Які зміни підготували парламентарі для ФОПів? 17.10.2019

У Верховній Раді України зареєстровано одразу кілька законопроєктів, що стосуються діяльності фізичних осіб-підприємців. Так, депутати пропонують: дозволити ліквідацію ФОП без застосування штрафних санкцій за несплату ЄСВ з 2017 року (законопроєкт №2190); звільнити від сплати ЄСВ деякі категорії ФОП (законопроєкт №2190-1); дозволити платникам єдиного податку 1-2 груп працювати на спрощеній системі оподаткування з моменту реєстрації ( законопроєкт №2209). Докладніше розповість Prostopravo

Які зміни підготували парламентарі для ФОПів?

Ліквідація без штрафів

З 1 січня 2017 року новою редакцією Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» було зобов’язано фізичних осіб-підприємців на загальній системі оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, які не отримують дохід від здійснюваної підприємницької діяльності, нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі не меншому, ніж мінімальний страховий внесок у розрахунку на місяць.

Проєктом Закону пропонується впровадження 30-денного періоду з моменту набрання ним чинності, протягом якого самозайняті особи матимуть право здійснити реєстрацію припинення підприємницької діяльності без застосування до них штрафних (фінансових) санкцій за несплату єдиного соціального внеску.

Пропонується Розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» доповнити новим пунктом 910:

Платники визначені у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, у період з 01 січня 2017 року до моменту набрання чинності Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (щодо справедливості справляння єдиного соціального внеску), звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 01 січня 2017 року до моменту набрання чинності Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (щодо справедливості справляння єдиного соціального внеску), до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.

Підставою для надання такого звільнення є подання протягом 30 календарних днів з дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (щодо справедливості справляння єдиного соціального внеску):

  • а) платниками, визначеними у пункті 4  цього  Закону  (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування)  до державного реєстратора за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи-підприємця, заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності;
  • б) платниками,  зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, до контролюючого органу за основним місцем обліку  заяви про  зняття з  обліку.

Звільнення від сплати ЄСВ

Законопроєктом пропонується внести зміни до Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», відповідно до яких, фізичні особи-підприємці, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони працюють відповідно до закону за трудовим договором та отримують за основним місцем роботи та/або роботи за сумісництвом заробітну плату у загальному розмірі не менше гарантованої державою мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України Про державний бюджет України на відповідний рік.

Також законопроєкт передбачає повернення до попередньої редакції п.2 ч. 1 статті 7 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в частині добровільності сплати ЄСВ у разі відсутності господарської діяльності у ФОП на загальній системі оподаткування.  Так, у разі якщо платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник не зобов’язаний сплачувати єдиний внесок, але має право самостійно визначити базу його нарахування.

Також надається право контролюючим органам (зокрема державній фіскальній службі), у разі виявлення, що ФОП не здійснює господарську діяльність та не сплачує податки і збори більше ніж 6 (шість) місяців, звернутися до державного реєстратора із заявою про припинення господарської діяльності такого ФОП. При цьому контролюючий орган повідомляє підприємця письмово про намір звернутися до державного реєстратора за 30 днів до такого звернення.

Крім того, передбачено списання нарахованої, але не сплаченої пені, нарахованої на суму недоїмки по сплаті ЄСВ, в період від 01 січня 2017 року до моменту вступу в силу законопроєкту, у разі його прийняття.

Спрощення реєстрації для платників єдиного податку 1,2 групи

Відповідно до чинної редакції підпункту 298.1.2 пункту 298.1 статті 298 Податкового кодексу України, зареєстровані в установленому порядку фізичні особи - підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.

Передбачається внести зміни до статті 298 Податкового кодексу України та встановити, що:

  1. зареєстровані в установленому порядку фізичні особи - підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (а не з першого числа наступного місяця, що передбачено чинними зараз нормами);
  2. єдиний податок за місяць, у якому відбулася державна реєстрація фізичної особи-підприємця, сплачувати не потрібно (йдеться про першу та другу групи, які сплачують фіксовану суму незалежно від розміру доходу); при цьому з метою уникнення зловживань таке правило пропонується поширювати лише на випадки сплати саме фіксованої суми податку, а не відсотку від доходу (пунктом 293.4 статті 293 Податкового кодексу України визначено випадки, коли платники єдиного податку першої та другої групи сплачують не фіксовану суму податку, а 15% від доходу).

FAQ з податків юридичних осіб

Бланки документів