Зміни з 1 січня 2022 року: нові ставки податків і зборів, касові апарати, Дія Сіті 05.01.2022

З початком року набувають чинності зміни до законодавства, що стосуються адміністрування податків, зміни розміру ставок деяких податків та зборів тощо. Про основні зміни розповість prostopravo. // 05.01.2022

Нові розміри мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму

У 2022 році мінімальна заробітна плата складатиме:

 • у місячному розмірі: з 1 січня - 6500 гривень, з 1 жовтня - 6700 гривень;
 • у погодинному розмірі: з 1 січня - 39,26 гривні, з 1 жовтня - 40,46 гривні.

Крім того, у 2022 році встановлено такі розміри прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць: з 1 січня - 2393 гривні, з 1 липня - 2508 гривень, з 1 грудня - 2589 гривень.

Зміни мінімальної заробітної плати впливають на зміни ставко місцевих податків, таких як:

 • податок на нерухоме майно
 • туристичний збір
 • збір за місця для паркування транспортних засобів
 • єдиний податок для 1 та 2 групи.

Також зростатиме мінімальний розмір єдиного соціального внеску (ЄСВ).

Про це детально читайте за посиланням.

Для найманих працівників із збільшенням розміру прожиткового мінімуму збільшується розмір податкової соціальної пільги - сума, на яку зменшується місячний оподатковуваний дохід платника податку, одержаний як заробітна плата у одного роботодавця.

Про це, а також про зміни соціальних виплат ми писали тут.

Касові апарати для ФОПів

З 1 січня 2022 року тільки платники єдиного податку 1 групи мають право не застосовувати реєстратори розрахункових операцій або програмні реєстратори.

До першої групи платників єдиного податку належать фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (1 085 500 грн. у 2022 році).

Всі інші мають використовувати або реєстратори розрахункових операцій або спеціальне програмне забезпечення (встановлюється на смартфон або планшет) при розрахунках.

За порушення застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

1)  за проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті такого суб’єкта господарювання:

 • 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;
 • 150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) -  за кожне наступне вчинене порушення;

«Антиолігархічні» зміни

З 1 січня набувають чинності зміни до Податкового Кодексу, передбачені законопроєктом 5600, який, з легкої руки чинної влади, отримав назву «антиолігархічного». Насправді, зміни стосуватимуться досить широкого кола осіб.

Зокрема, йдеться про розширення повноважень контролюючих органів. Так, директор компанії, що має податковий борг може бути обмежений у праві виїзду за кордон, а активи підприємства заарештовані без рішення суду.

Не зраділи представники бізнесу і розширенню підстав для надсилання податковими органами запитів до суб’єктів господарювання, що не можуть залишитися без відповіді.

Ряд змін стосуються агросектору. Зокрема, вводиться поняття мінімального податкового зобов’язання – мінімальної суми податку, що має бути сплачена з кожного гектару землі його власником, незалежно від отриманого прибутку.

Про це детально читайте тут.

Змінюються і правила оподаткування операцій від продажу нерухомого майна, зокрема, третього і наступних продажів протягом року.

Більше читайте за посиланням.

Крім того, зростають ставки:

 • рентної плати;
 • екологічного податку;
 • акцизного збору.

Дія Сіті

Набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».

За ним, ІТ-компанії сплачують податок на виведений капітал у розмірі 9%, а доходи ІТ-спеціалістів оподатковуватимуться за ставкою 5%. ЄСВ за таких працівників роботодавець можу сплачувати у мінімальному розмірі – 1430 грн. на місяць.

Для того, щоб скористатися пільгами юридична особа має відповідати рядку вимог і бути включеною до відповідного Реєстру резидентів Дія Сіті.

Про це докладно ми розповіли тут.


Пошук юридичних послуг в сфері оподаткування бізнесу
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

12

кількість пропозицій

975,00

середня ціна, грн

8

кількість пропозицій

743,75

середня ціна, грн

7

кількість пропозицій

1 871,43

середня ціна, грн

7

кількість пропозицій

2 871,43

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

6 940,00

середня ціна, грн

1

кількість пропозицій

8 000,00

середня ціна, грн

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах