dolceteka (Київ) Олексій Камардін упевнений, що відрахування авторам, які написали музику, яка звучить у закладах громадського харчування, не вплине на їх розцінки.

"Наразі набагато більше факторів, що впливають на ціни в ресторанах – це інфляція, комуналка…", – заявив він у коментарі UBR.ua.

Власник ресторану "Бодега Два Карли" (Одеса) Дмитро Сікорський зазначив, що підвищення цін в індустрії відбувається і без закону про роялті. "У будь-якому разі, в чек за музичний супровід ми вписувати суму не будемо. Це просто спричинить підвищення цін", – підкреслив він.


Пошук юридичних послуг в сфері захисту інтелектуальної власності
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

8

кількість пропозицій

1 908,75

середня ціна, грн

8

кількість пропозицій

5 187,50

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

1 060,00

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

1 340,00

середня ціна, грн

4

кількість пропозицій

1 575,00

середня ціна, грн

3

кількість пропозицій

700,00

середня ціна, грн

3

кількість пропозицій

1 500,00

середня ціна, грн

2

кількість пропозицій

7 500,00

середня ціна, грн

Горячие предложения

Hotline Finance

Зелена карта для виїзду за кордон

Ціна нижча, ніж при покупці страховки на кордоні

Без візитів до страхових агентів

Готова страховка з доставкою на email

Безпечне оформлення і оплата онлайн

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах