Авто на єврономерах зникають з митних баз: як тепер їх розмитнити 05.08.2021

У спеціалізованих чатах для євробляхерів стали з'являтися пропозиції про нову послугу - допомога в пошуку помилки, допущеної митником під час процедури внесення VIN-коду машини при її в'їзді на територію України. Як з'ясувалося, деякі з претендентів на проходження пільгового розмитнення машин на єврономерах фактично відсутні в митній базі і тому не мають права на його подальшу легалізацію. // 05.08.2021

Доводиться повертати платежі

В ГО "Авто Євро Сила" (АЄС) говорять, що з 50 євроблях, які вони оформляють щодня, приблизно одна машина не "б'ється" за базою.

Причому якогось взаємозв'язку з тим, з якої країни ввезені авто або якої вони марки - немає: проблема стосується як дорогих, так і більш дешевих моделей на будь-якій реєстрації.

"Є люди, які заплатили митні платежі - 30-50 тис. грн., а брокер їм каже, що не може подати митну декларацію, тому що вона повинна бути прив'язана до VIN-коду, а митна база видає, що такого номера, як по документам, в базі просто немає. Людина змушена робити повернення своїх платежів з митниці і вирішувати це питання "- коментує UBR.ua юрист АЄС Іван Казачук.

VIN - це унікальний номер кузова, який повинен мати кожен виготовлений авто, і саме по ньому ідентифікують машину, щоб з нею не трапилося: від імпорту до утилізації.

Відповідно, при ввезенні автомобіля на територію України, саме цей код вноситься до електронної митної бази, тому що номерні знаки можуть змінюватися, а VIN - незмінний. І ось тут може бути проблема.

Цей унікальний набір символів працівник митниці фіксує вручну і є ймовірність допуску помилки.

"Просто так машина пропасти не може. Однією з причин може бути чисто людський фактор, тобто, можливо, десь при внесенні цього коду митник допустив механічну помилку, і тепер машина не" підтягується ". Тому, коли така евробляха приїжджає на митне оформлення, виявляється, що авто з таким кодом в Україні не існує ", - говорить глава Інституту досліджень авторинку Станіслав Бучацький.

Скільки коштує "повернення в базу"

Формально, вирішити ситуацію можна, написавши заяву на митний пункт, з проханням знайти і виправити помилку в даному коді. Але на практиці все виявляється не так просто.

Іноді пошук помилки затягується на кілька днів і без будь-яких гарантій. Тому в профільних чатах стали з'являтися оголошення з пропозиціями від посередників зі "зв'язками" на митниці. Ціна питання від 500 до 1000 грн.

"Авто з помилкою доведеться шукати в базі за іншими характеристиками - номеру машини, моделі, паспорту особи, хто завозив. Або за датою перетину кордону, і переглянути всі машини з митного поста, щоб знайти в ньому потрібну. Зробити це може тільки співробітник митниці, адже база закрита. До того ж фільтр пошуку по номеру авто встановлюється на кілька місяців, і працівник повинен сидіти і переглядати кожен період. Очевидно, що мотивації займатися цим у них особливо немає ", - говорить один з таких посередників.

Краще переконатися особисто

Самі брокери рекомендують автовласникам все-таки спочатку самостійно з'їздити на пункт і постаратися вирішити це питання на місці. Найчастіше помилка буде примітивна: наприклад, цифра 8 виявляється 0 або замість цифри 1 повинна бути буква "I", або навпаки.

Тоді людина пише заяву на пост, щоб йому цю помилку виправили, і він міг без проблем розмитнюватись. Але тут потрібні хороші комунікаційні навички та кмітливість.

"У мого друга була схожа ситуація, тоді в його машині ми знайшли квиток на паром з Грузії в Україну (Чорноморськ). І так вийшло, що я точно знав дату перетину, коли ця машина приїхала на пост. Тобто у нього була унікальна ситуація : в цей день інших таких автомобілів через цю митницю не заїжджало. Ми зателефонували на пост, дізналися правильний VIN-номер, написали заяву, і вони виправили помилку ", - розповідає Казачук.

Заїжджають по повітрю

За словами Станіслава Бучацького, не варто виключати і ще однієї причини "пропажі" автомобіля з митної бази: його може там же не бути через те, що ввозився він "не зовсім" легально.

У народі кажуть - "заїхав по повітрю", тобто поза митним оформленням.

"Теоретично такі ризики є, коли евробляху ввозили поза митним контролем, відповідно не вносили її в базу або спеціально вносили код не таким, яким він є насправді. Тут вже мова про те, що такі дії здійснювалися, скажімо так, для одержання неправомірної вигоди ", - говорить експерт.

Такі машини або планували в майбутньому пустити на "розборку", або намагалися таким чином уникнути протоколів і листів. Мало хто міг в 2016 році припустити, що колись хтось їх буде розмитнювати.

Найгірший варіант

Найгірший сценарій розвитку подій для "корупційних" євроблях - проїздити на іноземних номерах до 11 листопада. Після цієї дати їх конфіскує поліція.

Або ж здати їх на розбирання, тому що технічної та юридичної спроможності розмитнити цей автомобіль немає.

"Якщо дійсно виявиться, що систематично на якомусь пропускному пункті або в цілому є велика кількість машин, у яких навмисне прихований або змінений код, то нести відповідальність за це буде митник, який взяв хабар. А далі вже повинні розбиратися компетентні правоохоронні органи" , - говорить Бучацький.

В цілому, допомогти вирішити питання з невірно вказаним VIN-кодом євробляхеру може компетентний брокер: розповість, як написати заяву і весь подальший алгоритм дій. Але через їх велике завантаження менш проблемними евробляхами, водії таких машин часто залишаються один на один з проблемою.

Часто багато хто з них були не в курсі існування подібних нюансів за об'єктом придбання автомобілів, тому що фактично купівля-продаж виглядала наступним чином: передали ключі, документи на машину, а юридично вона ніде не фіксувалися.

Або українець їздить на авто з єврономерами за дорученням від іноземця, який в даному випадку і ввозив машину в Україну, і відповідно повинен вирішувати питання з VIN-кодом.

"Водієві дуже пощастить, якщо він знайде всі" помилки "в базі і домовиться з інспектором, щоб він їх всі виправив і зробив машину "видимою". Процес складний, як для звичайного водія, але не неможливий", - кажуть посередники на митниці.


Пошук юридичних послуг в сфері ЗЕД
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

3

кількість пропозицій

1 166,67

середня ціна, грн

3

кількість пропозицій

1 166,67

середня ціна, грн

2

кількість пропозицій

5 000,00

середня ціна, грн

2

кількість пропозицій

5 000,00

середня ціна, грн

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Bookeeper

295 грн. у місяць

Онлайн бухгалтерія

для ФОП і малого бізнесу

перші 30 днів безкоштовно!

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах