Непрямі збори в Україні різко зростуть, як і повноваження податкової 03.12.2021

Експерти вкрай негативно сприйняли закладену в документі норму про розширення прав податківців, які матимуть право надсилати запити бізнесменам, коли заманеться. В Україні встановили нові правила для бізнесу. Це передбачено ухваленим нардепами скандальним ресурсним законопроектом №5600, який викликав неоднозначну реакцію в експертному середовищі. // 03.12.2021

Зазначимо, що насамперед цей документ називається "ресурсним" тому, що в ньому прописано зростання акцизів і ренти на видобуток природних ресурсів. Але цим його "повноваження" не обмежилися.

Податкове навантаження підстібне ціни

Експерти називають документ "цікавим" з фіскальної точки зору, оскільки його автори виходили з того, що "податком на додану вартість вичавили вже все, що могли", а підвищення податку на прибуток "нічого не дасть".

Якщо ж підняти податок на доходи, то всі почнуть волати і виступати проти цього. Отже, ще можна підвищити непрямі податки – ренту за використання земельних, водних та інших ресурсів, а також акциз на алкоголь, тютюнові вироби та паливо.

"Це основна мета цього законопроєкту", – наголосила у розмові з UBR.ua податковий консультант Київського центру підтримки розвитку бізнесу (КЦПРБ) Олександра Томашевська.

За її словами, такі непрямі податки "забиратимуться з ціни товарів". Наприклад, з 1 січня покупці шампанського виявлять, що його вартість помітно зросла. На скільки – стверджувати складно, зазначила вона, бо ухвалена ініціатива змінює підхід до визначення акцизу на алкоголь.

Якщо раніше це просто робилося за видами спиртних напоїв, то тепер можливо – за вмістом алкоголю. "Чим міцніший напій, тим більше буде акциз", - зазначає податковий консультант.

Такий підхід вона назвала "безпрограшним варіантом", тому що люди, залежні від алкоголю, у будь-якому випадку будуть його купувати і пити, заощаджуючи на чомусь іншому.

"Фактично це гарантоване надходження грошей до бюджету", - констатувала експерт. Адже якщо у підприємця "є рента чи акциз", то він завжди закладає їх у ціну товару. Тому при подорожчанні палива зростуть і ціни "на все, що доставляється", чи то продукти, чи промтовари.

Небезпека розширених повноважень податківців

Законопроєктом передбачені і додаткові повноваження контролюючих органів. У випадку, якщо якась компанія має податкову заборгованість, то її директор не зможе виїхати за кордон поки не заплатить за рахунками.

Такі фірми навіть внесуть до відповідного реєстру долдників. Паралельно з цим створять ще одну базу – вже для фізосіб, які заборгували держбюджету.

І якщо раніше арешт активів був можливим лише за рішенням суду, то тепер – після виявлення факту порушень податкового законодавства. Ця норма може негативно вплинути насамперед на тих, хто легально веде бізнес, наприклад, на великі мережи, у яких багато активів.

А ось ті, хто працює вчорну, нічого не оформляють на свої компанії – опиняться поза досяжністю податківців, зауважила Олександра Томашевська. "Загалом це удар по тим, хто прозоро працює, а не проти тих, хто "лівачить", – наголосила вона.

Старший економіст Case Ukraine Володимир Дубровський наголосив, що законопроект №5600 підвищує фіскальний тиск на бізнес, який в Україні і так "захмарний". "Він для бізнесу шкідливий, як і будь-яке підвищення податкового навантаження", – наголосив він у розмові з UBR.ua.

У "негативі" ресурсного законопроекту експерти записали і норму, яка зобов'язує підприємців надавати відповіді податкової на "підозрілі порушення".

Цей пункт стосуватиметься, зокрема, і "фопів" (фізосіб-підприємців), заявив нам директор Інституту соціально-економічної трансформації (ІСЕТ) Ілля Несходовський.

Він також наголосив на суттєвому погіршенні податкової політики для підприємців – "спрощенців четвертої групи". У той самий час ті, хто торгують підакцизними товарами, не повинні нараховувати роздрібний акциз і не зобов'язані звітувати – замість них цим займуться виробники. "Це великий плюс", - наголосив експерт.

Заборонили ігнорувати запити контролерів

Також податкова служба отримає з набранням чинності законом розширені права надсилати запити платникам податків. Підставою можуть стати результати аналізу податкової інформації, а саме факти, що свідчать про порушення платником податкового, валютного та іншого законодавства.

"Кожен працюючий у бізнесі знає, що в реальному житті численні запити від податкової з будь-яких приводів вимагають часу для підготовки документів", - зауважує член наглядової ради "Альтбанку" та екс-нардеп Тетяна Острикова.

За її словами, поки що можна "відписатися" від податкової, вказавши на відсутність законних підстав для запиту. Але з набуттям чинності ресурсним законопроектом такої можливості не буде, адже "для запиту достатньо будь-яких сумнівних припущень податкової".

Подачка для великих птахівників

Викликали особливу увагу законодавців ще й виробники м'яса птиці. Як зазначив економічний експерт Юрій Гаврилечко, з одного боку, було скасовано податок на прибуток для курятини. З іншого, "фопам" заборонили птицю розводити та яйця продавати. І, що також важливо, залишився податок на паї, додав він.

Як зазначив Несходовський, бізнес часто експортує свою продукцію за кордон, але не сплачує тут податки. Їм не потрібні великі земельні ділянки – для "четвертої групи", на якій часто-густо "сидять", достатньо орендувати одну "сотку" землі. І саме "спрощенка" надавала їм право сплачувати мінімальні податки.

Тепер їм доведеться відраховувати до держскарбниці нарівні з іншими.


Пошук юридичних послуг в сфері оподаткування бізнесу
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

12

кількість пропозицій

975,00

середня ціна, грн

8

кількість пропозицій

743,75

середня ціна, грн

7

кількість пропозицій

1 871,43

середня ціна, грн

7

кількість пропозицій

2 871,43

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

6 940,00

середня ціна, грн

1

кількість пропозицій

8 000,00

середня ціна, грн

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах