про твої права

Використання печатки стане необов'язковим навіть при її наявності

19 липня 2017 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами-підприємцями. Тепер використання печатки є необов'язковим навіть при її наявності у господарюючого суб'єкта, а посадових осіб, які вимагатимуть у підприємця наявність печатки на документах, притягатимуть до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу.

Короткий зміст і посилання по темі

  1. Історія питання
  2. Необов'язковий реквізит на будь-якому документі
  3. До суду без печатки
  4. Як замовити печатку?

Відео по темі

Історія питання

Ще в 2014 році завдяки Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» використання печатки бізнесом стало добровільним.Згідно з чинною редакцією ст.58-1 Господарського Кодексу України Суб'єкт господарювання має право використовувати в своїй діяльності печатки.Використання підприємством печатки не є обов'язковим.

Відбиток печатки не може бути обов'язковим реквізитом будь-якого документа, що подається суб'єктом господарювання до органу державної влади або органу місцевого самоврядування.Копія документа, що подається суб'єктом господарювання до органу державної влади або орган місцевого самоврядування, вважається завіреною в установленому порядку, якщо на такий копії проставлений ​​підпис уповноваженої особи такого суб'єкта господарювання або особистий підпис фізичної особи - підприємця.Орган державної влади або орган місцевого самоврядування не має права вимагати нотаріального засвідчення вірності копії документа в разі, якщо таку вимогу не встановлено законом.

Наявність або відсутність відбитку печатки підприємства на документі не створює юридичних наслідків.

Виготовлення, продаж та / або придбання печаток здійснюється без отримання будь-яких документів дозвільного характеру.

Відповідно до частини другої статті 207 Цивільного кодексу України правочин вважається вчиненим у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Разом з тим, ряд законодавчих актів до 2017 року ставили обов'язковість використання печатки в залежність від її наявності у суб'єкта господарювання, а деякі навіть визнавали її обов'язковим реквізитом документів.Прикладами таких законів є Закон України «Про видавничу справу», Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закон України «Про зерно та ринок зерна в Україні», Закон України «Про інститути спільного інвестування» , Закон України «Про депозитарну систему України», Закон України «Про аграрні розписки».

Крім того, Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачав адміністративну відповідальність за «порушення правил виготовлення та порядку обліку і зберігання печаток та штампів, а так само виготовлення, ввезення, реалізацію та використання самонабірних печаток» (ст.189-2).

Необов'язковий реквізит на будь-якому документі

Згідно з новою редакцією статті 58-1 ХК незалежно від того, чи використовує суб'єкт господарювання печатку в своїй діяльності, печатка не може бути обов'язковим реквізитом будь-якого документа, який подається від імені підприємства органу державної влади або органу місцевого самоврядування.

Органам державної влади і місцевого самоврядування забороняється вимагати наявності відбитка печатки підприємства на документах, які їм пропонуються, або не приймати зазначені документи в зв'язку з відсутністю відбитка печатки, якщо інше не встановлено законом.

Також відсутність відбитку печатки на документі (угоді) не може бути підставою для визнання його недійсним (неукладеним, недосконалим).

Орган державної влади або місцевого самоврядування не має права вимагати нотаріального засвідчення вірності копії документа в разі, якщо така вимога не встановлена законом.

Статтею 166-24 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлена ​​адміністративна відповідальність за незаконні вимоги до документа, який подається суб'єктом господарювання до органу державної влади або органу місцевого самоврядування, а саме:

Вимога посадової особи органу державної влади або органу місцевого самоврядування про наявність на документі, який подається суб'єктом господарювання, відбитка його печатки або нотаріального засвідчення вірності копії документа, якщо обов'язковість такого нотаріального посвідчення не встановлена ​​законом або відмова в прийнятті документа в зв'язку з відсутністю на ньому відбитку печатки підприємства або нотаріального засвідчення вірності копії документа, якщо обов'язковість такого нотаріального засвідчення не встановлена ​​законом, -

тягнуть за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн.).

А стаття 189-2 «порушення правил виготовлення та порядку обліку і зберігання печаток та штампів, а так само виготовлення, ввезення, реалізація та використання самонабірних печаток» з КУпАП виключена.

До суду без печатки

З процесуальних кодексів - Цивільного процесуального, Господарського процесуального та Кодексу адміністративного судочинства були виключені вимоги про проставлення печатки на довіреності, яка видається від імені юридичної особи.Повноваження представника (в малозначних справах) юридичної особи в процесі повинні бути підтверджені довіреністю, яка від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи такого суб'єкта господарювання, уповноваженого на це установчими документами.Повноваження адвоката підтверджуються ордером або довіреністю.

Крім того, з 2017 року виключені вимоги про проставлення печатки суб'єкта господарювання на ряді документів з таких нормативних актів: Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про видавничу справу», «Про обіг векселів в Україні », Закону України« Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку », Закону України« Про зерно та ринок зерна в Україні », Закону України« Про громадські об'єднання », Закону України« Про інститути спільного інвестування », Закону України« Про депозитарну систему України », Закону України« Про аграрні розписки », Закону України «Про здійснення державних закупівель », Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», Закону України «Про утилізацію транспортних засобів».

Як замовити печатку?

Якщо все ж суб'єктом господарювання прийнято рішення про наявність печатки, її виготовлення можна замовити в однієї з численних організацій, які розмістили свої оголошення в мережі Інтернет.Надіслати заявку на виготовлення печатки можна в електронній формі, а саму печатку Вам доставлять поштою або кур'єром.

Для замовлення печатки, як правило, вимагається надання Виписки з Єдиного державного реєстру.Замовити печатку може керівник юридичної особи, фізична особа-підприємець, або ж їх представники.

Печатка має круглу форму, на ній зазначаються найменування суб'єкта господарювання, організаційно-правова форма та ідентифікаційний номер в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

На відміну від печатки, штамп має прямокутну форму і використовується в діловодстві для спрощення і прискорення документообігу.

 




Советы юристов для граждан и бизнеса на ваш e-mail!


Корисні статті з даної тематики