ФОП або найманий співробітник: як бізнес виграє суди у податкової 12.08.2021

В Україні почастішали випадки, коли компанії оформляють своїх співробітників як фізосіб-підприємців, а потім "купують" у них послуги вже за іншими правилами. Тим самим підприємства істотно економлять на податках. Фіскали трактують таку стратегію як ухилення від оподаткування та виписують роботодавцям штрафи.

ФОП або найманий співробітник: як бізнес виграє суди у податкової

Наприклад, нещодавно така історія сталася в одній з IT-компаній - "Науково-виробничій фірмі" ТМСОФТ "- про що розповідають ЗМІ. Фіскали двічі позапланово її перевіряли після оформлення майже 30-ти співробітників як ФОП і вирішили, що компанія недоплатила істотні суми податків . Оштрафували підприємство майже на 19 млн.

В "ТМСОФТ" з рішенням фіскалів про порушення податкового законодавства не погодилися і оскаржили відповідне рішення в суді. За інформацією податківців, ці ФОП декларували доходи виключно від відносин з "ТМСОФТ". І нібито виконували роботи, які дублюють робочі обов'язки співробітників цієї компанії.

Фіскали стверджували, що компанія, по-перше, завищила собівартість послуг, отриманих від співробітників-ФОП. По-друге, послуги, які надавали "ФОПи", насправді надавалися в рамках трудових відносин між ними і компанією. Іншими словами, фізособи-підприємці насправді були співробітниками "ТМСОФТ", порахували податківці.

У самій же компанії запевняли, що співробітники як ФОП надавали послуги "у вільний від основної роботи час" і без соціально-трудових гарантій від компанії. Забігаючи наперед, повідомимо, що компанія судову тяжбу виграла. Але в багатьох інших випадках така ризикована діяльність дійсно може обернутися непомірними штрафами.

Навіщо компанії йдуть на ризик

Як пояснює в коментарі UBR.ua керуючий партнер ЮК "Матковська та партнери" Юлія Матковська, в разі співпраці з ФОП трудові відносини не виникають. "Фоп" самостійно сплачує єдиний внесок, а у випадках його несплати - і штраф. Сторони просто підписують договір про надання послуг чи виконання робіт.

Це звільняє замовника від безлічі бюрократичних процедур, необхідних при працевлаштуванні виконавця - розробки штатного розкладу, подання повідомлення в фіскальний орган про прийом на роботу штатного співробітника, оформлення розпорядження або наказу про прийом співробітника на роботу, своєчасних записів до трудової.

Таким чином, замовник не тільки звільняється від відрахувань до Пенсійного фонду, обов'язок зі сплати яких лягає на нього в разі офіційного працевлаштування виконавця, а й економить на послугах бухгалтера, який, у разі виникнення трудових відносин, контролює відрахування таких платежів.

"Сплату цих платежів закон покладає на наймача. Він також економить на найманні кадровика, в чиї обов'язки входить оформлення персоналу. В ряді випадків від кількості найманих, офіційно працевлаштованих співробітників залежить і те, за якою системою суб'єкт господарювання буде обкладатися податком", - говорить юрист .

За словами Матковської, багато міжнародних організацій, що не мають іноземного представництва в Україні, співпрацюють з ФОП безпосередньо: для них це - єдина робоча схема узаконити стосунки з виконавцем, що знаходяться в нашій країні.

"Є, зрозуміло, сенс оцінити переваги партнерської співпраці на договірних умовах, особливо - в обставинах сьогоднішньої фінансової нестабільності, коли роботодавцю непросто забезпечити співробітникові соціальні гарантії відповідно до трудового законодавства", - додала вона.

Керуючий партнер АО "ЮФ" Семенова і Партнери "Марина Семенова в розмові з UBR.ua звертає увагу, що практика, коли компанія укладає цивільний правовий договір з ФОП замість трудового, є досить поширеною.

"Але якщо цей ФОП також одночасно є співробітником такого суб'єкта, це привертає до себе увагу і може викликати певні питання з боку контролюючих органів", - попереджає адвокат.

На практиці це відбувається таким чином: суб'єкт господарювання, яким може бути юрособа (а в деяких випадках і ФОП) укладають угоду з працівником, який має статус "ФОПа", за умовами якої такий ФОП зобов'язується виконати для підприємства певну роботу або надавати послуги за винагороду.

"Такі" схеми "зазвичай не є порушенням трудового або податкового законодавства в загальному сенсі, а відносяться до господарських операцій підприємства, націленим на досягнення певного результату. І можуть розглядатися як ефективне податкове планування", - пояснює юрист.

Як уберегтися від претензій податківців

Для обґрунтування позиції щодо законності укладення такої угоди, по-перше, необхідно, щоб договір за своїми ознаками чітко відокремлювався від трудового, акцентує Марина Семенова.

Так, основною ознакою, що відрізняє цивільні відносини від трудових, є те, що трудовим договором регулюється процес організації трудової діяльності.

За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності, гарантії і компенсації, передбачені для працівника, обов'язки роботодавця залишаються за його межами.

Виконавець, який працює за цивільно-правовим договором (на відміну від працівника, залученого до робіт відповідно до трудового договору) не підкоряється правилам внутрішнього трудового розпорядку, хоча і може бути з ними знайомий, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик.

"Такий виконавець не зараховується в штат установи (організації). Не вноситься і запис до трудової книжки. Не видається розпорядчий документ про прийом його на роботу на певну посаду", - говорить адвокат.

За трудовим договором працівник зобов'язаний виконувати не якусь індивідуально-визначену задачу, а роботу за певною однією або декількома професіями, спеціальностями, посадами відповідної кваліфікації, виконувати певну трудову функцію в діяльності підприємства.

Після закінчення виконання конкретного завдання трудова діяльність не припиняється. Предметом трудового договору є власне праця працівника в процесі виробництва, тоді як предметом договору цивільно-правового характеру є виконання стороною певного обсягу робіт.

"Таким чином, при укладанні цивільно-правового договору з працівником-ФОП необхідно уважно ставитися до його змісту, щоб у контролюючих органів не було підстав стверджувати про наявність ознак прихованого працевлаштування", - підкреслила в розмові з нами Семенова.

Робота у вільний час

Що стосується питання доказів того, що ФОП виконував роботи або прислужився у вільний від виконання трудових обов'язків час, то це можна підтвердити наказом про прийом на роботу. У ньому зазначено робочий час.

Можна підтвердити також штатним розкладом і графіком роботи з визначенням конкретного часу роботи.

"Також необхідно відзначити, що згідно з нормами Цивільного та Господарського кодексів, ФОП виконує роботу або надає послуги на свій ризик і самостійно організовує виконання роботи і час в яке він її виконує", - додає Семенова.

Тому фізособа-підприємець може надавати певні послуги або виконувати роботу для свого контрагента в будь-який час на свій розсуд, якщо проти цього не виступає друга сторона договору.

І пішовши саме викладеними вище шляхами, згадана на початку компанія таки змогла виграти суд з податківцями.


FAQ щодо перевірок бізнесу

Бланки документів