З 1 вересня мінімальна заробітна плата становитиме 5000 гривень. Що зміниться? 27.08.2020

25 серпня 2020 року на позачерговому засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік» (законопроєкт №3963), яким збільшено розмір мінімальної заробітної плати з 1 вересня 2020 року: у місячному розмірі до 5000 гривень; у погодинному розмірі – до 29.2 грн. Яким чином це вплине на розміри податків, зборів, штрафів та інших виплат? – розповість Prostopravo // 27.08.2020

Оплата праці, ПДФО та ЄСВ

Відповідно до статті 95 Кодексу законів про працю, мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.

Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати (ст.3-1 Закону України «Про оплату праці»).

Отже, з 1 вересня 2020 року розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну  норму праці не може бути нижчим за 5000 грн., погодинна тарифна ставка має бути не нижче 29,2 грн.

При цьому, при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

Водночас, розмір заробітної плати може бути нижчим за встановлений мінімальний розмір заробітної плати у разі невиконання норм виробітку, виготовлення продукції, що виявилася браком, та з інших, передбачених чинним законодавством причин, які мали місце з вини працівника. При невиконанні місячної норми виробітку, заробітна плата сплачується пропорційно відпрацьованому часу.

Ставка податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) залишається незмінною і становить 18%. Податкова соціальна пільга  (сума, на яку зменшується загальний місячний оподатковуваний дохід у вигляді заробітної плати) залежить від розміру прожиткового мінімуму, отже, порядок її застосування теж не зміниться з 1 вересня 2020 року. Незмінним залишається і військовий збір – 1,5 %, що застосовується до оподатковуваного ПДФО доходу платника податків.

Мінімальний розмір єдиного соціального внеску (ЄСВ) становить 22% від мінімальної заробітної плати і з 1 вересня 2020 року дорівнюватиме 1 100 грн. Максимальний розмір ЄСВ становить 22% від 15 мінімальних заробітних плат, з 1 вересня – 16 500 грн.

Місцеві податки та збори

Нагадаємо, що відповідно до Податкового Кодексу України до місцевих податків належать:

  • податок на майно (нерухоме майно, транспортний податок, плата за землю);
  • єдиний податок.

До місцевих зборів належать:

  • збір за місця для паркування транспортних засобів;
  • туристичний збір.

Розміри ставок місцевих податків залежать від розміру мінімальної заробітної плати( для єдиного податку – тільки 2 групи), але встановленої на 1 січня звітного року, тому з 1 вересня 2020 року в оподаткуванні місцевими податками нічого не зміниться.

Штрафи за порушення законодавства про працю

Штрафи за порушення законодавства про працю, встановлені ст. 265 Кодексу законів про працю, залежать від розміру мінімальної заробітної плати на момент вчинення правопорушення, а тому, з 1 вересня 2020 року вони зростуть.

Так, за кожного неоформленого працівника доведеться заплатити 10 мінімальних заробітних плат штрафу, тобто 50 000 грн. , а в разі повторного правопорушення, вчиненого протягом 2 років – 30 мінімальних заробітних плат штрафу, або 150 000 грн. Нагадаємо, що для порушників- платників єдиного податку 1-3 групи на перший раз застосовується попередження.

За порушення строків виплати заробітної плати 3 1 вересня штраф становитиме 15 000 грн. за кожного працівника, а за недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці – 100 000 грн. за кожного працівника.


Пошук юридичних послуг в сфері оподаткування бізнесу
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

16

кількість пропозицій

790,63

середня ціна, грн

9

кількість пропозицій

772,22

середня ціна, грн

8

кількість пропозицій

1 762,50

середня ціна, грн

7

кількість пропозицій

2 871,43

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

6 940,00

середня ціна, грн

1

кількість пропозицій

8 000,00

середня ціна, грн

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Bookeeper

295 грн. в месяц

Онлайн бухгалтерия

для ФОП и малого бизнеса

первые 30 дней бесплатно!

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах