Мін’юст роз’яснив, як звітувати про кінцевих бенефіціарів 27.07.2021

У листі Міністерства юстиції України від 09.07.2021 р. № 32032/8.4.4/32-21 надано додаткову інформацію стосовно оновлення відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Мін’юст роз’яснив, як звітувати про кінцевих бенефіціарів

У міністерстві звернули увагу, що оновлення відомостей про кінцевих бенефіціарних власників, що розпочинається з 11 липня 2021 року, мають здійснити всі юридичні особи, щодо яких відповідно до закону в ЄДР мають міститися такі відомості та які зареєстровані до набрання чинності наказом Міністерства фінансів України від 19 березня 2021 року № 163 "Про затвердження Положення про форму та зміст структури власності", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 червня 2021 року за N 768/36390, незалежно від того, чи міститься про них актуальна інформація, чи вона потребує оновлення.

Перелік видів юридичних осіб, щодо яких не передбачено наявності в ЄДР відомостей про їх КБВ, визначено пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", та, відповідно, вказані юридичні особи не мають подавати документи для оновлення інформації про КБВ.

До таких юридичних осіб, зокрема, належать:

  • політичні партії, структурні утворення політичних партій,
  • професійні спілки, їх об’єднання, організації профспілок,
  • творчі спілки, місцеві осередки творчих спілок,
  • організації роботодавців, їх об’єднань,
  • адвокатські об’єднання,
  • торгово-промислові палати,
  • об’єднання співвласників багатоквартирних будинків,
  • релігійні організації,
  • державні органи, органи місцевого самоврядування, їх асоціації, державні та комунальні підприємства, установи, організації.

Навіть якщо відомості про КБВ в ЄДР знаходяться в актуальному стані, для їх оновлення в цьому реєстрі на виконання прикінцевих положень Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" необхідно подати:

  • заяву щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань та органів влади) - форма 2 або заяву щодо державної реєстрації юридичної особи - громадського формування - форма 4;

Форми заяв на сайті Мін’юсту

  • структуру власності за формою та змістом відповідно до Наказу про структуру власності;

Зразки схеми структури власності з поясненнями наведені на сайті Міністерства фінансів

  • витяг, виписку чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи - нерезидента в країні її місцезнаходження, - у разі, якщо засновником юридичної особи є юридична особа - нерезидент;
  • нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує особу, яка є КБВ юридичної особи, - для фізичної особи - нерезидента та, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, - для фізичної особи - резидента.

Також для оновлення відомостей про КБВ документи можуть бути подані разом із заявою щодо державної реєстрації відокремленого підрозділу юридичної особи (форма 5) у випадку, якщо у юридичної особи є потреба у проведенні реєстраційних дій відносно її відокремленого підрозділу.

Ще раз звертаємо увагу, що нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує особу, яка є КБВ, для фізичної особи - резидента необхідно буде подавати лише у разі, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру.

Слід зазначити, що згідно з пунктом 13 частини першої статті 15 Закону про реєстрацію документи, видані відповідно до законодавства іноземної держави, повинні бути легалізовані (консульська легалізація чи проставлення апостиля) в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами.

Документ, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений на державну мову із засвідченням вірності перекладу з однієї мови на іншу або підпису перекладача в установленому законодавством порядку (пункт 14 частини першої статті 15 Закону про реєстрацію).

Звертаємо увагу, що заповнюючи відповідну форму заяви з метою оновлення відомостей про КБВ в ЄДР, на першій сторінці заяви у розділі "Стан відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи" необхідно поставити позначку напроти "відомості потребують оновлення" та заповнити сторінку 2 заяви. Якщо осіб, які є КБВ, більше ніж одна, заповнюється відповідна кількість аркушів сторінки 2 заяви. При цьому в полі "Відомості про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи" проставляється відповідно символ та число "N1", "N2" і т.д.

Нагадаємо, що за неподання або несвоєчасне подання відомостей про кінцевих бенефіціарів на керівників юридичних осіб покладається адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 17000 до 51 000 грн.


FAQ щодо перевірок бізнесу

Бланки документів