Податківці перевірять бізнес, який продає через РРО товарів менше, ніж на 5 тис. грн. у місяць 07.04.2021

Податківці погрожують прийти з перевіркою до того бізнесу, хто вторговує за РРО менше 5 тис. грн на місяць. Відповідні повідомлення житомирським підприємцям почали надходити від їх місцевої податкової. // 07.04.2021

Поки що таке звернення можна знайти тільки на офіційному сайті податкової в Житомирській області. Швидше за все, кажуть юристи, це чергове ноу-хау житомирських податківців.

"Дійсно однією з форм податкового контролю є проведення перевірок. На сайті вказується в даному випадку, що будуть здійснюватися саме фактичні перевірки, тобто без попередження платника податків", - пояснює в бесіді з UBR.ua керуючий партнер ЮК "Наказ" Філіп Орлов.

У законі такої підстави для перевірки немає

З підставами для проведення таких фактичних перевірок можна ознайомитися зі статті 80 Податкового кодексу.

Якщо коротко, то проведення перевірки можливе:

  • в разі якщо за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків законодавства;
  • при наявності і / або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства;
  • неподання суб'єктом господарювання в установлений законом строк обов'язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій та / або програмних реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками;
  • письмового звернення покупця (споживача).

До того ж ініціювати перевірку недобросовісних продавців товарів можуть і самі громадяни.

Для цього введено електронний сервіс "Пошук фіскального чека", який функціонує у відкритій частині е-кабінету.

З його допомогою покупці товарів (споживачі послуг) можуть перевірити достовірність отриманого фіскального чека і встановити факт його наявності (відсутності) в базі даних податкової.

"У законодавстві немає інформації про граничні суми доходів від здійснення операцій з використанням РРО, які можуть привести до перевірки. Тому тільки ця умова не може стати причиною для перевірки. Сума доходу через РРО тут взагалі ні до чого", - підкреслив нам Орлов.

На сьогоднішній день підприємці дійсно можуть мінімізувати сплату податків, не проводячи готівкові операції через РРО, проконтролювати це дуже складно. Саме тому уряди всього світу працюють над "кешлесс" економікою, щоб всі платежі проходили з картами або через банківські рахунки.

Однак споживач може поскаржитися на "мінімізаторів" в податкову і це стане підставою для перевірки.

"Вважаю, що підприємцям можна і потрібно ігнорувати будь-які необґрунтовані законом повідомлення податкової, а співробітником податкової служби вчитися працювати в рамках правового поля", - говорить Філіп Орлов.

"Просять" торгувати через РРО більше, в основному, в регіонах

У сучасних реаліях однією з основних функцій податкової служби, безумовно, є наповнення державного бюджету України. Для цього контролюючий орган використовує цілий ряд механізмів, іноді і не зовсім юридичних. Адже плани потрібно виконувати.

"Почастішали випадки, як правило, в регіонах України, коли контролюючі органи відправляють прості електронні листи на електронну адресу платників податків з рекомендаціями збільшити обсяги продажів, проведених за допомогою РРО. В цих же листах контролюючий орган вказує, що проведення операцій через РРО на суму менше 5 000 грн в місяць свідчить про мінімізацію кількості доходів і може стати підставою для проведення перевірки ", - розповів UBR.ua адвокат, керівник практики податків і суперечок Legal House Дмитро Кулик.

Законність таких розсилок викликає сумніви з наступних причин, нарікають юристи.

По-перше, ст.42 ПКУ визначає порядок обміну листами платника податків і контролюючого органу.

Нею встановлено, що документообіг відбувається або шляхом відправки паперових листів через поштовий сервіс на податкову адресу платника податків, або електронних документів через електронний кабінет платника податків. А значить, зазначає Кулик, листи, спрямовані на пошту, не що інше, як просто інформація.

По-друге, додає він, ці листи жодним чином не аргументовані і не регламентовані. Якщо у контролюючого органу є сумніви щодо того, мінімізує платник податків доходи чи ні, він може звернутися до нього з запитом до порядку ст.73 ПКУ з метою отримання від нього пояснень.

Хоч ці листи і не перебувають в рамках звичної комунікації з бізнесом, зерно правди в них все ж є.

Господарська діяльність, при якій бізнес продає товари на суму менше 5 тис. грн, просто не має ділової мети. Адже обов'язкові платежі, комунальні платежі, оренда і закупівля товару для продажу в сукупності будуть перевищувати суму отриманих доходів. Та й сума в 5 тис. грн - це менше, ніж мінімальна заробітна плата в Україні в 2021 році.

"Отримання таких листів може свідчити про можливість фактичної перевірки. Адже будь-яка інформація, яка обробляється контролюючим органом, стає податковою інформацією, яку наші контролюючі органи дуже люблять використовувати як підставу для перевірок. Інший момент, чи варто допускати податкову до перевірки? Це питання відкрите. Тут кожен сам для себе приймає рішення, як реагувати ", - зауважив Дмитро Кулик.

Разом з тим, додає адвокат, декларування таких низьких доходів дійсно може свідчити про їх мінімізацію. Але навіть якщо так - доводити таку мінімізацію потрібно правовими методами, а не шляхом розсилки електронних листів сумнівної законності.


Вартість юридичної допомоги в захисті бізнесу від перевірок і штрафів
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

середня ціна, грн

1

кількість пропозицій

середня ціна, грн

Горячие предложения

Bookeeper

295 грн. у місяць

Онлайн бухгалтерія

для ФОП і малого бізнесу

перші 30 днів безкоштовно!

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах