Революція у оподаткуванні. ПДВ перестануть враховувати за першою подією 01.07.2022

Податок на додану вартість (ПДВ) нараховуватимуть не за першою подією, як зараз, а з оплати. Зміни, які переводять ПДВ до обліку за касовим методом, анонсував голова парламентського податкового комітету Данило Гетьманцев. Бізнес одностайно вітає такі зміни як революційні та пророкує, що це розвантажить витрати підприємців.

Революція у оподаткуванні. ПДВ перестануть враховувати за першою подією

За касовим методом

Днями голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев заявив, що вже незабаром влада змінить формулу нарахування ПДВ, який враховуватимуть за касовим методом.

За його словами, зараз, під час кризи неплатежів, не можна обтяжувати бізнес сплатою ПДВ за першою подією. Раніше такі поблажки вже отримували підприємства ЖКГ, а незабаром таку норму запровадять для бізнесу на період війни.

"У нас триває криза неплатежів, яка надалі погіршуватиметься. Ми повинні бізнес підтримати і дати можливість сплатити податки за касовим методом, у момент отримання грошей, замість того, щоб кредитувати бюджет за першою подією", - заявив Данило Гетьманцев, додавши, що необхідні зміни буде впроваджено дуже скоро.

Податки наперед

Чинна зараз для всіх платників ПДВ норма – зобов'язання щодо сплати податку виникає в момент першої події. Такою подією може бути передплата за товар з подальшим його постачанням або постачання товару з подальшою оплатою.

В іншому випадку бізнес зобов'язаний сплатити ПДВ ще до того, як отримає оплату від покупця. Якщо постачання з відстрочкою на кілька місяців, то підприємство фактично кредитує таким чином державу, сплачуючи податки із грошей, які ще не прийшли. Тобто сплачує податки наперед.

План відновлення України передбачає страхування військових ризиків для залучення інвесторів, – Гетьманцев

"Ви розумієте, коли ви вимиваєте кошти зі структури суб'єкта свого господарювання, то фактично ви кредитуєте державу. Відсоток цього кредитування держави закладається у ціну товару, а потім усі українці кажуть, а чому у нас таке дороге", – прокоментував голова Спілки захисту підприємництва Сергій Доротіч.

Нова норма дозволить зробити оподаткування справедливішим. Підприємець сплачує податок за конкретним правочином з тих грошей, які запрацює на цьому контракті, а не кредитуватиме держава зі свого бюджету наперед.

Хто виграє

Насамперед виграє бізнес, який постраждав через кризу несплат через війну. Якщо підприємство відвантажило товар клієнту, який опинився на окупованій території і не може погасити заборгованість, то ПДВ із цього постачання сплачує постачальник, що, звичайно, несправедливо, адже воно втратило і товар, і грошей не отримало, але ще й має при цьому заплатити в держбюджетний податок на додану вартість.

"Був, наприклад, якийсь завод у Маріуполі або будь-яке підприємство, яке опинилося на окупованих територіях або території, де ніяк не ведеться бізнес. ні грошей. А податок є", – розповіла UBR.ua податковий консультант Київського центру підтримки та розвитку бізнесу, генеральний директор компанії Є.С. Консалтинг Олександра Томашевська.

Але загалом ця позитивна зміна торкнеться взагалі всіх, хто працює з відстрочення платежу. Також виграють підприємства із розгалуженою структурою.

"Завжди піднімалося бізнесом, що податки повинні зніматися за фактом надходження коштів, а не за фактом відвантаження товарів. Тим більше, що відбуваються різного роду переміщення. Наприклад, в одній структурі компанія має розгалужену структуру та має кілька суб'єктів господарювання, і йде відвантаження зі складу одного суб'єкта на склад іншого", – вважає Сергій Доротич.

Тимчасовий захід

У своїй заяві Данило Гетьманцев досить рішуче заявив, що нові правила незабаром запрацюють, а відомо, що Верховна Рада зазвичай підтримує ініціативи голови податкового комітету. Мінусом є те, що ця норма, за словами "головного з податків у країні" тимчасова, і діятиме лише на період війни. Тим не менш, бізнес радий і цьому.

"Одним словом, навіть страшно вимовляти, але це хороша ідея. Слово "скоро" бентежить. Вся ця проблема наших змін - це їхня швидкість прийняття, а потім скасування. Я наполягаю на тому, що мають бути якісь рамки, і в часових нормах вони мають бути обумовлені та витримані", – вважає Олександра Томашевська.


FAQ з податків юридичних осіб

Бланки документів